Továbbra is válságos állapotban van a kombinátban dolgozó munkás  – Az okokat még vizsgálják

Továbbra is válságos állapotban van az egyik marosvásárhelyi munkás, ketten fekszenek kórházban és öten pedig betegszabadságon vannak, miután az Azomureș vegyipari kombinátnál munkálatokat végeztek és megbetegedtek. Péntek óta műtüdő kezelést kap a nagyváradi megyei kórház intenzív osztályán az a munkás, akinek szinte teljesen szétroncsolódott a tüdeje. Feltételezések szerint ártalmas anyagot lélegezhettek be a munkások. Hogy munkabalesetnek tekinthető-e az esetük, még mindig megválaszolatlan. Csak pénteken kezdtek el a hatóságok vizsgálódni. 

Múlt héten lélegeztető gépre került, jelenleg pedig műtüdő kezelésen van az az 58 éves marosvásárhelyi munkás, aki húsz kollégájával együtt egy turbina tisztításán dolgozott az Azomureș vegyipari kombinátban. Mint korábban a Maszolon megírtuk, egyikük, egy 58 éves férfi válságos állapotban van.

Fotó forrása: az Azomureș Facebook-oldala

„Bármikor történhet bármi”

Székely Ella, az 58 éves munkás sógornője a Maszolnak elmondta, pénteken fogadták Nagyváradon, ahol műtüdő kezelést kap a sógora, de a kezelését átvevő orvos nem sok jóval biztatta a családot.

 „Műtüdő (ECMO) kezelést kap, ez a műtüdő ellátja oxigénnel a vért. Ezzel most várni kell, 13-14 nap után lehet tudni, ha esetleg valamit használ. Amúgy, amikor megérkeztek Nagyváradra, ott is csináltak egy CT-t, és az már sokkal rosszabb képet mutatott, mint amit a Marosvásárhelyen végzett vizsgálat 13-án. Az orvosok hangsúlyozták, hogy nagyon rossz állapotban van, és hogy bármikor történhet bármi” – számolt be a rokonáért aggódó Székely Ella. Hozzátette, az orvosok szerint 30 napot működik majd ez a műtüdő.

Már nem deríthető ki, milyen anyag kerülhetett a tüdőbe

Székely Ella azt is elmondta, „azt már nem lehet megállapítani, hogy mi került be a tüdőbe”, ezt mondták az orvosok. A család bejelentést tett a közegészségügyi igazgatóságon, ahol Székely Ella szerint azt kérdezték, hogy tettek-e bejelentést balesetről.

„Nem volt jelentve sehol balesetként, mert először is nem tudtuk, hogy mi történt. Napok teltek el, amíg kiderült, hogy más kollegák is megbetegedtek” – mesélte a megbetegedett munkás családtagja. „Reménykedünk, hogy ez a gép mégiscsak valamit segít” – tette még hozzá.

Hivatalos álláspontokra vár a munkaügy

Anrada Larisa Ogrean, a Maros Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség főfelügyelője kérdésünkre elmondta, pénteken helyszíni vizsgálatot tartottak: dokumentumokat és mintákat gyűjtöttek az Azomureștől, azonban még mindig várnak a megyei kórház diagnózisára, a közegészségügy álláspontjára.

„A kollégák pénteken egész nap az Azomureș területén voltak. Dokumentumokat gyűjöttek be, vizsgálatokat végeztek, mintákat vettek a közegészségügy és a rendőrség képviselőivel. Várjuk az eredményeket a közegészségügyi igazgatóságtól és az orvosok diagnózisait. A diagnózisok alapján tudunk következtetést levonni arra vonatkozóan, hogy munkabaleset történt vagy sem, és elvégezni a vizsgálatunkat ennek megfelelően” – mondta el a főfelügyelő.

A munkabiztonságra vonatkozó dokumentumokat, a munkálat elvégzésére vonatkozó útmutatókat gyűjtötték be, tette hozzá. Kérdésünkre, hogy a munkások viseltek-e munkavédelmi felszerelést és milyent, azt válaszolta, tudomása szerint volt rajtuk munkavédelmi felszerelés, de hogy pontosan milyen, azt nem tudja megmondani. Az időbeli távolság nagyban nehezíti a vizsgálatot, hangsúlyozta többször.

„Egy olyan eseményről van szó, ami október 7-8-án történt, és 12-én kerültek kórházba munkások. Tulajdonképpen 21-en dolgoztak ott, és 13-nak semmilyen tünetei nem lettek. Amit az orvosok közölnek velünk, az alapján fogjuk majd látni, miről is van szó” –  magyarázta a főfelügyelő.

Azonban a közegészségügyi igazgatóság néhány saját vizsgálat eredményén kívül nagyrészt az alkalmazó cég belső vizsgálatának eredményére vár, tudtuk meg az igazgatótól.

Közegészségügy: „kiváltó okot nem tudtunk meghatározni”

Dr. Iuliu Moldovan, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, a súlyos állapotban az intenzív osztályon ápolt páciensen kívül a két kórházban fekvő állapota kedvezően alakul, rajtuk kívül öten tartózkodnak otthon betegszabadságon légúti megbetegedés miatt.

A diagnózis „légzési rendellenesség” mindannyiuknál, mint mondta. Az otthonukban lábadozóknál is ugyanez, csak enyhe formában, esetükben „nem volt szükség kórházi befektetésre, vagy nem is jelentkeztek ezért”, tette hozzá.

„A mérőműszereinkkel eddig nem tudtunk meghatározni olyan okot, amely ezeket a tüneteket kiváltanák” – nyilatkozta az igazgató. Kérdésünkre, hogy mit mérnek a műszerek, elmondta „az ammónia, a szén-monoxid jelenlétét határozzák meg. Mintákat is vettünk, és elemezzük. Várjuk az eredményeket. Egyelőre még várjuk annak a cégnek a munkavédelmi vizsgálati eredményeit is, amelynek az alkalmazottai ezek az emberek, hogy mindezeket összevetve megállapíthassuk, mi történt. Remélhetőleg meg tudjuk mondani, hogy volt-e összefüggés a munkakörülmények, a kitettség és következmények között”.

„Sokféle anyag okozhat légzőszervi gyulladást, így nem tudok erről mit mondani” – válaszolta kérdésünkre, hogy mi okozhatta a légzőszervi problémákat.

Mint mondta, a vizsgálataik során azt tudták meg, hogy szabadtéri munkát végeztek a munkások a kombinát egy részlegének újraindításához.

Az Azomureș csütörtökön a Maszolnak csak annyit mondott, ők is vizsgálják, mi történhetett. Később közleményt is kiadtak, amiben pontosítottak, hogy az érintett munkások nem a vegyipari kombinát, hanem egy másik cég alkalmazottai, amelyik munkálatokat végzett a kombinátnál. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?