Nem okoz problémát az iskoláknak, hogy a tanítási időn kívül bárki használhatja a sportpályákat
Jó ötletnek tartják az iskolák igazgatói, hogy a tanítási időn kívül ingyen vagy térítés ellenében bárki használhatja a sportpályákat. Szerintük a gyermekeknek szükségük van a mozgásra, erre pedig lehetőséget kell biztosítani.
Mint azt korábban megírtuk, a képviselőház megszavazta azt a tervezetet, miszerint az iskoláknak a tanítási időn kívül is lehetővé kell tenniük a sportpályák használatát. A létesítményeket igénybe vevő természetes vagy jogi személyek kötelesek betartani a hozzáférésükre és használatukra vonatkozó szabályokat. A helyi önkormányzatok fennhatósága alá tartozó oktatási intézmények szabadtéri sportpályáira ingyenes a belépés a gyerekeknek és a 18 év feletti középiskolás fiataloknak.
A Székely Mikó Kollégium szerencsés helyzetben van, ugyanis a polgármesteri hivatal javaslatára már a nyáron lehetővé tették a sportpálya használatát, hogy a gyerekek a vakációban is igénybe tudják venni azt. Az iskolások ellenőrzőik, a felnőttek pedig személyi igazolványuk felmutatásával mehetnek be a pályára, nagyobb csoportok esetében időpontot kell foglalniuk a sportolni vágyóknak. Mindegyik látogatót a kapus ír fel – tudtuk meg az igazgatótól.
A sepsiszentgyörgyi iskolában a finn iskolák példáját vették alapul
Az energiaköltségek fedezésére az iskola vezetősége megszabott egy összeget, amit a sportpályákat és termeket használóknak ki kell fizetniük. A rongálások megfékezése érdekében a portás jelenléte mellett az iskola sportpályáját bekamerázták, „természetesen így sem lehet teljesen kizárni a rongálásokat” – mondta a kollégium igazgatója. Hozzátette, hogy szerencsés helyzetben vannak, ugyanis a városi tanács és a polgármesteri hivatal is támogatja az iskola újításait és karbantartását.
A törvény hatályba lépésétől számított 120 napon belül valamennyi oktatási intézménynek bele kell építenie a működési szabályzatába a sportpályahasználat előírásait, illetve a tanórákon kívül, munkaszüneti napokon és vakáció idején érvényes órarendjét. Ezeket jól látható helyen ki kell függeszteni, és meg kell jelentetni az intézmény honlapján is.
A Székely Mikó Kollégium igazgatója szerint nehézséget csak „a zuhanyzók és az illemhelyek használata okoz, mivel azokhoz már be kell menni az épületbe”, erre a problémára még keresik a megoldást. Sztakics Éva elmondta, a finnországi mintát vették alapul, ugyanis ott az ország minden iskolája lehetővé teszi, hogy tanítás után a gyerekek, akár szüleikkel együtt látogathassák a sportpályákat.
A kezdeményezést jó ötletnek tartja, ugyanis „nagyon fontos a mozgás, az egészséges életmód, a gyerekeket és a fiatalokat arra kell nevelni, hogy minél többet mozogjanak”.
Az új törvény nem okoz gondot Kolozsváron és Nagyváradon sem
Hasonló véleményen van a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója, Vörös Alpár is, aki szerint a probléma inkább az, hogy kicsi az érdeklődés a sportpályák használatára. Az igazgató szerint „jóval többen kellene sportoljanak és igényt tartsanak arra, hogy használhassák a pályákat”. Elmondta: az iskolának nem okoz gondot a pálya nyitva tartása, ugyanis állandó kapusszolgálatuk van, és nem kell alkalmazniuk még egy embert.
Vad Márta, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum igazgatója szerint „az ötlet nagyon jó, mert a gyerekeknek szükségük van délután egy olyan helyre, ahol mozoghatnak”. Az igazgatónő elmondása alapján a líceum sportpályáját délutánonként főleg az internátusban lakó száz gyerek használja. A nagyváradi líceumban is rendszeres kapusszolgálat van. Az igazgató szerint az új törvény azoknak az iskoláknak okozhat gondot, ahol a portás nem tudja felügyelni az iskola teljes területét.
Az Ady Endre Elméleti Líceum sportpályája már régóta használatban van délutánonként, amit a diákok ingyenesen, előzetes időpont-egyeztetéssel vehetnek igénybe – mondta Vad Márta.
CSAK SAJÁT