FRISSÍTVE – Közzétették a képességvizsga eredményeit, Székelyföld a középmezőnyben

Közzétették az országos képességvizsga eredményeit. A korábbi évekhez hasonlóan a jegyeket névtelenül hozták nyilvánosságra, a diákok a korábban kapott egyéni kódot beírva tudhatják meg, hogyan teljesítettek a vizsgán. FRISSÍTÉS: A nyolcadikosok több mint háromnegyede ötös átlag felett teljesített a képességvizsgán – tavalyhoz képest romlott az arány.

Az eredmények itt tekinthetők meg, kikeresve a megyét, majd be kell írni a diák egyéni kódját.

A minősítésekkel elégedetlen tanulók június 28-án, szerdán 16:00 és 19:00 óra között, valamint június 29-én, csütörtökön 8:00 és 12:00 óra között nyújthatnak be fellebbezést. Az óvásokat a vizsgaközpontban lehet benyújtani, vagy elektronikus úton is el lehet küldeni, az e-mail címet közlik a diákokkal.

Archív fotó: Agerpres

A középiskolai felvételin a képességvizsgán kapott jegyet veszik figyelembe, amit az egyes vizsgákon elért jegyek számtani átlagaként számítanak ki, két tizedesjegy pontossággal, kerekítés nélkül. Idén az öt-nyolc osztályos átlaga semmilyen mértékben nem számít bele a felvételi jegybe.

Székelyföld a középmezőnyben

Kovászna megyében a diákok 71,3 százaléka ért el 5-ös osztályzatnál jobbat,  Hargita megyében pedig a tanulók 72,6 százaléka 5-ös vagy annál magasabb átlagot ért el, ez az arány Maros megyében 71,5 százalék.

A legjobb eredményeket Kolozs és Brăila megyébőj jelentették, míg a legrosszabbakat Teleorman és Călărași megyéből. Kolozs megyében a diákok 87,4 százaléka vette sikeresen az akadályokat. Teleorman megyében a legrosszabbak az eredméynek, ott a tanulók csupán 62,1 százaléka ért el ötösnél nagyobb átlagot. 

A nyolcadikosok több mint háromnegyede ötös átlag felett teljesített a képességvizsgán

Az idei képességvizsgán a részt vevő diákok több mint 76 százaléka 5 feletti átlagosztályzatot kapott – jelentette be az oktatási minisztérium szerdán sajtóközleményben. Ez az arány az óvások előtti eredményeket mutatja. Az ötös felett teljesítő nyolcadikosok aránya 6 százalékponttal csökkent a tavalyhoz képest. A vidéki diákok körében az ötös átlag alatt teljesítők aránya megközelíti a 40 százalékot.

Az idei képességvizsgán 95,3 százalékos volt a részvételi arány, a 154 115 diák vizsgázott az 161 652 beiratkozott közül. Tavaly a részvételi arány 95,5 százalékos volt, egy évvel korábban pedig 93,9 százalékos.

A vizsgázók 76,2 százaléka ért el 5-ös osztályzatnál jobbat, ez az eredmény hasonló a 2021-eshez, de gyengébb mint a tavalyi, amikor a nyolcadikosok 82,3 százaléka kapott ötösnél jobb átlagosztályzatot. Idén 429 diák ért el tízes átlagot a képességvizsgán, sokkal többen mint a korábbi években: tavaly 221 nyolcadikos írt hibátlan dolgozatot mindegyik vizsgatantárgyból, két évvel ezelőtt pedig 132.

A román nyelv és irodalom vizsgán a diákok 77,4 százaléka ért el 5-ösnél jobb minősítést, matematikából 75,4 százalék, az anyanyelv vizsgán pedig 90,1 százalék. A korábbi évekhez képest román nyelv és irodalomból és az anyanyelv vizsgán is romlott az ötös osztályzatot elérők aránya. Román nyelv és irodalomból ez a mutató tavaly 85,9 százalék volt, tavalyelőtt 83,9 százalék. Az anyanyelv vizsgán pedig 2022-ben 96,1 százalék volt, 2021-ben 95,9 százalék. Matematikából tavalyhoz képest romlott az arány, tavalyelőtthöz képest javult: 2021-ben 67,4 százalék volt, tavaly viszont 77,5 százalék. Románból 1454 diák kapott tízes minősítést, matematikából 3066, az anyanyelv vizsgán pedig mindössze 63 tanuló kapott tízest.

Az idei vizsgán három diákot zártak ki csalási kísérlet miatt, ők a dolgozatukra egy pontot kaptak.

A fellebbezések elbírálása után a végleges eredményeket július 4-én teszik közzé. Az óvás utáni értékelés már nem módosítható, az a végleges, függetlenül attól, hogy kisebb vagy nagyobb, mint a megfellebbezett eredmény. Tavaly 21 856 dolgozatot óvtak meg a képességvizsgázók.


CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?