Nem ment ki az orvos a fuldokló pácienshez, mert közben lejárt volna a munkaideje
Vizsgálat folyik a Maros Megyei Mentőszolgálat egyik orvosa ellen, miután állítólag nem volt hajlandó kimenni egy beteghez, aki ételtől fuldokolt és meg is halt. Az orvos állítólag azt mondta, hogy lejárna a munkaideje, mielőtt visszaér az esettől, ezért a mentő orvos nélkül ment ki a 112-es számon bejelentett esethez. Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főosztály vezetője szerint folyamatban van az ügy kivizsgálása.
Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője a News.ro szerint azt nyilatkozta, hogy intézményük péntek óta tud a Maros megyei esetről, amikor nem ment ki az orvos egy sürgős esethez.
„A helyzet a következő: már pénteken értesítettek minket Maros megyéből, hogy egy SMURD elsősegélynyújtó csapatot küldtek ki egy esethez, amely nagyon közel volt helyszínileg egy idős férfi esetéhez, aki ételdarabtól fulladt meg. A 112-es integrált sürgősségi központ ügyeletes orvosa, aki maga is sürgősségi orvos, a legközelebbi elsősegélynyújtó csapatot küldte oda, de küldött egy csapatot orvossal is. Két lehetősége volt: odaküldeni SMURD intenzív ellátási autóját, amely éppen egy másik esetnél volt, egy másik betegnek nyújtottak segítséget. Az alternatíva pedig egy másik csapat volt a mentőszolgálat orvosával. Ezt választotta. Elküldte, két perc különbséggel a mentőcsapatot, amelyben orvos is volt, megerősítve, hogy orvos is van a csapatban. Ezek után, amikor az elsősegélynyújtó csapat támogatására kiérkezett a helyszínre a sürgősségi mentőautó, amelyen orvosnak is kellett volna lennie, kiderült, hogy orvos nélkül, csak asszisztenssel érkezett” – számolt be Raed Arafat.
Elmondta, hogy a SMURD elsősegélynyújtó személyzete által már megkezdett újraélesztést folytatták, de sajnos a beteg nem reagált a manőverekre, és halottnak nyilvánították. Később, folytatta Arafat, a katasztrófavédelmi főosztály vasárnap este odaküldött csapata megvizsgálta az esetet, és megállapította, hogy a mentőt 20 óra 18 perckor hívták, és orvost kértek az esethez.
„Az orvos, akinek 21 órakor járt le a munkaideje, nem indult el a mentőautóval, még vita is volt – vannak ilyen nyilatkozatok –, hogy mondták a kollégái, hogy szálljon be és menjen ki az esethez, de mégsem szállt be az autóba, és nem indult el az esethez. A mentő csak az asszisztenssel indult el, de a diszpécsernek nem jelezték, hogy az orvos nincs jelen. A diszpécser ezt utólag tudta meg” – mutatott rá Arafat. Hozzátette, hogy a vizsgálatra kiküldött DSU-csoport minden szükséges vallomást felvett, és többek között a szóban forgó orvostól is, aki állítólag azt mondta, hogy az ügyelete este 21 órakor ért véget, és azért nem indult el az esethez, mert tudta, hogy akkor nem térne vissza a munkaideje végéig.
„Ha ezt mondta, az abszolút nevetséges lenne, mert még akkor sem mehetsz el, ha egy perced van hátra a műszakodból, sőt még akkor sem, ha lejárt, amíg nem érkezett meg a váltás, és egy ilyen sürgős eset van. Ez a sürgősségi szolgálatok működési elve. Mi lenne, ha egy tűzesetnél a tűzoltók azt mondanák, hogy nem mennek ki, mert lejár közben a munkaidejük, és várnák, hogy jöjjön a váltás, addig hadd égjen! Ez nem így működik!” – hangsúlyozta Arafat. A katasztrófavédelmi főosztály vezetője azt is elmondta, hogy a DSU-tól kiküldött csapat ellenőrzi, miért nem kerestek megoldást arra, hogy a rendkívül súlyos esethez másik csapatot küldjenek, orvossal. A vizsgálat arra is kitér, hogy az induló mentőautó miért nem értesítette a diszpécsert arról, hogy nincs velük orvos, mondta Arafat.
Hozzátette, ha a diszpécserszolgálat tudta volna, találhattak volna más megoldást, különösen Marosvásárhelyen, küldhettek volna egy orvost a sürgősségi osztályról, ahol több orvos van. „Ha szükséges lett volna, a diszpécserszolgálat küldhetett volna egy másik orvost, de csak később értesült a helyzetről. A törvény által lehetővé tett intézkedéseket megtesszük, beleértve az ügy továbbítását az ügyészségnek, amely eldönti, hogy bűncselekménynek minősül-e a hanyagság” – zárta Raed Arafat.
CSAK SAJÁT