Tízezer kérdésre kell válaszoljon a kormány, hogy Románia csatlakozhasson a nemzetközi szervezethez

A tervek szerint halad Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD), már a meghallgatások is megkezdődtek – jelentette ki Luca Niculescu, a csatlakozási folyamat országos koordinátora.

A külügyi államtitkár egy szakmai konferencián kifejtette, hogy az elmúlt hónapokban ez a folyamat felgyorsult. Emlékeztetett arra, hogy az OECD 2022 júniusában küldött Romániának egy útitervet a csatlakozáshoz szükséges mérföldkövekkel, és abban az évben decemberben a kormány egy 1000 oldalas memorandumot fogadott el, amelyben rögzíti, hogy miként igazodik majd az ország a nemzetközi szervezet gyakorlatához, eljárásaihoz és szabványaihoz, számol be az Agerpres hírügynökség.A tagok | Fotó: OECD Facebook oldalaNiculescu elmondta, hogy azóta a kormány több mint 10.000 kérdést kapott az OECD bizottságaitól, amelyek küldöttségei összesen 36-szor látogattak el Romániába. „Most abban a szakaszban vagyunk, amikor már (...) megkezdődtek a meghallgatások, sőt egyes bizottságoknál már a végső meghallgatások is Párizsban” – magyarázta.

Hozzátette, hogy a végső meghallgatások után az OECD 26 bizottsága megfogalmazza a formális véleményét Románia csatlakozásáról. Ezt követően a 38 tagállam nagykövetei politikai döntést hoznak arról, hogy az ország megérett-e a csatlakozásra – részletezte a menetrendet.

Az államtitkár elmondta azt is: a miniszterelnök célul tűzte ki, hogy Románia 2026-ra a nemzetközi szervezet tagjává váljon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?