Revizionista, nacionalista tendenciáktól félti Európát Iohannis
Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán tartott csütörtöki beszédében Klaus Iohannis kijelentette, hogy szerinte az Európában egyre jobban terjedő revizionista-nacionalista tendenciák jelentik a legnagyobb kihívást az EU számára.
Az Agerpres által izéett államfő emlékeztetett arra, hogy az EU egy értékközösség, amelyhez önként, saját meggyőződéséből csatlakozott a 27 tagállam. „Az Európai Unió éppen azért vonzó, mert az alapértékei nagyon magas életszínvonalat tesznek lehetővé” - jelentette ki. Megjegyezte, hogy léteznek olyan személyek, akik megbuktatnák az európai projektet, és az európai parlamenti választások kampányában „mindenféle ígéretekkel és ajánlatokkal fognak támadni”. Ezek a politikusok azonban szerinte nem tudnak alternatívát kínálni arra a projektre, amelyik 50 évnyi békét és jólétet hozott a kontinensnek. „Ezeknek a (...) hangoskodóknak az alternatívája a (...) nemzeti egoizmus, ami humanitárius katasztrófákat, konfliktusokat és testvérháborúkat okozott Európában” - magyarázta.
Beszédében Iohannis arra biztatta az EPP kongresszusának küldötteit: az európai választási kampányt használják fel arra, hogy az emberi jogok korlátozására törekvő autokratákkal szemben új lendületet adjanak a liberalizmusnak. „A félretájékoztatás és a manipuláció (...) ellenszere az uniós tagság előnyeinek jobb kommunikálása. A polgárainkban tudatosítanunk kell azt, hogy milyen tagadhatatlan előnyökkel jár, ha részesei ennek a figyelemre méltó projektnek” - fogalmazott.
Az államfő emlékeztetett arra, hogy az EPP továbbra is Európa vezető politikai ereje. Meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Néppárt képes megvédeni a polgárokat a válságoktól. „A válságok egyáltalán nem kerültek el bennünket az elmúlt években, akár a Románia határainál zajló brutális háború okozta veszélyekről beszélünk, akár arról, hogy az emberek életszínvonalának emelése érdekében gazdaságilag versenyképesnek kell maradnunk” - részletezte Iohannis.
„Mindannyian ugyanannak a nagy európai családnak a tagjai vagyunk anélkül, hogy feladnánk a nemzeti identitásunkat. Egységesek vagyunk a közös értékek és elvek védelmében, de eltérő a kulturális örökségünk, a hagyományaink és a történelmünk. Ez az egység a sokféleségben az, ami az európai projektet valóban egyedülállóvá teszi” - mondta az államfő, aki szerint a magas választási részvétel ösztönzése elengedhetetlen ahhoz, hogy „az összes polgár hangja számíthasson az európai szintű döntéshozatalban”.
CSAK SAJÁT