Tarr Zoltán: Új alapokra kell helyezni a határon túli magyarok támogatását
Első hivatalos erdélyi látogatásán Segesváron és Fehéregyházán járt Tarr Zoltán, Magyarország társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztere. A fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállításának megnyitóján tartott beszédében a történelmi emlékezet fontosságáról, a nemzeti összetartozásról, és a határon túli magyar közösségek támogatásának jövőjéről is beszélt. Kijelentette: a TISZA-kormány fenntartja az anyaországi támogatásokat, de azokat átláthatóbbá és politikai befolyástól mentessé kívánja tenni.
A kiállításmegnyitón a miniszter hangsúlyozta, a magyar nemzet első feladata az emlékezés. Úgy fogalmazott, a magyar történelem számos sorsfordító eseménye – Fehérvár, Mohács, az 1848–49-es szabadságharc vagy 1956 – arra emlékeztet, hogy a magyarok szabadságszeretete és bátorsága mindig megtartó erő volt.

„Ez a bátorság és szabadság a közös nemzeti alapunk, amely még a legnehezebb időkben is összetartotta a nemzetet. Ebből táplálkozik az a jövő is, amelyet magunknak formálhatunk újra” – mondta. Beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar történelem nemcsak győzelmekből áll. „A dicsőségek és a jó dolgok mellett a nehézségek és a küzdelmek is részei a magyar történelemnek. Ezek is formálták és erősítették nemzetünket” – fogalmazott.
Kapcsolódó
Hozzátette: a múzeumok és emlékhelyek feladata nem csupán a múlt megőrzése, hanem annak megértése is, hogy a történelem tragédiái milyen tanulságokat hordoznak a jelen számára.
Bocsánatot kért az előző magyar kormány politikájáért
Tarr Zoltán miniszter kijelentette, a Magyarországon áprilisban leváltott, „magyart-magyar ellen hergelő kormány felhasználta” a határon túli magyarokat annak érdekében, hogy politikai-ideológiai befolyását kiterjessze. „Bocsánatot kell kérnünk helyettük is minden egyes megtévesztett, bocsánat a kifejezésért, átvert és rettegésben tartott határon túl élő honfitársunktól is. Az előző rendszerek mostohán bántak határon túli testvéreinkkel” – mondta.
Míg a baloldali-liberális kormányok nem értették és nem tudták hová tenni a magyar kapcsolatokat, addig a „három hónapja leváltott, szélsőséges, kirekesztő Orbán-kormány fullasztó szeretettel szorította a határon túli magyar közösségeket. A mi feladatunk, hogy ellenségeskedés nélkül, párbeszédet teremtve, de határozottan képviseljük minden egyes magyar ember jogát, éljen bárhol a világban. Ez nem politikai eszköz vagy ürügy.”
„A határon túli magyarok jogainak képviselete kötelességünk. Ez azt is jelenti, hogy ezekből a jogokból nem lehet elvenni, sőt, a határon túli magyar közösségeket köteles az anyaország anyagilag és lelkileg, közösségi értelemben is támogatni. Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük” – hangsúlyozta.
Maradnak a támogatások, de átláthatóbb rendszer jön
A TISZA-kormány minisztere közölte, a támogatási rendszer a jövőben átlátható lesz. Az előző évek támogatásait meg fogják vizsgálni, az esetleges visszaélések esetében pedig meg fogják tenni a szükséges jogi lépéseket is. „Mi magunk egyeztetést és párbeszédet, beszélgetéseket ígérünk honfitársainknak, mert ez az, amire az elmúlt esztendőkben nem volt lehetőség” – mondta.

Szerinte a beszélgetések útján tudunk eljutni azokhoz a közös álláspontokhoz, amelyekre szükség van ahhoz, hogy nemzetet újra erőssé, bátorrá, bizakodóvá tegyék. „2026 meggyőződésem szerint egy új kezdet lehetősége a magyar nép számára” – tette hozzá.
Markó Bélával és Kelemen Hunorral is egyeztetett
Első hivatalos látogatása alkalmával Tarr Zoltán szombaton az erdélyi köz- és egyházi élet néhány képviselőjével is találkozott. Markó Bélával és Kelemen Hunorral, az RMDSZ egykori- és jelenlegi elnökével is egyeztetett. Közölte, a megbeszélésen az erdélyi magyarság támogatásának fontosságáról beszéltek. „Megerősítettem, hogy a TISZA-kormány ragaszkodik a határon túli magyar közösség önrendelkezési jogának biztosításához és nem kíván beleszólni működésükbe, belső életükbe. Felülvizsgáljuk az Orbán kormányok által adott támogatások felhasználását, a döntéshozási és elszámolási folyamatokat. A magyar közpénz felhasználása csak átláthatóan történhet.”
„A magyar nemzet egysége kiemelten fontos a kormány számára, a határon túli magyar közösségeket anyagilag és lelkileg is kötelességünk segíteni. A politikai befolyást viszont felszámoljuk, nem lehet elnyomó függőségi rendszer anyaország és határon túl között. A párbeszéd elengedhetetlen, mert az egyeztetések és beszélgetések mentén alakíthatunk egy közös, hiteles álláspontot. Olyat, amilyen minden egyes magyar érdeke”– közölte.
CSAK SAJÁT