Tervezet: az óvodák, iskolák dolgozói kötelesek fellépni, ha a gyermeket az intézményen kívül bántalmazzák

A közoktatásban dolgozók, ha olyan viselkedést tapasztalnak a gyermeknél, amely alapján azt gyanítják, hogy az iskolán kívül erőszak áldozata lett, kötelesek intézkedni, és adott esetben értesíteni a gyermek családját vagy a hatóságokat, ha családon belüli erőszak gyanúja felmerül. A rendelkezések az oktatási minisztérium nyilvános vitára bocsátott tervezetében szerepelnek – számol be a news.ro.

„Ha a közoktatási intézmény személyzetének bármely tagja annak jelét tapasztalja, hogy a gyermeket bántalmazták, vagy ha a viselkedése aggasztóan megváltozott, akkor gyanakodhat arra, hogy a gyermeket az intézményen kívül bántalmazzák valamilyen módon. Azt javasoljuk, hogy a gyanút diszkréten beszéljék meg az igazgatóval, hogy kiderüljön, a jeleket az intézmény más munkatársai is észlelték-e már. Az óvoda vagy iskola személyzetének tájékoztatnia kell az igazgatót a gyermek ellen iskolai környezeten kívül elkövetett erőszak gyanújáról” – áll a határozattervezetben.

Fotó forrása: Pexels

Az iskolai környezeten kívüli gyermek elleni erőszak jellemző jelei és tünetei: viselkedési zavarok, étkezési zavarok, elzárkózás, szélsőséges nyugtalanság vagy apátia, tikkek megjelenése mint például a pislogás vagy a körömrágás, kommunikációs nehézségek, csökkent iskolai teljesítmény, zúzódások, sérülések, égési sérülések, törések, terhesség tinédzsernél, aki nem akarja elmondani, hogy ki az apa, koszosság, hiányos táplálkozás, a nyelvi és életkori sajátosságok fejletlensége.

Amennyiben a szülőkkel vagy törvényes képviselőkkel szemben nem merül fel a gyermek elleni erőszak gyanúja, az iskolavezetés munkatársainak a gyermekek szüleit vagy törvényes képviselőit kell tájékoztatnia. Ha a szülőkkel vagy törvényes képviselőkkel szemben a gyermek elleni erőszak gyanúja felmerül, a vezetőség közvetlenül a 119-es segélyhívón kér segítséget, vagy a rendőrséghez fordul, gyermekkereskedelem esetén pedig az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynökséghez (ANITP).

Ha bűncselekmény elkövetésének gyanúja merül fel, a közoktatási intézmény személyzete sürgősen szóban értesíti a 112-es egységes segélyhívó szolgálatot vagy a rendőrséget. Gyermekkereskedelem gyanúja esetén az igazgató értesíti az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügynökséget a tervezethez mellékelt formanyomtatványon vagy a 0 800 800 678-as zöld számon – írja news.ro.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?