Nézettségi számháború, avagy mely hírportálok szólnak az erdélyi magyarokhoz?

A statisztikákkal lehet játszani, de a számok mégiscsak makacs dolgok. Ha összehasonlításban nézzük az adatokat és megvizsgáljuk az olvasóközönséget, máris árnyaltabb kép tárul elénk arról, hogy melyik magyar hírportált mennyien olvassák Erdélyben. Lássuk a számokat feketén-fehéren.

Nem is kérdéses, hogy az online média világában sokan bármit megtesznek a nagyobb nézettség, olvasottság érdekében. Vannak, akik attól sem riadnak vissza, hogy mindenkit lenyomjanak azért, hogy magukat magasabbra tolhassák. Az sem példa nélküli, még szűkebb Erdélyországunk magyar sajtójában sem, hogy az önfényezés érdekében egyesek mindenki mást megbélyegeznek, sőt mi több, lenéznek, alkalomadtán – félre- és belemagyarázásokkal – megpróbálnak lejáratni, mert azt gondolják, ők ezzel előrébb jutnak. Azonban mindazoknak, akik a közszolgálatot és a hiteles tájékoztatást tűzték zászlajukra, éppen az előbbi módszerektől kellene ódzkodniuk. A szakmai korrektség ugyanis a mi értelmezésünkben ott kezdődik, hogy mindenki végzi a maga munkáját és azzal próbál kitűnni, több olvasót vonzani, hogy valamit jobban, ügyesebben, érdekesebb módon, hovatovább – az online média világában – gyorsabban csinál, mint a többiek.

A nézettségi statisztikákkal lehet játszani, a saját érdeket előtérbe helyezve interpretálni, részigazságokra építeni, adatokat elhallgatni, de ez így olyan távol áll a hiteles tájékoztatástól, mint Makó Jeruzsálemtől. A számok azonban makacs dolgok. Anélkül, hogy különösebben elmélyülnénk az olvasottságmérés informatikai algoritmusaiban, nézzük meg feketén-fehéren, melyek azok a romániai magyar internetes oldalak, amelyekről releváns információk állnak rendelkezésre. Akkor, amikor nézettségről, olvasottságról beszélünk, és annak a meghatározásáról van szó, hogy melyik médium Erdély (illetve Románia) legolvasottabb magyar hírportálja, akkor ennek az összehasonlításnak a szerves része az olvasóközönség elemzése is, mégpedig aszerint, hogy honnan is származnak azok a kattintások, amelyek száma alapján valamely portál magának tulajdonítja a „legolvasottabb” jelzőt.

A weboldalak, így a hírportálok forgalmát csaknem százszázalékos pontossággal mérő, talán a legnépszerűbb internetes szolgáltatást a Similarweb Pro nyújtja, amellyel arra is lehetőség van, hogy összehasonlítsa az oldalak tevékenységét, elérését, oldalbetöltését, sőt még azt is pontosan jelzi, hogy adott portálra az olvasók honnan, az IP-cím alapján melyik országból kattintottak. Ha már arról van szó, hogy az egy éve elindított Transtelex.ro kikiáltotta magát Erdély legolvasottabb magyar hírportáljának, nem restelltük megnézni, tisztázandó, hogy akkor hogy is állunk az olvasottság háza táján.

A fentebbi ábra a Similarweb Pro összehasonlító elemzéséről készült képernyőmentés. Elsősorban tisztázzuk azt, hogy a weboldalra érkezett kattintások számát tekintve a Transtelex (zöld vonal) áll az első helyen, míg a Maszol (sötétkék), a Székelyhon (sárga) és a Krónika (narancssárga) látogatottsága csökkent az utóbbi három hónapban. Ennek számos oka van, az is az egyik, hogy a közösségi médiából érkezők olvasók száma megcsappant, miután az elsődleges közösségimédia-felület, a Facebook – korábbi bejelentéséhez híven – változtatott az hírportálok tartalmainak elérését szabályozó algoritmuson.

A romániai magyar hírportálok esetében, sőt az olvasóközönség származási helyének ismeretében sokkal érdekesebb az alábbi ábra, amely szintén a Similarweb Pro oldalról származik. Itt már az is tisztán látszik, hogy melyik hírportálra honnan kattintottak az emberek, és kiderül, hogy a romániai magyar közösség, amelyik ugyebár elsődleges célközönsége kell(ene) legyen az erdélyi magyar online médiumoknak, hol olvasott a legtöbbet, vagyis melyik hírportálra érkezett be a legtöbb kattintás a jól definiált célcsoport tagjaitól.

A romániai magyar olvasók körében továbbra is a Maszol (sötétkék) áll az első helyen 39,1 százalékos olvasói aránnyal, a Székelyhon (sárga) a második 33,9 százalékkal, a Krónika (narancssárga) a harmadik 18,4 százalékos részesedéssel, majd csak ezután, a dobogóról lecsúszva következik a Transtelex (zöld) 11,1 százalékkal.

Magyarországon azonban kiemelkedő szinten teljesít a Transtelex (zöld), ugyanis olvasóinak 76,5 százaléka az anyaországból származik (ez szoros összefüggésben áll azzal, hogy a magyarországi Telex.hu rendszeresen közöl romániai testvérlapjától, azokat pedig, akik náluk rákattintanak az átvett tartalomra, automatikusan átirányítja a rendszer). A magyarországi olvasók számát tekintve a Maszol a második helyen szerepel 11,6 százalékkal.

Így nézett ki a Transtelex.ro olvasói táborának országok szerinti összetétele 2023 első negyedévében

Érdekesség, hogy a Similarweb Pro mérése alapján a romániai magyar hírportálokra Németországból érkezik a harmadik legtöbb látogató, a Transtelexre 51,5 százaléknyian, a Maszolra pedig 26,7 százaléknyian kattintottak innen az utóbbi három hónap adatainak elemzése szerint.

Az összehasonlító adatok tekintetében világosan kirajzolódik, hogy a Transtelex nézettségét adó közönség tagjainak elsöprő többsége külföldi.

A Maszolnál továbbra is arra törekszünk, hogy eleget tegyünk vállalásunknak, hogy időben, hitelesen tájékoztassuk követőinket. Köszönjük olvasóinknak, hogy követnek bennünket, kitartanak mellettünk, olvassák híreinket, riportjainkat, interjúinkat, továbbra is igyekszünk meghálálni a bizalmat, nekünk ezután is az erdélyi magyar olvasók az elsők! 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?