Nem ellenőrzik az élelmiszert – ezzel fenyegetőzik az aradi állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság
Az Arad Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) alkalmazottainak több mint 80 százaléka munkaügyi konfliktust robbantott ki, és szerdán kétórás japán sztrájkba lépett, béremelést követelve. A tiltakozók munkabeszüntetéssel fenyegetőznek, illetve azzal, hogy november 14-én és 15-én felfüggesztik az élelmiszer-ellenőrzést az országhatáron.
Az Arad Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság száz alkalmazottja közül 83-an fehér karszalaggal jelezték szerdán 10 órakor, hogy japán sztrájkba kezdtek, és figyelmeztetésük szerint a következő időszakban sor fog kerülni a munka megszakítására is, írja az Agerpres. Az alkalmazottak állítása szerint míg más intézményekben nőttek a fizetések, ők 2017-től nem kaptak béremelést, az állatorvosoknak havi nettó 3500 és 6000 lej közötti fizetésük van.
Călin Vereşezan, az intézmény szakszervezeti elnöke azt mondta, hogy az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságnál a bérek 1000-1500 lejjel alacsonyabbak, mint más közintézményeknél. Vereşezan elmondta, hogy a mezőgazdasági minisztériumnak alárendelt más intézményekben dolgozók béréhez hasonló szintű méltányos fizetést kérnek. A viszonyítási alap a kifizető ügynökségek (APIA, AFIR) alkalmazottainak a bérszintje, akiknek gyakorlatilag a DSVSA alkalmazottai végzik a terepmunkát – hangsúlyozta.
„Az európai alapokkal kapcsolatos valamennyi APIA-dokumentáció helyszíni ellenőrzését biztosítjuk. Ellenőrizzük az állatok számát, jóllétét és egészségi állapotát, tehát gyakorlatilag mi végezzük a tényleges terepmunkát más intézmények munkatársai számára, akik a dokumentációt állítják össze. Képzett egészségügyi személyzet vagyunk, hatéves egyetemi végzettséggel, de a fizetésünk 1000-1500 lejjel alacsonyabb, mint a többi intézmény alkalmazottjainak” – számolt be Călin Vereşezan.
A tiltakozók kijelentették, hogy amennyiben a kormány nem oldja meg követeléseiket, pénteken kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, megszakítva a tevékenységet. November 14-én és 15-én felfüggesztik az élelmiszer-ellenőrzést az országhatáron.
CSAK SAJÁT