Nehezményezi a szenátus külügyi bizottsága egyes nagykövetek Iohannis általi kinevezését

Kifogásolja a szenátus külügyi bizottságának elnöke, Titus Corlăţean, hogy az államfő a konzultálása nélkül nevezett ki tizenkét új nagykövetet.

A szociáldemokrata politikus vasárnap az Agerpresnek elmondta, addig nem kezdeményezi a diplomaták meghallgatását a parlament illetékes szakbizottságaiban, amíg az elnöki hivatal és a külügyminisztérium nem tartja tiszteletben az intézmények „lojális együttműködésének” szabályait.

A törvény szerint Románia nagyköveteit az államfő nevezi ki a külügyminisztérium javaslatára. A külképviseleti vezetők a parlament külügyi szakbizottságaiban történő meghallgatásuk után foglalják el állomáshelyüket. A szakbizottsági véleményezésük csak konzultatív jellegű.

Titus Corlăţean, a szenátus külügyi bizottságának elnöke | Fotó: Agerpres

Titus Corlăţean elmondta, a sajtóból értesült arról, hogy Klaus Iohannis államfő pénteken tizenkét új nagykövetet nevezett ki. Szerinte a szokásjog az „intézmények lojális együttműködésének elve” megkövetelte volna, hogy az elnöki hivatal és a külügyminisztérium előzetesen írásban tájékoztassák a parlament külügyi bizottságainak vezetőit a nagyköveti posztra javasolt személyekről.

A politikus kifejtette, hogy a parlamentet „tiszteletben kell tartani”, ezért tárgyalásokra hívta a szenátusba az elnöki hivatal külügyi tanácsadóit és a külügyminisztérium illetékeseit. Közölte, hogy addig nem kezdeményezi a nagykövetek szakbizottsági meghallgatását, amíg nem tisztázzák a történteket.

Titus Corlăţean hangsúlyozta: azt szeretné, hogy az elnöki hivatal és a külügyminisztérium előzetesen tájékoztatassák a parlamentet a nagyköveti kinevezésekről, és ne tekintsék ’egyszerű postaládának” a törvényhozás intézményét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?