„Őszinte beszéd, kölcsönös tisztelet” – Kelemen Hunor Orbán Viktor és Ilie Bolojan találkozójáról
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke nagyon fontos pillanatnak nevezte a szerdai találkozót Bukarestben, amikor Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, valamint Ilie Bolojan, Románia miniszterelnöke tárgyalt egy informális vacsora keretében. Kelemen Hunort és Semjén Zsoltot, Magyarország miniszterelnök-helyettesét a Maszol munkatársa, Pataky István kérdezte Tusványoson a Választások előtt-után című beszélgetésen.
Az RMDSZ elnöke is részt vett a két miniszterelnök szerdai megbeszélésén, amelyről elmondta: ez már egymás után a harmadik év, amikor Orbán Viktor találkozik Románia miniszterelnökével. Szerinte ez észszerű és fontos lépés, mivel két szomszédos ország vezetőiről van szó.
Kapcsolódó
Kelemen Hunor kiemelte, a beszélgetés során a két vezető nagyon hamar megtalálta a közös hangot és fontos témákról tudtak véleményt cserélni, ugyanakkor a kölcsönös tisztelet és őszinte beszéd jellemezte a tegnapi találkozót.
„A két ország számtalan területen rendelkezik olyan kihasználatlan lehetőségekkel, amit jó lenne fejleszteni: legyen szó például agrárpolitikáról, élelmiszer-feldolgozásról, infrastrukturális beruházásokról. Részletekbe nem mehetek, hiszen egyikőjüknek sem vagyok a szóvivője, de Közel kétórás beszélgetésről van szó” – tette hozzá, kiemelve: amikor a romániai magyar közösségről beszélünk, nagyon fontos, hogy Románia és Magyarország vezetői között legyen párbeszéd, ezt pedig az RMDSZ próbálja saját eszközeivel segíteni. Kelemen Hunor úgy fogalmazott: „bizakodó és optimista, mert mindketten pragmatikusan álltak hozzá a kérdésekhez”.
Mindketten nyitottak voltak
Mint mondta, a találkozót nagyon egyszerűen megszervezték, ugyanis mindketten nyitottak voltak. Semjén Zsolt ehhez hozzátette, szerinte a legtermészetesebb dolog, hogy ez a találkozó megtörtént a két vezető között. „Meggyőződésem, hogy Magyarországnak a mostaninál is szorosabb kapcsolatban kell lennie Romániával” – magyarázta.
Kapcsolódó
A tihanyi beszédről
A tavalyi választási káoszról Kelemen Hunor elmondta: nehéz másfél évről beszélünk, és ritkán történik meg az, hogy az összes választást egy évben tartsák meg. Ehhez senki nincs „hozzászokva”, sem a társadalom, sem a pártok, sem a jelöltek. Tehát próbára tette az embert az, hogy másfél évig tartott a kampány.
Pataky István kérdésére, miszerint okozhat-e törést az RMDSZ és a Fidesz kapcsolatában Orbán Viktor tihanyi beszéde, Kelemen Hunor elmondta: ez Erdélyben „valóban kiverte a biztosítékot, ezt pedig Orbán Viktor miniszterelnök érzékelte. „Az ügyet 24 órán belül lezártuk, mert a magyar kormány az RMDSZ álláspontját tekinti mérvadónak” – mondta. Kiemelte: Orbán Viktor mindig nagy népszerűségnek örvendett Erdélyben, mert az értékrend, amit az erdélyi magyarság képvisel, találkozik az Orbán Viktor által képviselt értékekkel.
„Ez egy hiba, tévedés volt Orbán Viktor részéről, azonban kijavította. „Én azt tartom fontosnak, hogy ezt meg lehetett beszélni” – tette hozzá.
Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese kifejtette: soha nem volt akkora támogatása a határon túli magyaroknak, mint Orbán Viktor idejében. A miniszterelnök tihanyi beszédéről pedig elmondta, azonnal javították a hibát. „Erdélyi tekintetben nem történhet semmi a magyar kormány részéről, amíg Kelemen Hunorral és az RMDSZ-szel nem egyeztettek. Az erdélyi támogatásokat az határozza meg, hogy az RMDSZ-nek mi az álláspontja, ha pedig homokszem kerül a gépezetbe, akkor azt rendezni kell” – részletezte.
Semjén szellemi tartalom nélküli konstrukciónak tartja a Tisza Pártot
Semjén beszélt a jövő évi, magyarországi parlamenti választásokról is. Szerinte a Tisza Párt semmit sem fog mondani semmilyen releváns kérdésről, nincsenek vállalható témafelelőseik, ezért nem is állítanak fel árnyékkormányt és nem neveznek meg jelölteket, mert nincs 106 vállalható emberük. Ideológiai tartalom nélküli, nyert Orbán-gyűlöletre építő protestpártnak tartja, de szerinte nem lehet minden protestszavazót hosszú távon pusztán Orbán-gyűlölettel egy táborban tartani.
Úgy vélte: a 2026-os választást az nyeri meg, aki hatvan egyéni körzetet behoz és egyébként a listán is jól szerepel, különösen, hogy ha az erdélyi magyarság is támogatja. Az MTI alapján a Tisza-győzelmet valószínűsítő felmérésekkel kapcsolatban Semjén emlékeztetett, hogy több korábbi választáson is már leírták a Fidesz-KDNP-t a baloldali közvélemény-kutatók, aztán mégis kétharmados győzelmet aratatott. Másfelől hasznosnak nevezte azt, ha a kormánypártok saját táboruk veszélyérzetét is felszítják, mert arra sem nyújthatnak a közvélemény-kutatók garanciát, hogy a kormányoldal nyer választást.
CSAK SAJÁT