Sepsiszentgyörgyre bejáró medvére „vadásznak”

Szerdán délelőtt 10.30-kor a hatóságok Ro-Alert üzenetben – hibás magyarsággal - riasztották a sepsiszentgyörgyieket, hogy medve van az Oltmező utcában. Kérték a lakosságot, hogy kerüljék a környéket, tartsanak távolságot a medvétől, ne fényképezkedjenek és ne etessék az állatot.

Antal Árpád polgármester a Maszol érdeklődésére elmondta: néhány napja már kapott fényképeket valakitől, aki a város területén fotózta a medvenyomokat. Szerdán pedig az illetékes hatóságok Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a medve jelenlétére.A kép illusztráció | Fotó: Pixabay

„Ma két alkalommal is beszéltem a csendőrség képviselőjével, illetve a csendőrök és a helyi rendőrség is kivonult a helyszínre ám a medvét már nem találták ott. A következő napok kihívása, hogy befogjuk, hiszen lehet szeretni a medvét, de ez túl közel van az emberekhez”, mondta lapunk érdeklődésére Antal Árpád.

Kovászna megyében az elmúlt évben több mint 170  Ro-Alert riasztást adtak ki medvék miatt. Háromszéken a Ro-Alert üzenetek 90 százalékát a lakott területre bejáró medvék miatt kiadott riasztások teszik ki, mindössze 10 százaléknyi riasztás vonatkozik más veszélyekre, viharokra, árvizekre stb.

Gheorghe Neagu, a Kovászna megyei Környezetvédelmi Hivatal (APM) igazgatója nemrégiben kifejtette: nagy hiba volt 2016-ban megszüntetni a medvevadászatot, azóta Háromszéken megduplázódott a medvék száma, amelyet jelenleg 2000-re becsülnek, miközben legtöbb 600 medvének van normális körülmények között élettere.

Tavaly a háromszéki környezetvédelmi hivatal 1,1 millió lejnyi kártérítést fizetett a gazdáknak és állattartóknak, idén 306 ezer lejre rúg a vadon élő állatok által okozott kár értéke, számolt be Gheorge Neagu, aki szerint a háromszéki vadásztársaságok számára 54 medve kilövésére állítottak ki engedélyt a megelőzési kvóta alapján.

Az igazgató hozzátette: az országos szinten jóváhagyott 486 medve kilövését engedélyező kvótához még hozzájön a beavatkozási kvóta, amely a településekre bejáró veszélyes medvékre vonatkozik. Ezek lelövéséről a polgármesterek dönthetnek, ám a településvezetők vonakodnak ezt alkalmazni, miután előfordult, hogy egy ilyen döntést követően az elöljáró ellen bűnvádi eljárás indult.

Kapcsolódók

Kimaradt?