Nagy rohamra számítanak a Zöld Ház programban

A Zöld Ház programban a hét végén indul kiírás a magánszemélyeknek. Első körben május 19-én, pénteken, a Bukarest–Ilfov megyeiek pályázhatnak, majd május 24-én, jövő héten szerdán rajtol a jelentkezés a Központi Fejlesztési Régióban. Arra számítanak, hogy hatalmas lesz az érdeklődés, bár minden régióban három nap áll az ott lakók rendelkezésére, hogy feltöltsék a dokumentumaikat, valószínű már első nap minden régióban kimerül a pénzkeret, mondta el a Maszol megkeresésére Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.

A Zöld ház programban május 19. és június 26. között régiónként háromnapos periódusokban pályázhatnak a lakosok, majd ezt követően az egyházak, parókiák. Az erdélyi megyékben a következő időszakokban lehet majd pályázni:

  • Központi Fejlesztési Régió – Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros és Szeben megyék – május 24-26.

  • Északnyugati Fejlesztési Régió – Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Szilágy, Szatmár és Máramaros megyék – június 6-8.

  • Nyugati Fejlesztési Régió- Arad, Krassó-Szörény, Hunyad és Temes megyék – június 22., június 23., június 26.

A háztulajdonos magánszemélyek közvetlenül iratkozhatnak

A program révén országszerte több mint 75 ezer családi házra lehet majd napelemrendszert felszerelni, ezzel csökkentve az energiafogyasztást. Egyszerűsített pályázati rendszerben bárki feltöltheti a négy szükséges dokumentumot: a személyazonossági igazolványt, a telekkönyvi kivonatot, és két igazolást, hogy a pályázónak nincs adótartozása a helyi önkormányzat, illetve az állam felé.

Tánczos Barna emlékeztetett, tavalyelőtt, az utolsó kiírás során az volt a szabály, hogy a szerelő cégek gyűjtötték be az igényléseket, ők állították sorba, saját kényük-kedvük szerint dönthettek arról, ki került a lista élére. Ezt most teljes mértékben kiküszöbölték. A lehető legegyszerűbb procedúrával a magánszemélyek közvetlenül beiratkozhatnak a programba.

Fotó: Pexels

Nem kell feltétlenül még a pályázás előtt bejelentkezni egy szakcéghez, nem kell feltétlenül valakire rábízni a pályázat feltöltését, mutatott rá a miniszter. Ezt meg lehet ugyan tenni, mert nem korlátozzák a lehetőséget, de jó tudni, hogy a lehető legegyszerűbb procedúrával a kérés online is feltölthető, amint megnyitják a kiírást. Miután a pályázó megkapja a visszajelzést, hogy a pályázata sikeres, elér megkeresni azt a szerelőcéget, amely technikai és pénzügyi szempontból a számára legkedvezőbb ajánlattal rukkol elő.

A személyi igazolványban és a telekkönyvi kivonatban szereplő cím kell egyezzen

Lehet készülni dokumentumokkal, mondta Tánczos Barna. Felhívta a figyelmet, hogy a személyazonossági igazolványban és a telekkönyvi kivonatban szereplő cím meg kell hogy egyezzen, hogy a kérelmezőnek megítéljék a támogatást. Ezzel azt bizonyítja, hogy ugyanazon a címen lakik, ahová felszerelteti a napelemrendszert.

„Emiatt van némi elégedetlenség, de a jelenleg rendelkezésre álló költségvetés nem tudja teljes mértékben lefedni az igényt. Ezért első körben arra koncentrálunk, hogy azok kapjanak támogatást, akik valóban ott laknak, ahova felszerelik a napelemeket. Első körben tehát kizárjuk a hétvégi házakat, azokat az eseteket, ha valaki két-három ingatlanra is pályázhatna” – részletezte a miniszter.

Bíznak benne, hogy az informatikai rendszer bírni fogja a rohamot

Május 19-én Bukarest-Ilfov megye régióval indul a Zöld Ház program, oda arányosan viszonylag kis összeget osztottak le, hiszen ebben a régióban kevés családi ház van, nagyrészt tömbházakban laknak az emberek, ők pedig nem pályázhatnak.

Az első erdélyi kiírás a Központi Fejlesztési Régióban jelenik meg május 24-én 10 órakor, közölte Tánczos Barna. Amint megnyílik a pályázati ablak a Maros, Kovászna, Hargita, Szeben, Brassó, Fehér megyék lakói egy e-mail címmel jelentkezhetnek be. Egymás után kétszer kell beírni a e-mail címet a platformon, akkor létrejön egy fiók, ahová azonnal, várakozás nélkül fel lehet tölteni a dokumentumokat: a személyazonossági igazolvány másolatát, a telekkönyvi kivonat másolatát, és a két adóigazolást. Ha időben sikerül a feltöltést lebonyolítani, a kérelmező automatikusan megkapja a megadott e-mail címre a visszajelzést, hogy létrejött a felhasználói fiók és sikeres a pályázat. Ha ez megtörtént, lehet válogatni a cégek között, hogy melyik, milyen áron, milyen feltételek mellett szereli fel a napelemeket. Ha az egyezség megszületik és megkötik a szerződést, akkor a továbbiakat már a kivitelező cég bonyolítja.

Sajtótájékoztató a Zöld Ház programról | Fotó: RMDSZ

A támogatást a bejelentkezés sorrendjében ítélik meg, az informatikai rendszert úgy készítették elő, hogy 300 ezer kérést tudnak fogadni tíz perc alatt, ez elég kell legyen ahhoz, hogy ne omoljon meg, és bírja az igényt, ami valószínű az első percekben rázúdul a platformra, részletezte Tánczos Barna. Hozzátette, éppen ezért osztották szét a keretet és az időablakokat fejlesztési régiókra, hogy ne potenciálisan 9 millió kérés fusson be egy időben. Így nyolcszor kisebb lesz a nyomás a rendszeren, bízunk benne, hogy működni fog, összegezte a miniszter.

A Környezetvédelmi Alap és a villamos energia szolgáltatók is kell készüljenek

Arra vonatkozó kérésünkre, hogy az érintettek milyen ütemben számíthatnak elszámolásra, Tánczos Barna kifejtette, bízik benne, hogy a Környezetvédelmi Alap képes lesz úgy fejleszteni a saját kapacitását, hogy a szerződések megkötése után a lehető leggyorsabban tudjon reagálni, és megejtse a kifizetéseket. Mielőtt ez megtörténik, a villamos energia szolgáltatóknak fel kell szerelniük az órákat, és megadják a bizonylatot, hogy a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztóvá (prosumeré) vált az ügyfelük.

Itt is van egy szűk keresztmetszet, remélem, hogy nyár közepéig a szolgáltatók felkészülnek, megrendelik, majd időben felszerelik az órákat, ne kelljen erre hónapokat várni, mint tavaly, taglalta a környezetvédelmi miniszter. A cégek egy része, csak az önrészt kéri a vásárlóktól, ami az alapcsomag esetében 10 százalék, aki nagyobb rendszert szeretne, az önrésze is emelkedik. Az állami támogatás értékét ezek a cégek megelőlegezik, amíg a Környezetvédelmi Alap elszámolja azt.

Fotó: Pexels

A korábbi években voltak olyan cégek, amelyek az ügyfeleikkel kifizettették a napelemrendszer teljes értékét, a vásárlók akkor kapták vissza a pénzüket, amikor az állam utalta a támogatást.

Zöld Ház program idei költségvetése 1,75 milliárd lej, a támogatás összege legtöbb 20 000 lej, azzal a feltétellel, hogy a pályázó legalább 2 ezer lejes önrészt hozzátesz. A programról részletes információk a www.afm.ro oldalon találhatók.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?