Szakértő: a választások után az RMDSZ lehet a mérleg nyelve

A választásokat követően nagyon könnyen előállhat az a helyzet, hogy az RMDSZ lesz a mérleg nyelve - véli  Szakáli István Loránd. A szakértő szerint a magyar szövetség a román pártok szempontjából egy kívánatos partner lehet, aki pragmatikus alapon – a szélsőséges AUR-t és az SOS-t leszámítva – együtt tud működni bármelyik másik párttal. 

Egy kisebbségi létben politizáló elnökjelöltnek fontos megragadni minden alkalmat, amikor közösségének képviseletére, politikai akaratának kinyilvánítására van esélye. Kampányban a jelölt meg tudja mutatni saját magán keresztül a közösséget és annak céljait, ez az indulás tétje” - mondta a Magyar Nemzetnek Szakáli István Loránd, a budapesti Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója azzal kapcsolatban, hogy Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke jelöltje ismét indul az államfőválasztáson. 

A szakértő szerint a magyar közösség üzeneteinek eljuttatására remek lehetőséget ad az elnökjelölti indulás, ami a parlamenti választások kampányával kiegészítve biztosít több lehetőséget, nagyobb felületet arra, hogy a romániai magyarok eljuttassák politikai üzeneteiket a lehető legszélesebb körben. Mint mondta, a többségi nemzet körében is elismert Kelemen Hunor felkészültsége és hozzáértése. 

Az látszik, hogy Kelemen Hunor egy nagyon dinamikus kampányt folytat, és fontos üzeneteket juttat el. Központi üzenete az állampolgárokat szolgáló állam gondolata, ami Romániában egy teljesen újszerű és erős üzenet, figyelembe véve a többi jelölt főleg bulvártémákba kiteljesedő kampányát. Az RMDSZ-nek sikerült jól mozgósítani az erdélyi magyar közösséget, és ennek fényében megvan az esély arra, hogyha ezt a lendületet, ezt a mozgósítási képességet fenn tudja tartani, akkor december elsején a parlamenti választásokon is jó eredményt érjen el” – hívta fel rá a figyelmet a nagyváradi származású Szakáli István Loránd. Hozzátette: nagy esélyt lát arra, hogy az RMDSZ megismételje a nyári jó szereplését, és valahol hat és hét százalék közötti eredményt fog elérni a parlamenti választásokon is.

A szakértő nagy esélyt lát arra, hogy az RMDSZ megismételje a nyári jó szereplését Fotó: az RMDSZ Facebook oldala

Úgy vélte, a szociáldemokraták elnökjelöltje, a jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu várhatóan bejut majd a második fordulóba és nagy esély van arra is George Simion, az AUR az elnöke is ott lesz a döntő menetben. A parlamenti választások kapcsán elmondta, hogy valószínűleg mind a két szélsőjobboldalinak mondott párt bejut. Az AUR 15 és 20 százalék közötti eredményt is elérhet, valamint az SOS Románia pártnak is megvan az esélye arra, hogy tíz százalék körüli eredményt tudjon felmutatni.

Magyarország szempontjából is fontos a választások kimenetele, a nemzeti kérdések mellett nem elhanyagolható Románia geopolitikai helyzete sem, hiszen egy szomszédos országról beszélünk. Magyarország kitartóan támogatja Románia schengeni övezethez való csatlakozásának törekvéseit, de Románia Magyarország egyik legfontosabb külkereskedelmi partnere is” – tette hozzá a szakértő. 

Szerinte mind az Európai Unió, mind a NATO, mind pedig Magyarország szempontjából fontos a két ország jó kapcsolata. A gazdasági lehetőségek tekintetében is fontos tény, hogy Románia, a Fekete-tenger mélyén található gázmezővel rendelkezik, amely nagy szerepet játszat az esetleges kiaknázások után a régió energiapolitikájában is, és Magyarország ellátásbiztonságához is hozzájárulhat. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértő beszélt arról is, hogy elemi érdeke a két országnak, hogy Magyarország értse a romániai politikai folyamatokat, és amennyire lehet, előre lássa és alkalmazkodjon hozzájuk, hogy megfelelően alakítható legyen a szomszédsági, a szövetségesi és a magyar kisebbséggel kapcsolatos viszony is.

Meg kell jegyezni, hogy a romániai rendszerváltozás óta az RMDSZ mindig ott volt a parlamentben, mindig lehetősége volt arra, hogy a magyar nemzeti közösség érdekeit képviselje. Emellett azt is ki kell emelni, hogy az elmúlt 34 évből az RMDSZ közel tizennégy éven keresztül kormányzati tényező is volt. A választásokat követően nagyon könnyen előállhat az a helyzet, hogy az RMDSZ lesz a mérleg nyelve. A román pártok szempontjából egy kívánatos partner lehet, aki pragmatikus alapon – a szélsőséges AUR-t és SOS-t leszámítva – együtt tud működni bármelyik másik párttal” - mondta Szakáli István Loránd. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kimaradt?