Nincs egyetértés az egészségügyi szakszervezetek között a tiltakozásról

A Sanitas szakszervezet hajlik arra, hogy elfogadja a kormány ajánlatait, és abbahagyja a tiltakozást, ám az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezet továbbra is kilátásba helyezi az általános sztrájkot. A nézetkülönbség abból fakad, hogy míg a Sanitas képviselői hétfőn este is egyeztettek a kormánnyal, ezekre a tárgyalásokra az Egészségügyi Szolidaritás még csak meghívót sem kapott.

A partszélre szorított érdekvédelmi szervezet Facebook bejegyzésben reagált, azt írják, egyesek a kormány, míg mások az egészségügyi dolgozók oldalán állnak, és egyre inkább megalapozatlannak tűnnek a reményeik, hogy mindannyian az alkalmazottak pártját fogják. Hozzáteszik, ilyen körülmények között a munkavállalók kell eldöntsék, melyik szervezethez csatlakoznak, ki képviseli az érdekeiket. Forrásaink szerint, az ügy hátterében az áll, hogy a kormányfőcsere előtt hívták ugyan ezt az érdekvédelmi szervezetet is az egyeztetésekre, ám képviselői nem mentek el, így azóta már nem is hívják. A Szolidaritás Szakszervezet július 27-től általános sztrájkot helyezett kilátásba.

Fotó: Kovászna megyei Sanitas szakszervezet/Facebook

Vasile Neagovici, a Sanitas szakszervezet Kovászna megyei elnöke a Maszol megkeresésére elmondta, több tucat egyeztetés során mérlegelték, hogy milyen lehetőségek vannak egy általános sztrájk kirobbantására, ám arra jutottak, hogy a tiltakozásnak ezt a formáját az egészségügyben nagyon nehéz megvalósítani.

A kórházakban a tevékenységek egyharmadát biztosítani kell, ugyanakkor az alkalmazott kell kérje, hogy a munkabeszüntetés idejére függesszék fel a munkaszerződését, tehát vállalja, hogy azokra a napokra nem kap fizetést. Mivel a kormány sem akart egy újabb sztrájkot a pedagógusok tiltakozása után, a szakszervezet is ódzkodott a drasztikus megoldástól, így az álláspontok közeledtek, mutatott rá a háromszéki bizalmi.

Vasile Neagovici elmondta, a hétfő esti tárgyalások során azt az ígéretet kapták, hogy az új bértörvény véglegesítéséig az ágazatban dolgozók kapnak különböző juttatásokat, így fedezve az infláció okozta veszteségeik legalább egy részét.

Az ajánlat értelmében a kormány átvállalja idén a vakációs jegyek finanszírozását, ez azért is fontos, mert például a kézdivásárhelyi és baróti kórházak alkalmazottai soha nem kaptak vakációs jegyet, mert a kórháznak nem volt erre a pénze, sőt idén az körvonalazódik, hogy a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban sem lesz fedezet.

Több rendbeli egyeztetés során arra jutottak, hogy részben feloldják az alkalmazási stopot, az egészségügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó egységeknél országos szinten 3900 állást szabadítanak fel. Az önkormányzatokhoz tartozó kórházak a fejlesztési minisztériumnak vannak alárendelve, esetükben végig kell járni a bürokratikus procedúrát, részletezte Vasile Neagovici.

Azon a téren is történt előrelépés, hogy az egészségügyi alkalmazottaknak kormányrendelettel szavatolják a plusz pihenőszabadság-napokat, holott épp emiatt az év eleje óta nem írták alá az ágazati munkaszerződést, a minisztérium ugyanis a szabadságra vonatkozó paragrafusokat nem akarta belefoglalni.

Kedden, legkésőbb csütörtökön várják a kormány konkrétan megfogalmazott ajánlatait, bíznak benne, hogy az tartalmazza a hétfő esti megállapodásban foglaltakat, és akkor felfüggesztenek minden tiltakozást, mondta Neagovici. Hozzátette, a nyár folyamán ugyanakkor folyamatosan egyeztetnek az új bértörvényről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?