Műszaki hibás autók az utakon

A műszaki ellenőrzésre megállított gépkocsik közel felében észleltek tavaly jelentős vagy veszélyes műszaki hibákat, rendellenességeket, tájékoztat közleményében a Román Gépjármű-nyilvántartó Hivatal (RAR). A 2022-ben a forgalomban ellenőrzött járművek 45,04 százaléka bizonyult hibásnak. A hazai gépjárműpark állapota évről- évre javul, ám a biztonság és a költséghatékonyság szempontjából is érdemes rendszeresen ellenőrizteti a gépkocsi állapotát, és a legkisebb rendellenesség esetén szerelőhöz fordulni, szögezte le a Maszol megkeresésére Rácz-Berecz Zsolt autómérnök.

Legtöbb esetben, a leellenőrzött gépkocsik 27,6 százalékánál a világító- és jelzőberendezéseknél találtak hibát, a károsanyag-kibocsátás a 22,65 százaléknál nem volt megfelelő, gyakran tapasztaltak hiányosságokat a kerekek, gumiabroncsok és felfüggesztés terén (13,86 százalék), az alvázzal és az alvázfelszerelésekkel kapcsolatban is (11,85 százalék). A fékrendszer az ellenőrzött járművek 5,71 százalékánál nem volt rendben, az irányítórendszer pedig az esetek 1,75 százalékánál. Az ellenőrök úgy ítélték meg, hogy több mint ötezer jármű esetén fennállt a közvetlen balesetveszély, mert a fék- és az irányítórendszerrel, a tengelyekkel voltak gondok. Az ellenőrzött járművek 3 százalékánál problémák voltak az időszakos műszaki vizsga (ITP) igazolással, találtak hamis, lejárt vagy törölt bizonylatot.

Fotó: RAR Facebook

Az elmúlt évben a hivatal és a közlekedési rendőrség közös akciói nyomán 25 690 bírságot szabtak ki, 21 854 forgalmi engedélyt vontak be, 264 járművet vontak ki a forgalomból, és 408 időszakos műszaki vizsgára vonatkozó bizonylatot töröltek. Felhívják a figyelmet, hogy ha az intézkedés során visszatartották a jármű forgalmi engedélyét, azt csak a RAR kirendeltségeinél elvégzett speciális műszaki ellenőrzés után lehet visszaszerezni.

A közleményben arra is rámutatnak, hogy a közúti ellenőrzés során tapasztaltak nem tükrözik a hazai géppark általános állapotát, mert eleve olyan gépkocsikat állítanak meg, és vizsgálnak, melyekkel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy hiányosságaik vannak, nincsenek megfelelő műszaki állapotban.


A pénztelenség és az igénytelenség az elhanyagolt gépkocsik hátterében


Ahhoz képest, hogy folyamatosan növekszik a gépkocsik száma a hazai utakon, százalékarányosan évről évre javul a gépkocsik állapota, vagyis egyre több a jó állapotban levő jármű, szögezte le Rácz-Berecz Zsolt. Egy sepsiszentgyörgyi műszaki vizsgáztató állomásnál tevékenykedő mérnök rámutatott, ennek több oka is van, egyrészt már újabb és jobb állapotban levő autókat hoznak be külföldről, másrészt a meglevőre odafigyelnek, és megpróbálják karbantartani. Az elmúlt években egyre több szigorítást vezettek be, az utakon és a műszaki vizsgáztató állomásokon is gyakoriak az ellenőrzések, ez oda vezet, hogy kiszűrik a nem megfelelő állapotban levő járműveket, másrészt a gépkocsi-tulajdonosok kénytelen odafigyelni, és megjavíttatni az autókat. A szigorítás különben a kispénzűekre ró nagy terhet, hiszen a tehetősebbek megerőltetés nélkül megengedhetik maguknak, hogy új autót vásároljanak, és azt megfelelően szervizeltessék, részletezte Rácz-Berecz Zsolt.

Fotó: RAR Facebook

Minél újabb egy gépkocsi, annál kisebb a valószínűsége, hogy annyira meghibásodjon, hogy a forgalomra is veszélyt jelentsen. A szakértő azt javasolja, ha gépkocsit vásárolunk, igyekezzünk, minél jobb állapotban levőt választani, különben sokat kell költeni javításra, a kiadás attól függ, hogy a karosszériát, a motort, vagy a mechanikát kell javíttatni. Az időszakos műszaki vizsga előtt, de mindenképpen évente érdemes ellenőriztetni a gépkocsi állapotát, a rendellenességek első jelére szakemberhez fordulni. A mérnök szerint két oka van, hogy elhanyagolják a gépkocsit, egyik, ha nincs pénz a javításra, a másik az igénytelenség, ez utóbbi esetben általában koszos, büdös a jármű, és addig járnak vele, amíg hullnak ki belőle az alkatrészek.

Kevesebbe kerül, ha javítás, ha az első jelre elvisszük az autót a szerelőhöz, mintha elhanyagoljuk, tanácsolja a szakértő. Kérdésünkre kifejtette, a legveszélyesebb a fék- és az irányítórendszer meghibásodása, ha nem tudunk megfelelően fékezni, az autó húz valamelyik irányba, azonnal vigyük szerelőhöz. A rozsda szintén veszélyes lehet, hiszen ütközésnél könnyebben gyűrődik, jobban összetörik a rozsdás gépkocsi, súlyosabban sérül a sofőr, az utasok. A küszöböknél, a tartó, merevítőlemezéknél nem is lehet rozsda, az ilyen autókat nem is engedik át a műszaki vizsgán, csak azokat melyeknél a cserélhető alkatrészeken ütött ki a rozsda.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?