Országos csúcson a fiatalok munkanélkülisége, pedig a képzett szakemberekre szükség van

Minden idők legmagasabb szintjét érte el a munkanélküli fiatalok aránya Romániában – derült ki az Országos Statisztikai Hivatal által közzétett adatokból

Az intézmény tájékoztatása szerint jelenleg 23,2 százalékon áll a fiatalok munkanélküliségi mutatója. Bogdán Erzsébet, a Maros megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség aligazgatója a kifejtette, ez mögött az állhat, hogy a fiatalok jelentős része olyan szakmát tanul, amely nem keresett a munkapiacon, vagy inkább külföldön vállalnak sokkal jobban fizető állást.

„A Maros megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség statisztikai mutatói szerint májusban a megye munkanélküliségi mutatója 2,33 százalék, csökkenőben a tavaly májushoz képest, amikor ugyanez a mutató 2,76 százalékon volt. A tavaly szinte 900 végzős diák szerepelt az intézményünk nyilvántartásában, ebből 263 igényelte a munkanélküli segélyt és több mint 250 frissen végzettnek sikerült elhelyezkednie az ügynökség segítségével. Nagyon sok fiatal ugyanakkor továbbképzi magát vagy külföldön vállalnak munkát. Mivel a munkanélküli segély mindössze 263 lej, sokszor ezt sem igénylik a fiatalok” – részletezte Bogdán Erzsébet.

A jó szakemberekre pedig mindenhol szükség van | Illusztráció: Gábos Albin

Hozzátette, ha a cégek a frissen végzett diákot alkalmazzák 8 órás munkaidővel és 17 hónapnál hosszabb időszakra, a diák jövedelem-kiegészítést kap 1577 lej értékben, a cég pedig igényelhet a diák után egy 2250 lejes havi támogatást 12 hónapra. Az aligazgató hangsúlyozta azt is, hogy a líceumot végzett diákok július 26-áig jelentkezhetnek munkanapokon az ügynökségnél mint munkát kereső személyek. Az igénylőknek az iskola elvégzéslt követően hatvan napon belül kell jelentkezniük az intézménynél.

A szakiskolásoknál a hatvan napos határidő változik iskolától függően, a tanulmányi helyzetek lezárása szerint, beleértve a gyakorlati képzés befejezését is. A végzősök ingyenes szakmai képzésen, továbbképzési tanfolyamokon, szakmai tanácsadáson vehetnek részt. A továbbképzési tanfolyamok közé a szakács, a szakácssegéd, a takarító tartozik a négy osztályt végzettek esetében, a nyolc osztályt végzettek esetében a pék, a szobalány, a fodrász, az elárusító, a cukrász, míg a tíz osztállyal rendelkezők esetében a könyvelő, a humán erőforrás, a referens, az idősszemély-gondozó, a víz- és gázszerelő, a manikűrös, a pedikűrös, a pincér, a hegesztő, valamint a szociális munkás sorolható. Számítógépkezelés terén többszintű kurzusokat tart a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség kezdőknek és haladóknak is – sorolta a lehetőségeket Bogdán Erzsébet.

Hangsúlyozta, eddig is nagyon sok fiatalt képezett ki a Maros megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség, de amikor arról van szó, hogy munkába álljanak, sokan inkább külföldön keresnek állást. Egy másik nagy probléma az, hogy a frissen végzett egyetemmel rendelkező diákokat nehezen alkalmazzák a tapasztalat hiánya miatt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?