Szijjártó: remélem Romániában nem játssza ki senki a magyar kártyát

„Amit Călin Georgescutól a magyarok kapcsán hallhattunk, meg amit hallottam a magyaroktól róla, az nem biztató. Én őszintén remélem, hogy Romániában a magyar kártyát soha többet senki nem fogja tudni kijátszani semmilyen választáson. Én őszintén remélem, hogy magyarutálatra, magyargyűlöletre politikát építeni a jövőben Romániában már nem lehet” – jelentette ki Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere az Erdély TV 24plusz című műsorában. A magyarországi politikus az RMDSZ bukaresti munkáját méltatta.

A magyar külügyér azt mondta, reméli, hogy majd Romániának is olyan elnöke lesz, akit a romániai emberek fognak megválasztani. „Remélem, hogy Romániának majd olyan elnöke lesz, akivel a magyar-román együttműködést is majd könnyebb lesz építeni. Úgyhogy én a magam részéről Kelemen Hunorra, az RMDSZ-re hagyatkoznék, és azt gondolom, hogy az elnökjelölt, és a tőle származó idézetek önmagukért beszélnek, és valószínűleg választ adnak a kérdésre, hogy milyen ember is ő valójában” – fogalmazott Szijjártó Péter.

Kelemen Hunorral is találkozott | Fotó: RMDSZ/Facebook

A politikus Bukarestben találkozott Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszterrel, Tánczos Barnával, a pénzügyi tárca vezetőjével és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel. „Egy dolog nagyon jólesik, ez egy relatíve új jelenség, mondjuk kevesebb mint egy éves. Ez a jelenség arról szól, hogy itt, Romániában nemcsak a román politikusok, hanem a román emberek is, akiket a politikán kívül ismerek, nem győzik dicsérni az RMDSZ-t. Mondják, hogy az UDMR ilyen szuper, az UDMR olyan szuper, hogy a Tánczos Barna milyen szuper környezetvédelmi miniszter volt, hogy a Cseke Attila ideje alatt a fejlesztési pénzek kifizetése hogy felpörgött, hogy a Novák Edu milyen szuper sportminiszter volt, hogy a Hunor milyen jó miniszterelnök-helyettes volt. Tehát gyakorlatilag én azt látom, hogy itt Romániában nemcsak a román politikai elit, hanem úgy általában a román emberek, a román választók is nagymértékben elismerik az RMDSZ teljesítményét, és ez egy hatalmas szó, mert ilyen korábban nem volt” – magyarázta Szijjártó Péter. Azt mondta, Romániában nehéz volt népszerű magyar politikusnak lenni, valószínűleg még most sem könnyű.

Magyarország és Románia jelenlegi kapcsolatáról azt mondta, az az észszerűség talaján áll.  „Ebben a kapcsolatrendszerben mindig ott van a csábítás arra nézve, hogy érzékeny ügyekkel ezt a kapcsolatrendszert gyakorlatilag pillanatok alatt szét lehet verni. (...) Szóba szoktak kerülni az érzékeny ügyek, de egy kérdés van. Hogy ezeket az érzékeny ügyeket egyrészt milyen tónusban, milyen kulturáltsággal és civilizáltsággal nyitja ki az ember, és hogy úgy nyitja-e ki, hogy adott esetben be lehessen zárni, vagy úgy nyitja-e ki, hogy az együttműködés többi területét ellehetetleníti” – fogalmazott Szijjártó Péter. Hangsúlyozta, ide tartozik például a marosvásárhelyi katolikus iskola ügye vagy a szimbólumhasználattal kapcsolatos viták.

„Megvédjük a nemzeti közösségek jogait”

„Európában az egyik legfontosabb érték a nemzeti közösségek jogainak védelme” – jelentette ki Szijjártó Péter.

Hangsúlyozta: ha valami sérelem éri a nemzeti közösségek jogait, akkor azonnal lépni kell. Felidézte, hogy évekkel ezelőtt a román külügyminisztérium egyik munkatársával tárgyalt arról, hogy milyen módon sérti meg Ukrajna az ott élő kisebbségek jogait, beleértve a románokat és a magyarokat is. „Azt mondta nekem a román kolléga, hogy nézze, miniszter úr, önök egy teljesen más vonalat visznek, mint mi, mert önök mindig hangosan, hallhatóan, látványosan, határozottan felszólalnak a nemzetközi közösségekben, mi – mondja magukról – a csendes diplomácia eszközeivel próbálunk élni, de tudja, miniszter úr, mondja nekem a román kolléga, egy közös van ebben a két stratégiában. Mindkettő totálisan sikertelen. Amin persze lehet nevetni, de inkább sírni kell rajta” – jelentette ki Szijjártó Péter.

A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, ha valamiben nem érheti kritika a magyar kormányt, az a határon túli magyarokért való kiállás a nemzetközi szervezetekben. „Ha valakik nem szégyellősek ebből a szempontból, vagy nem megalkuvók ebből a szempontból, azok mi vagyunk. Nincs olyan nemzetközi fórum, ahol a kárpátaljai, erdélyi, felvidéki magyarságért ne állnánk ki. Minden egyes ügyet, ha nem tudunk kétoldalúan megoldani, akkor azt bizony nemzetközi szintre eszkaláljuk, mert muszáj” – fogalmazott Szijjártó Péter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?