Román érettségi: idén végre egyenlő esélyekkel indultak a magyar és a román tagozatos diákok
Az idei érettségi óvás előtti eredményei azt tükrözik, hogy a magyar tannyelvű iskolába járó diákok a román tagozathoz képest az előző években tapasztalt lemaradást majdhogynem lefaragták, szögezte le a Maszol megkeresésére Kallós Zoltán, tanügyminisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára.
„Végre egyenlő esélyeket tudtunk teremteni a magyar és a román tagozatos gyerekeknek a román érettségin” – szögezte le a szakpolitikus emlékeztetve, hogy már a PISA-felmérés eredményei is kimutatták, hogy semmivel nem gyengébbek a magyar tannyelvű osztályokban az eredmények, mint román tagozaton. „Ez végre az érettségi eredményekben is tükröződik” – tette hozzá.
Mint megírtuk, a 2025-ben végzett évfolyam az első generáció, amely külön tanterv alapján tanulta a románt, így az érettségi vizsgán is más tételt kaptak, mint a többségi, román társaik.
A cél, hogy a magyar gyerekek megtanuljanak románul
Az egyenlő esély megteremtéséhez kellettek a sajátos román tantervek, tankönyvek, a módszertan, a pedagógusképzés, és az is elengedhetetlen volt, hogy a diákok olyan tételeket kapjanak, melyeket a tanultak alapján állítottak össze. Kallós Zoltán felidézte, sok munka van ebben az eredményben, mindenki dolgozott, aki ebben a folyamatban részt vett: ennek az évfolyamnak a sajátos román tanterv volt az egyedüli, ami elkészült időben.
Kapcsolódó
„Még vannak hiányosságok, de jó úton vagyunk, és hogy jó eredmények szülessenek mindenkinek továbbra is dolgoznia kell. A cél az, hogy a magyar gyerekek megtanuljanak románul”” – mondta az államtitkár.
Kifejtette, az érettségi eredményeket a napokban elemzik ki tüzetesen, hiszen a számok mögé kell nézni, de már első ránézésre is kiviláglik, hogy különösen az elméleti líceumokban látványosan javultak a magyar tagozatosok román eredményei. Ez Szatmár megyében tükröződik a legjobban, ahol mindössze egyetlen szaklíceumi osztály van magyar tagozaton, az összes többi elhivatottsági (vokacionális) vagy elméleti középiskolai osztály. Ezt figyelembe véve Szatmár megyében a magyar tagozaton románból az átmenési arány hozzávetőleg 90 százalékos. A műszaki líceumokra is nagy hangsúlyt kell fektetni, de az elméleti oktatásban ez a szint Hargita, Kovászna, Maros megyékben is, mutatott rá Kallós Zoltán.
Példaként említette, hogy Hargita megyében három magyar tagozatos líceum is van, ahol száz százalékos a sikeresen érettségizők aránya. Ezek maguk mögé utasították a román tannyelvű elméleti líceumokat, van olyan román tagozatos tanintézet ahol 50 százalék sikerességi arány.
Nem kaptak románból „lebutított” tételt a magyar gyerekek
Az államtitkár fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az idei érettségin a sajátos román tétellel sikerült „kihúzni a méregfogát annak is”, amit esetleg felemlegethettek volna, hogy a magyar tagozaton túl egyszerűek voltak a tételek.
„A számokból első ránézésre az látszik, magyar tagozaton a román jegyek nagy többsége 7-es és 9-es között van, román tagozaton sokkal több a kilences feletti értékelés románból, ami természetes, hiszen nekik ez az anyanyelvük. Magyar tagozaton van még ahova fejlődni, de az idei nem volt egy lebutított tétel, hiszen akkor mindenkinek 9-es felett lett volna a jegye” – részletezte Kallós Zoltán.
Mint megírtuk, a diákok 74,3 százaléka ment át az érettségin, míg tavaly 76,4 százalékos volt az óvások előtti átmenési arány – írja közleményében a tanügyminisztérium. A 104 675 vizsgázóból 77 805 diák teljesítette a vizsgát, közülük 3946 tanuló már korábban elvégezte a 12. osztályt. Az idei végzősök esetében az átmenési arány 79,9 százalék.
Hargita megyében román nyelvből nagyot javultak az eredmények az elmúlt évekkel összehasonlítva: a diákok 72,03 százaléka ment át, míg tavaly 57,59 százalék.
CSAK SAJÁT