Rendhagyó ünnepséggel emlékeztek meg a forradalom hőseiről Kolozsváron

Kolozsváron többnapos rendezvénysorozatot szerveztek a nemzeti ünnep alkalmából. Szerdán, a központi ünnepségen a már hagyományossá vált felvonulás után a Szent Mihály-templomban tartották meg az ökumenikus istentiszteletet, majd – idén először – a város főterén emlékeztek meg a forradalom hőseiről.

Közel 200 néptáncos, illetve a Kallós Zoltán Népzene Iskola zenészei is csatlakoztak az ünnepléshez, táncos előadásukkal nyitották meg a rendezvényt.

Fotók: Kiss Gábor

Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere is részt vett az ünnepségen, beszédében felelevenítette, idén van 175 éve annak, hogy őseink kardot ragadtak és elszántan, bátran hozzáláttak az önálló, cselekvőképes és felelős magyar állam újrateremtéséhez. A kezdetben gyors sikerrel kecsegtető események hamar fordulatot vettek, így a forradalmi napokat hosszan elhúzódó véres szabadságharc követte, a kiegyezésre pedig majd 20 évig kellett várni. „A fegyveres konfliktusoknak évszázadokkal ezelőtt is az volt a természetük, hogy az idő nem megoldja őket, hanem elmélyíti. A szomorú igazság az, hogy a béke sosem érkezik elég korán. De minél határozottabban lépünk fel a béke oldalán, annál kisebb lesz a testi és lelki fájdalom, az emberáldozat, az életben maradtak által elvesztegetett idő, a céltalan várakozás” – emelte Ki Varga Mihály.

Hozzáfűzte: „Erdély történelmi központjában, kincses Kolozsvár főterén állunk, méghozzá a magyar–román összefogással frissen felújított Szent Mihály-templom szomszédságában. A forradalom évfordulójának napján ezért hadd kezdjem azzal, háborús időkben templomot építeni a béke forradalma. Őszintén remélem, hogy a templom közös felújítása szimbolikus jelentőséget is nyerhet majd, az összefogás szimbólumaként vonul be a történelembe” – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.

Az 1848-ban közfelkiáltással elfogadott 12 pont bevezetője úgy fogalmazott: legyen béke, szabadság és egyetértés. Ma is béke kell ahhoz, hogy kimaradjunk a háborúból, ha pedig béke van, szabadság is van. „Az ünnep pedig csak akkor lehet méltó és teljes, ha visszatekintve elmondhatjuk, a hősök erőfeszítései nem voltak hiábavalók. Azzal viszonozhatjuk a kiharcolt szabadságunkat, ha nemzeti egységünket és önrendelkezésünket megerősítjük, illetve biztosítjuk az utókor számára is” – magyarázta Magyarország pénzügyminisztere.

„Amikor a trianoni béke 100 éves évfordulójára emlékeztünk, azt mondhattuk, a tengernyi megpróbáltatás ellenére a magyar nemzet ma erősebb, mint az elmúlt száz évben bármikor. Ha pedig most végignézünk az ünneplőkön, akkor az juthat eszünkbe, hogy ez az erő a közösségeinknek köszönhető. Biztosíthatom önöket arról, hogy amíg Magyarországnak polgári kormánya van, mindig számíthatnak támogatásunkra” – emelte ki, hozzátéve: hálás azért, hogy az erdélyiek őrzik a gazdag magyar kulturális örökséget.

A fellépők között volt a Kolozsvári Magyar Gyerekkórus is, akik zenés előadásukkal tették szebbé az ünnepet.

Énekszóval tisztelegnek a hősök előtt a gyermekek ????

Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt 30 évben az erdélyi magyarok gyakran tapasztalhatták, néha egy tollvonás is elég ahhoz, hogy megvonják jogaikat. „Az elmúlt bő egy évben azt is láthattuk, hogy a szomszéd országban dúló háború miként épít le emberi sorsokat, emberáldozatok által miként foszt meg milliókat a mindenkinek kijáró biztonságtól. Mindezek ellenére itthon van ok a bizakodásra. Egy erős magyar nemzet, egy erős magyar képviselet által meg tudjuk védeni magunkat. Meg tudjuk védeni szabadságunkat, és meg tudjuk mutatni mindenkinek, hogy a mi célunk a közös jólét” – hangsúlyozta.

Úgy véli, az RMDSZ feladata építeni Erdélyt, fejleszteni magyar közösséget. „Hiszen ez az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc legaktuálisabb mondanivalója. 175 év után ezek a legfontosabb nemzeti értékek, amelyekről nem vagyunk hajlandóak lemondani. Ha egy üzenete van a mai napnak, akkor ez legyen: bízzunk és legyünk szabadok úgy, ahogy ezt elődeink ezelőtt 175 évvel tették” – mondta Oláh Emese.

Végül pedig Hatos Attila, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség elnöke tolmácsolta az ifjúság üzenetét. Beszédében megfogalmazta, két nappal ezelőtt a hagyományokhoz híven a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek több mint 150 delegáltja 500 kokárdát készített a ma emlékező tömegnek, a kolozsvári magyaroknak. „Ma ez az 500 kokárda jelzi, hogy él a fiatalság. Él a tenni akarás és él a közösségi munka”.

Hozzáfűzte, „ugyanúgy, mint a márciusi ifjak, mi is a kor kihívásaival küzdünk. Igaz, a szabadságot nem egy elnyomó hatalom ellen kell megvívnunk, de éppen úgy beragadunk a személytelen technológia útvesztőjébe, nap mint nap küzdünk egy folyton változó oktatási rendszerrel, megpróbáljuk felemelni hangunkat, ha megkérdezésünk nélkül döntenek rólunk. Mindeközben talán mi alkalmazkodunk a leggyorsabban a világ változó kihívásaihoz, közösséget építünk”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?