banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Tervek, célok, fenntarthatóság - így működik Hargita megyében a Gyulafehérvári Caritas

Nincs híján feladatoknak és terveknek a Gyulafehérvári Caritas Hargita megyei szervezete. A feladatok köre folyamatosan bővül, noha a hangsúlyok és prioritások időről-időre más területre koncentrálódnak. Az egyre növekvő feladatmennyiség nem kevés kiadással jár, amelyet többek között Hargita Megye Tanácsának a segítségével igyekeznek előteremteni.

A Gyulafehérvári Caritas Hargita megyei tevékenységeiről, jövőbeni terveiről, finanszírozási kérdésekről tartottak sajtótájékoztatót hétfőn Csíkszeredában. Mint felvezetőjében Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: fontosnak tartják azt az együttműködést a Gyulafehérvári Caritas megyei szervezetével, amely 20 éves múltra tekint vissza. A politikus szerint a rászorulókkal, illetve az idősekkel kapcsolatos programok egyre nagyobb figyelmet kell kapjanak.

„Újra kell fogalmaznunk a hétköznapi életünket, újra kell rendeznünk a családi viszonyainkat, és nagyobb türelemre, odaadásra, társadalmi felelősségvállalásra van szükség” – emelte ki Borboly. Mint kifejtette: több program támogatásával igyekeznek hozzájárulni a Gyulafehérvári Caritas tevékenységeihez a megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóságon keresztül. A tanácselnök bejelentette: Balánbányán, a volt kórházépület újbóli hasznosítására indítanak nagyszabású projektet.

Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője kifejtette: több területen dolgoznak együtt a Caritasszal, a pályázati programok mellett több közös projektet is futtatnak. A szakember fontos és szép együttműködésnek nevezte az Erőss Zsolt Arénában zajló felzárkóztató tevékenységeket, amelyekkel a januári csíksomlyói romatelepen történt tűzeset áldozatainak helyzetét próbálják javítani.

„Közösen bebizonyítjuk, hogy ha jóindulat van, szerénységgel és alázattal áll mindenki a munkához, akkor vannak eredmények is” – fogalmazott Elekes. Az igazgató kiemelte: ebben az évben több mint 100 ezer lejjel nőtt a Caritas által elnyert pályázati támogatások összege. A legnagyobb mértékben az otthoni ápolási program támogatása növekedett, emellett a gyermekvédelmi programoknál is jelentős növekedés tapasztalható.

Mindenkit súlytott a világjárvány

A Gyulafehérvári Caritas szociomedikális ágazatának igazgatója, Péter György kifejtette: szükséghelyzetben az alapellátást nyújtó rendszereknek kiemelt szerepük van. A szakember utalt ezzel a koronavírus-világjárvány következményeire, amely „mindenkit sújtott és érintett”, és különösen nagy teher nehezedett az otthoni betegápoló szolgálatra. „Hargita megyében más megyékhez viszonyítva jobban működő szociális háló van. Ennek köszönhetően is köszönhetően hívtak meg egy munkacsoportba, a munkaügyi minisztériumba, amely a szociális kerettörvény módosításán dolgozik.” – mutatott rá Péter György.

Az aktuális beruházásokkal kapcsolatosan az igazgató elmondta: Csíksomlyón befejezés előtt áll a védett lakóotthont bővítették nappali központtal és oda fog költözni az otthoni gondozó szolgálat székhelye is. Emellett sikeres európai uniós pályázatoknak köszönhetően Felsősófalván és Csíkmadarason is nappali központot fognak létrehozni idősek számára. Emellett munkanélküliek számára is szerveznek képzéseket az idősgondozás, az otthoni ápolás, a betegápolás területén.

Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas szociális tevékenységének ágazati igazgatója kiemelte: sokszínű programokat és szolgáltatásokat működtettek az elmúlt évtizedekben. Az igazgató említett a fogyatékkal élők számára indított több programot is, például az állatokkal végzett terápiás foglalkozásokat. Ludescher László rámutatott: az elindított szolgáltatások esetében mindig az a kérdés, hogyan tudják azokat fenntartani.

A Gyulafehérvári Caritas 2021-ben több mint 22 millió lejt fordít Hargita megyei programjai működtetésére. A legnagyobb költségvetéssel az otthoni beteggondozás működik, csaknem 8 millió lejt fordítanak erre a célra, amelyből Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság 540 ezer lejt áll. A második legnagyobb a Szent Erzsébet Idősek Otthona költségvetése, amely 6,8 millió lejt tesz ki, aminek 4 százalékát állja  a megyei tanács. Hátszámjegyű kerettel gazdálkodik a Korai nevelő és fogyatékkal élőket támogató program, az 1 millió lejes büdzséhez a megyei tanács 54 ezer lejjel járul hozzá.

(Borítókép: Gyulafehérvári Caritas)

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?