Nyilvánosságra hozták, miért omolhatott be Slănicen az utca

A szakemberek következtetéseiről tájékoztatott kedden a Prahova Megyei Prefektúra a Slănic városában történt utcai omlás kapcsán.  Eszerint a homokos lerakódásokat érintő mechanikai süllyedés természeti jelensége okozhatta, hogy beszakadt az utca.

A prefektúra közlése szerint Emil Drăgănescu prefektus összehívta a megyei katasztrófavédelmi bizottságot, hogy a Bukaresti Építőipari Műszaki Egyetem, a Romániai Földtani Intézet, az Országos Földfizikai Kutatási és Fejlesztési Intézet, az Országos Építőipari, Urbanisztikai és Fenntartható Területfejlesztési Kutatási és Fejlesztési Intézet szakértőitől kapott jelentések elemzését követően megtegye a szükséges intézkedéseket, írja az Agerpres

Fotók forrása: a Prahova Megyei Prefektusi Hivatal Facebook-oldala

Mivel a keletkezett kráterben lévő víznek számtalan forrása lehet, „a következő három lehetséges elméletet is vizsgálták: a) rendkívül alacsony a valószínűsége annak, hogy a víz szennyvíz, ami sérült csatornából származott, b) rendkívül alacsony a valószínűsége annak, hogy sós víz érintette a vizsgált területet, c) nagy valószínűség szerint a víz felszín alatti vízfolyásokból és a Gorgan-patak földalatti medréből származott, mivel a terület kedvez a víz felszíni és földalatti felhalmozódásának egyaránt, ugyanis egy felső pleisztocén kori törmelékkúpon helyezkedik el, valamint ideiglenes felszín alatti és felszíni vizek összefolyásánál van” – áll a tájékoztatásban. Ilyen körülmények között úgy vélték, hogy a süllyedést a mechanikai süllyedés természetes jelensége okozhatta.

„A fentiekre tekintettel tehát arra a következtetésre jutottunk, hogy: a süllyedést úgy tűnik, hogy a mechanikai süllyedés természetes jelensége okozta, amely a homokos lerakódásokat érintette ezen a területen, és a süllyedés bekövetkezésének időpontja a vízzáró agyagréteg összeomlásához kapcsolódik, amely magával ragadta a felette lévő talajréteget is, valamint az utca aszfaltszerkezetét” – magyarázzák a közleményben. Azt is írják, „a süllyedési kúp megjelenése nem függ össze a slănici sólerakódást alkotó sólencse felső részének esetleges fokozatos feloldódásával, vagy az oldódás e jelenségéből eredő esetleges süllyedéssel, de ez a lehetőség nem zárható ki közép- és hosszú távon”.

Korábbi felvétel

Ugyanakkor az Országos Földfizikai Kutatási és Fejlesztési Intézet kizárja a Slănicen történt földomlásnak szeizmikus oka lett volna, és a hordozható állomásokkal végzett szeizmikus mérések nem regisztráltak a jelenséggel kapcsolatos természetes tevékenységekből eredő mikroföldrengéseket.

Prahova megyei vészhelyzeti bizottság kedden arról döntött, visszatérhet otthonába az a közel 60 személy, akiket a slănici Augusztus 23. utca burkolatának beomlása miatt evakuáltak. Az utcában kinyithatnak az üzletek, újra dolgozhatnak a cégek és intézmények, és visszaáll a rendes kerékvágásba a környék közműellátása. Az omlás környéke továbbra is le van zárva mind a gyalogosok, mind a járművek előtt. A hatóságok figyelemmel kísérik a vízfogyasztást és szennyvízmennyiséget, hogy azonnal észrevegyék az esetleges szivárgást. Ugyanakkor folyamatosan felügyelik a környező épületek állapotát, és 40 méter mély fúrásokat végeznek a talajvízszivárgás felmérése érdekében – rendelkezett a hatóság.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?