Több mint száz róka került puskavégre Hargita megyében
Egy országos kampány keretében Hargita megyében 119 rókát lőttek le az utóbbi időszakban, hogy teszteljék a veszettség elleni oltás hatékonyságát, az eredményre még várni kell. Az oltási műveletre az elmúlt év őszén került sor, odúkba és rókák által sűrűn látogatott helyekre raktak ki csalikat repülőgép segítségével, de egy részét manuálisan szórták ki.
A környezetvédelmi hatóság plakátokat is kihelyezett az emberek tájékoztatására, hogy amennyiben kihelyezett rókacsalit látnak, ne nyúljanak hozzá. István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője elmondta: az Európai Unió által finanszírozott országos akcióról van szó, melynek keretében Hargita megyében 119 rókát lőttek ki annak érdekében, hogy teszteljék a veszettség elleni oltás hatékonyságát. A rókacsalikat az ősz folyamán szórták el kétféle módszerrel – repülőből, légi úton, valamint kézi eszközzel juttatva el a helyszínre. A hatósági állatorvosok és a vadásztársulatok által közösen kiszórt, úgynevezett orális oltócsalikat GPS térképen is megjelölték.
A szakembertől megtudtuk, hogy maga a csali halhús alapú és eléggé kellemetlen a szaga, ezért az uniós normatíva, procedúra szerint kell eljárni vele, a hűtési láncolatot nem szabad megszakítani azelőtt, hogy végleges helyére kerül. Közölte, hogy a tesztkilövések alkalmából lelőtt rókákon laboratóriumi vizsgálatokat végeznek annak érdekében, hogy milyen mértékben nyelték le a csalikat. A lelőtt egyedeket a csíkszeredai igazgatóság kórbonctani helyiségébe szállítják, a szerveikből kivett összes mintát a bukaresti Állategészségügyi és Diagnosztikai Intézetbe küldik vizsgálatra, majd azt követően 14 nap múlva közlik az eredményt.
Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy évek óta nincs veszett róka, kutya a megyében, a tavaly is jók voltak az immunitási eredmények és várhatóan az idén is azok lesznek – reméli az igazgató.
CSAK SAJÁT