Terítéken a szerencsejáték-reform, az üzemeltetők egyesülete párbeszédet sürget

Nyilvánosságra hozta a pénzügyminisztérium annak a sürgősségi kormányrendeletnek a tervezetét, amelyben a hazai szerencsejátékot reformálnák meg. Abban betiltanák többek között az alkoholfogyasztást a játéktermekben, magasabb illetékeket rónának az üzemeltetőknek és ahogyan azt Marcel Ciolacu kormányfő korábban már közölte, kizárólag Romániában bejegyzett cégek üzemeltethetnének termeket.

Illusztráció | Fotó: Pixabay

Ezeknek a cégeknek az éves licencdíját is jelentősen megemelnék. A lottózóknak vagy a fogadóirodáknak például 200 ezer eurót kellene majd fizetniük, míg a nyerőgépek után 150 ezer eurót kérnének el. A működési engedély megszerzéséhez tevékenységtől függően a cégeknek 30 ezer, 100 ezer, 1 millió vagy akár 2 millió eurós alaptőkével kell rendelkezniük. Korlátoznák eközben a szerencsejátékok reklámozását és jelentősen megemelnék az éves garanciavállalás összegét is.

A tervezet alapján a hagyományos szerencsejátékok szervezőinek 2024-ben a bevételüktől függően kellene garanciát letenniük – 500 ezer, 800 ezer vagy 1 millió eurót –, 2025-től pedig már bevételtől függetlenül, egységesen 1 millió euró lenne a letét a termek üzemeltetőinek. Az online szerencsejátékok esetében ez az összeg két év múlva egységesen 2 millió euró lenne. A kaszinókra ennél is nagyobb kötelezettséget rónának: a termek működtetőinek 3 millió eurót kell letétbe helyezniük, míg online kaszinók esetében ez az összeg 2025-től egységesen 5 millió euró lenne. Mindeközben az országos szerencsejátékfelügyelet által behajtott járulékok 70 százaléka az államkasszába kerülne.

Mindez természetesen az üzemeltetőket érinti igazán, az viszont már a „fogyasztókat” is érinti, hogy a rendelet megtiltaná az alkoholfogyasztást a szerencsejátéktermekben, félkarú rablót pedig többet nem lehetne elhelyezni bárokban. A kormány szerint ezzel a játékosokat védenék.

A szerencsejátéktermek üzemeltetőinek országos egyesületei ugyanakkor aggodalmuknak adtak hangot a tervezett rendelkezések kapcsán. Sorin Constantinescutól – aki két napja perrel fenyegette meg Ciolacut, amiért az arra célzott, hogy a szerencsejátékok üzemeltetőinek nevében megpróbált nyomás gyakorolni rá – ugyan elhatárolódtak a közleményükben, de párbeszédet szorgalmaznak a kormány és a szaktárca képviselőivel, hogy a tervezetet megvitassák. Emlékeztettek arra, hogy korábban közleményben figyelmeztették a kormányt a reform következményeire. Szerintük a tervezett szigorítások jelen formában ellehetetlenítik a hazai kis- és középvállalkozásokat, de kedvez a nagy multinacionális cégeknek. Legalább 250 hazai cég bezárását jósolják, ugyanakkor mintegy 28 ezer munkahely is meg fog szűnni, az államkassza pedig évi 400 millió euróval csorbul majd.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?