Munkáltatók: a kormány nem egyeztetett az intézkedésekről

A kormány a munkáltatói szervezetekkel való előzetes egyeztetés nélkül döntött bizonyos adókedvezmények megszüntetéséről és új adók bevezetéséről - jelentette ki vasárnap a Concordia Munkáltatói Szövetség ügyvezető elnöke.

Radu Burnete szerint a háromoldalú érdekegyeztető tanács szombati ülésén a kormány tervezett adóügyi intézkedéseit nem vitatták meg alaposan, az ezekkel kapcsolatos konzultációt januárra ígérték a kabinet képviselői.

Korábbi felvétel: Marcel Ciolacu, a PSD elnöke (elöl), Varujan Pambuccian (balra), Ilie Bolojan (tőle jobbra) és Kelemen Hunor (jobbra), az RMDSZ elnöke sajtótájékoztatót tart a PSD-PNL-RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti csoportja közötti politikai megállapodás aláírásának végén a Parlamenti Palotában. | Fotó: Agerpres

„Érthetetlen számunkra, miért nem közölték a találkozón világosan, hogy még az év vége előtt meghozzák ezeket a döntéseket” – fogalmazott, idézi az Agerpres. Hozzátette, azt is érthetetlennek tartják, „hogyan került elő ismét a semmiből” az úgynevezett oszlopadó, amely a legnagyobb termelékenységű és a legnagyobb beruházásokat végző vállalatokat fogja sújtani.

Radu Burnete | Fotó: Agerpres

A munkáltatói szövetség vezetője szerint az is teljességgel elfogadhatatlan, hogy a kormány a hatályba lépésük előtt három nappal jelenti be az új adóügyi intézkedéseket. „Nem lehet erős gazdaságot építeni, ha karácsonykor nem tudja az ember, milyen adókat kell fizetnie az új év első napján” – szögezte le. Radu Burnete hangsúlyozta, a költségvetési kiadások csökkentését célzó intézkedések üdvözlendők, hiszen az államháztartási hiány megközelítette a GDP 9 százalékát, de az adóügyi intézkedésekkel kapcsolatos átláthatóság hiánya „ezekre a döntésekre is árnyékot vet”.

A Concordia Munkáltatói Szövetség 17 kulcsfontosságú iparág több mint 3500 vállalatát képviseli. Ezek a cégek több mint 350 ezer személyt foglalkoztatnak, és az ország GDP-jének több mint egynegyedét adják.

A Pénzügyminisztérium vasárnap tette közzé a jövő évi költségvetési kiadások csökkentését és több adóügyi intézkedést tartalmazó sürgősségi rendeletének tervezetét. E szerint az osztalékadó a jelenlegi 8 százalékról 10 százalékra nő, és megszüntetik az IT-szektor, az építőipari, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat munkavállalóinak adókedvezményeit. Emellett a tervek szerint ismét bevezetik az úgynevezett oszlopadót, amelyet az ipari létesítmények után kell befizetni, és leltári értékük 1,5 százalékának felel meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?