Vészhelyzet élesben – Mit kell tennünk?
Hogyan tudjuk megállapítani, hogy valaki életveszélyben van? Mit kell tennünk abban az esetben, ha egy baleset szemtanúi vagyunk? Mikor kell tárcsázni a 112-es segélyhívó számot?Az elsősegélynyújtás alapjait tanították szombaton a Kolozs megyei rohammentő-szolgálat (SMURD) orvosai és önkéntesei. A rendezvény célja az volt, hogy a kincses város lakói megtanulhassák az újraélesztés alapjait, és merjenek lépni akkor, amikor valaki a környezetükben vészhelyzetbe kerül.
Különböző bevetésekre használt rohammentő autók, újraélesztési próbabábuk és rohammentősök lepték el Kolozsvár Sétaterét szombaton. A Maszol kérdésre Elfride Horvath ötödéves orvostanhallgató, önkéntes rohammentős elmondta: a rendezvény célja, hogy Kolozsváron minél többen megtanulják az elsősegélynyújtás alapjait, hogy felismerjék a vészhelyzeteket és cselekedjenek addig, amíg kiérkezik a segítség.
Mit kell tennünk vészhelyzet esetén?
A Maszol kérésére Buta Melánia önkéntes megmutatta, hogyan kell újraéleszteni valakit, akinek leállt a szíve. Elmondta, a legfontosabb az ilyen helyzetekben az, hogy a segítséget nyújtó megbizonyosodjon arról, hogy biztonságban van, csak ezután tudja elkezdeni az újraélesztést, előtte viszont tárcsázza a 112-es segélyhívószámot. Az újraélesztés első lépése, hogy hangosan, többször meg kell szólítani a bajbajutottat, majd megszorítani a vállát és figyelni, hogy reagál-e. „Amennyiben nem történik semmi, meg kell állapítani, hogy az áldozat lélegzik-e, ezt pedig csak úgy lehet, ha a kezünket a homlokára tesszük és a fejét hátrább hajtjuk, tegyük szabaddá a légutakat, majd hajoljunk az orrához közel a fülünkkel, közben figyeljük a mellkasát, hogy egyszerre lássuk és érezzük, hogy lélegzik-e” – magyarázta.
Ezt követően el kell kezdeni újraéleszteni a sérültet. Buta Melánia megmutatta, a mellkas középvonalára helyezett, összekulcsolt kezekkel kell elkezdeni a mellkaskompressziót. Harminc lenyomást követően pedig két befújást, szájon át kell végezni, ha ezt valaki nem akarja megtenni, e nélkül is folytathatja az újraélesztést – tette hozzá az önkéntes. A mellkaskompressziót addig kell folytatni, amíg a bajbajutott magához nem tér, vagy amíg le nem váltja valaki. Buta Melánia rámutatott, nem szabad magára hagyni az áldozatot miután magához tért, nehogy újra visszaessen az előző kritikus állapotba.
Mit kell mondani, amikor a 112-es segélyhívószámot kell tárcsázni?
Sokan tartanak attól, hogy a 112-es segélyhívószámot tárcsázzák, vészhelyzetek esetén viszont életmentő lehet, hogy hezitálás nélkül, minél gyorsabban segítséget kérjünk. A telefonhívást fogadó diszpécser minden esetben megkéri a hívót, hogy részletesen mondja el mi történt, erre azért van szükség, hogy megállapítsa a vészhelyzet jellegét, és annak megfelelő felszereltségű járművet küldjön ki a helyszínre. A SMURD weboldalán levő útmutatóban azt javasolják a telefonálóknak, hogy vészhelyzet esetén fontos bizonyos szabályokat szem előtt tartani, például a telefonáló ne essen pánikba, a diszpécser minden kérdésére világosan válaszoljon és a lehető legtömörebben mondja el a történteket. Emellett nagyon fontos, hogy a pontos címet adja meg, illetve maradjon kapcsolatban a diszpécserrel addig, amíg ő nem kéri, hogy szakítsák meg a kommunikációt és kövesse annak utasításait, amíg kiérkezik a segítség.
A nyílt napon az érdeklődők azt is megnézhették, hogyan dolgoznak együtt a rohammentősök egy balesetnél, milyen intézkedéseket kell megtenniük és, ami a legfontosabb, hogyan mentenek életet. Ezen kívül a látogatók különböző próbabábukon sajátíthatták el az újraélesztés alapjait, tanulhatták meg a defibrillátor használatát vagy éppen azt, hogyan léphetnek fel akkor, amikor egy csecsemő kerül vészhelyzetbe.
Elfride Horvath orvostanhallgató kérdésünkre elmondta, Kolozsváron több helyen is el lehet sajátítani az elsősegélynyújtás alapjait, a SMURD, az Elsősegély Akadémia (Academia de Prim Ajutor), valamint a Vöröskereszt is időről időre szervez tandíjas elsősegély-tanfolyamokat.
(Nyitókép: Adobe Stock illusztráció)
CSAK SAJÁT