banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Stratégiai kérdésekről egyeztetett a román és a francia védelmi miniszter

Románia különleges partneri viszonyban van Franciaországgal – jelentette ki Vasile Dîncu védelmi miniszter francia hivatali kollégája, Florence Parly bukaresti látogatása alkalmából.

Florence Parly és Vasile Dîncu sajtótájékoztatója | Fotó: AgerpresA két tárcavezető közös sajtótájékoztatón számolt be a megbeszélésről. „A demokratikus világ előtt álló kihívásokat csak az ezeket az értékeket valló államok közötti szolidaritással, egységgel és kohézióval lehet leküzdeni. Ezért erkölcsi kötelességünk, hogy megerősítsük és fenntartsuk a szabadság eszméjét, amely társadalmainkat irányítja, és megvédjük azokat az értékeket, amelyekben mindannyian hiszünk. Franciaország történelmének számos kulcsfontosságú pillanatában kiállt Románia mellett” – mondta Dîncu.

A védelmi miniszter hozzátette, aggódik a térségben végbemenő fejlemények miatt, és üdvözli Emmanuel Macron francia, valamint Joe Biden amerikai elnök bejelentését a térségben való katonai jelenlét megerősítésére vonatkozóan.

Dîncu kijelentette, az Európai Unió Tanácsának francia elnöksége fontos szerepet játszik az EU stratégiai iránytűjének kidolgozásában. Hozzátette, Románia elkötelezett a Nyugat-Balkán biztonságának garantálása és a Száhel-övezet stabilizálása iránt, ezt bizonyítja az EURofort Altea művelethez és a Task Force Takuba küldetéshez való hozzájárulás is. A román védelmi miniszter végül köszönetet mondott Emmanuel Macron francia elnök bejelentéséért, miszerint NATO-katonákat vezényel Románia területére, miután Románia már több ízben kérte ezt a szövetségtől.

Dîncu egyébként még szerdán úgy nyilatkozott az Antena 3 televíziónak, hogy Románia jelenleg több ezer menekültet tudna befogadni. A tévéműsorban arról kérdezték, hány menekült befogadására van kapacitása Romániának abban az esetben, ha egy orosz–ukrán fegyveres konfliktus menekültáradatot indítana el Románia felé. Dîncu azt felelte, Románia jelenlegi stratégiai tartalékai néhány ezer ember szállását és jó körülmények között való ellátását tudnák biztosítani, de szükség esetén ez a kapacitás három-négyszeresére is növelhető. „Nem szeretnénk, hogy megtörténjen, de ha szükség lesz rá, be tudjuk bizonyítani NATO-partnereinknek, hogy fel vagyunk készülve” – jelentette ki a miniszter.

Franciaország sosem hagyja cserben szövetségeseit és barátait, katonákkal és haditechnikával is kész hozzájárulni Románia biztonságának növeléséhez – hangoztatta Florence Parly. A francia védelmi miniszter úgy értékelte: „aggasztó” a helyzet a NATO kelet-európai térségében, és a románoknak joguk van erősíteniük biztonságukat, tekintettel az ukrajnai feszültségekre. Stratégiai partnerként Franciaország támogatást akar nyújtani ehhez, és miként Emmanuel Macron francia elnök múlt héten bejelentette, kész további „előretolt megerősített jelenlét” típusú NATO-missziók keretében szerepet vállalni európai szövetségesei, konkrétan Románia biztonságának erősítésében, amennyiben a NATO ilyen missziók megszervezéséről dönt.

A konkrét segítség módozatainak megtervezése érdekében csütörtökön a francia védelmi minisztérium egy szakértői küldöttsége érkezik terepszemlére Romániába. Parly felidézte, hogy a francia légierő és haditengerészet korábban is rendszeresen részt vett a romániai hadgyakorlatokon. Franciaország 2008 óta stratégiai partneri kapcsolatot ápol Romániával, de együttműködésük és barátságuk története sokkal régebbi keletű, Henri Berthelot tábornok például már egy évszázaddal ezelőtt meghatározó szerepet játszott a román hadsereg korszerűsítésében – emlékeztetett a francia miniszter.

Parly jelezte: a francia védelmi ipar most is kész segítséget nyújtani ahhoz, hogy a román hadsereg modernizálásában egy újabb korszak kezdődjék, különösen ami a román haditengerészet által beszerzendő korvetteket illeti. A francia védelmi miniszter ugyanakkor üdvözölte azt a bukaresti döntést, amely szerint Románia ötven katonát küld a mali hadsereget támogató Takuba-misszióba.

Romániában 2016-ben írt először a sajtó arról, hogy a védelmi tárca megnövelt költségvetésének jelentős részét a hadiflotta korszerűsítésére fordítják. Az akkori bejelentés még arról szólt, hogy Bukarest a holland Damen csoporttól vásárolt volna négy, Romániában – a galaci hajógyárban – legyártandó korvettet 1,6 milliárd euróért. Később új közbeszerzési eljárást írtak ki a négy új multifunkcionális hadihajó beszerzésére, amelyet a francia Naval Group és a Konstancai Hajógyár által létrehozott társulás nyert meg 1,2 milliárd eurós ajánlatával, de az óvások miatt a szerződést azóta sem írták alá.

Florence Parly csütörtökön Bukarestben tesz látogatást, többek között Klaus Iohannis államfővel és Nicolae Ciucă kormányfővel is megbeszélést folytat.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?