Tőkés László: az ellenforradalmárok cinkosát nevezték ki az igazságügyi minisztérium főtitkárának

Támogatásáról biztosította az 1989. december 21. Egyesületet, egyúttal tiltakozását fejezte ki Rǎzvan-Horațiu Radu kinevezése ellen az igazságügyi minisztérium főtitkári tisztségébe Tőkés László volt református püspök és európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke.

Tőkés a sajótnak elküldött hétfői közleményében emlékeztetett, hogy a forradalmárok érdekvédelmi szervezete testületileg foglalt állást „annak a sokkoló eseménynek a tárgyában, hogy Ion Stelian román igazságügyminiszter azt a Rǎzvan-Horațiu Radu jogászt nevezte ki a tárca főtitkári tisztségébe, aki 2011-ben, az ún. Vlase-ügyben és más esetekben az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) delegált román kormánymegbízottként részrehajló módon fogta pártját az 1989 decemberében tömeggyilkosságokat elkövető bűnözőknek.”

Az EMNT elnöke szerint a botrányos eset annál is súlyosabb, mivel közvetett módon a kormánykoalíció egyik pártja, a Mentsétek meg Romániát Szövetség–Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) is bűnrészességet vállal az ügyben, az általa kijelölt igazságügyminiszter kinevezési aktusa által.

Emílékeztetőül írta: az EJEB a brassói illetőségű Niculae és Elena Vlase által Nicușor nevű fiúk meggyilkolása ügyében indított perben egyértelműen elmarasztalta a román államot, amelynek illetékes szervei 22 év után sem szolgáltattak igazságot a fiatalember meggyilkolásával kapcsolatos perben, sőt az eset elévülésére való hivatkozással utasították vissza annak jogszerű elbírálását. Ezzel szemben az EJEB az emberi jogok európai egyezménye 2. cikkelye alapján hozta meg elmarasztaló ítéletét (mely az élethez való jogról szól), kimondva ugyanakkor, hogy „az ártatlan polgári személyek életének kioltása emberiség ellen elkövetett, elévülhetetlen bűncselekménynek számít”.

Tőkés László idézi az forradalmár szervezet közleményét, amely szerint Rǎzvan-Horațiu Radu volt kormányzati megbízott annak idején „megpróbálta eltussolni a jelenkori román történelem legsúlyosabb bűncselekményeit”. „A Teodor Mǎrieș által elnökölt egyesület az ország alkotmányába ütköző cselekedetnek ítéli Radu egykori bírósági ténykedését, rendkívül súlyosnak ítélve Romániai jelenlegi helyzetét, lévén hogy a román állam saját törvényei és az Európai Bíróság rendelkezései ellenére, 32 év múltán, mindmáig nem szolgáltatott igazságot az 1989-ben elkövetett bűncselekmények ügyében” ¬ írta a volt EP-képviselő, aki szerint az igazságügy minisztérium magas tisztségébe kinevezett jogász-politikus arrogáns és cinikus módon azzal védekezett, hogy kormányzati megbízottként az Európai Bíróságon ő tulajdonképpen „csak a román állam érdekeit védelmezte”.Tőkés László | Fotó: az EMNT-elnök sajtóirodája

„A Temesvári Református Egyházközség egykori lelkipásztoraként, ahonnan 1989. december 15-én a kommunista diktatúra elleni népfelkelés kiindult, támogatásomról biztosítom az 1989. december 21. Egyesület mértékadó állásfoglalását. Velük együtt magam is arra szólítom fel országunk közméltóságait, élükön Klaus Iohannis államelnökkel, hogy a törvény, valamint az európai bíróság vonatkozó határozatainak értelmében segítsék elő a forradalom perének a lezárását, az emberiség ellen 1989 decemberében elkövetett bűncselekmények ügyében való igazságtételt” – fogalmazott Tőkés László.

Az egykori püspök szerint „mérhetetlen képmutatásról és álszentségről tanúskodik, hogy az Európai Parlament román képviselőinek egyöntetű támogatásával elfogadott 2019. december 19-i, a román forradalom 30. évfordulójára emlékező állásfoglalás megállapításai és meghagyásai ellenére Romániában azóta sem történt érdemi előrelépés a forradalom idején meggyilkolt 1142, megsebesült 3138 és illegálisan letartóztatott és megkínzott 760 áldozat ügyében”.

Azzal zárta sorait, hogy „elfogadhatatlan, hogy több mint három évtizeddel az 1989 decemberi véres események után Románia parlamentje olyan képviselőnek igazolja a mandátumát, aki katonatisztként egykor maga is tevőlegesen részt vett a forradalmi megmozdulások elfojtásában. Hasonlóképpen vissza kell utasítanunk nevezett Rǎzvan-Horațiu Radu, az ellenforradalmárokkal cinkos igazságügyi főtitkár érdemtelen kinevezését, magasrangú minisztériumi tisztségéből való leváltását kezdeményezve”, és reményét fejezte ki, hogy az előttünk álló parlamenti, illetve kormányzati ciklusban „az RMDSZ hallatni fogja szavát a forradalmi igazságtétel, illetve az ezzel kapcsolatban tapasztalható anomáliák ügyében”.

Kapcsolódók

Kimaradt?