Miniszteri ellenőrzés a Floreasca kórházban: fájdalomcsillapító hiánya és bogarak miatt vizsgálódnak
Súlyos higiéniai és betegellátási panasz nyomán rendelt el átfogó ellenőrzést a bukaresti Floreasca sürgősségi kórház égési osztályán Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter. A vizsgálat célja a higiéniai előírások, a fertőtlenítési protokollok betartásának ellenőrzése, valamint a fájdalomcsillapító-készletek és a rovarirtási szerződések átvizsgálása, miután egy volt páciens nyílt levélben számolt be a kórteremben tapasztalt bogárinvázióról és a fájdalomcsillapítás hiányáról. A páciens lánytestvére – aki bőrt is adományozott a műtétekhez – több Facebook-bejegyzésben mesélte el a teljes történetüket, a kórházi állapotokról és kezelésről, az összeszedett bakteriális fertőzésekről és arról, hogy menthetetlen esetnek titulálták az égési sérült lánytestvérét, akit sikerült kimenteni Belgiumba.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfőn kijelentette, már a múlt héten átfogó ellenőrzéseket rendelt el a bukaresti Floreasca sürgősségi kórház égési sérülteket kezelő osztályán a higiéniai körülmények, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések és a fertőtlenítési protokollok betartásának átvizsgálására, írja az Agerpres.
Rogobete a tárca Facebook-oldalán azt is bejelentette, hogy ezzel párhuzamosan kiküldte a miniszteri ellenőrző testületét is, hogy adminisztratív vizsgálatot folytasson az intézmény takarítási, rovarirtási és rágcsálóirtási szerződéseivel, valamint a fájdalomcsillapítók készletének helyzetével kapcsolatban.
Leszögezte: az ellenőrzéseket a kórház egyik páciense által írt nyílt levél elolvasása után rendelte el. „Elfogadhatatlan és megengedhetetlen, hogy 2025-ben Romániában egy pácienst szenvedni hagynak, miközben fájdalmai vannak és segítségért kiált. Nincs olyan kifogás, amely igazolná az empátia hiányát és a fájdalom megfelelő kezelésének elmulasztását” – írta Rogobete. Az egészségügyi miniszter az orvosi kamarát is értesítette az ügyről, és felkérte a testületet, hogy indítson fegyelmi kivizsgálást az ügyben.
„Az ellenőrzés folyamatban van, miután befejeződik, közzé fogjuk tenni az eredményeit. A pácienseket óvni kell és tisztelettel kell bánni velük” – nyomatékosította még Rogobete.
Orvosi források korábban az Agerpres hírügynökséget tájékoztatták, hogy az egészségügyi miniszter elküldte ellenőrző testületét a bukaresti Floreasca sürgősségi kórházba, miután az intézmény egy volt páciense a közösségi oldalakon azt írta, a kórházban nem volt fájdalomcsillapító, a kórteremben pedig bogarak voltak.
Belgiumba sikerült kimenteni a pácienst
A páciens lánytestvére – aki bőrt is adományozott a műtétekhez – több Facebook-bejegyzésben mesélte el a teljes történetüket, írja a News.ro. Elmesélte, testvére égési sérüléseket szenvedett, amikor felrobbant az otthonukban a kazán, és ő a házba ment, hogy kimentse két kisgyermekét. Az egyik bejegyzésében a higiéniai hiányosságokról számolt be, és olyan fotókat csatolt, amelyeken csótányok láthatók a súlyos égési sérüléseket szenvedett páciens ágya közelében.
Később a nő elmondta, hogy a húga többféle bakteriális fertőzést kapott a kórházi tartózkodás alatt, amit a belga orvosok is megerősítettek, miután végül sikerült átszállítani őt Belgiumba.
„Lavinia bőrátültetései nagyrészt tönkrementek! A baktériumok miatt ezek leválnak, újabb sebeket okoznak. Csak a két tenyerén (kívül-belül) és a karok külső része – a csukló és a könyök között – vannak bőrrel fedve, és nem igényelnek újabb műtéteket. Ennyi. 53 nap után!” – írta a nővére.
„A Floreasca kórház lágerszerű körülményei között ezeket a sebeket kegyetlen módon kezelték: hagyták, hogy a sebek beleragadjanak a lepedőbe, majd brutálisan letépték, ezzel elviselhetetlen fájdalmat okozva és megakadályozva a gyógyulást. Amikor Lavinia sírt és kérte, hogy találjunk megoldást, azt mondták, hogy nem együttműködő, hogy a testsúlya a baj, hogy nem égtek meg a végbélnyílása körüli szövetek... A belga orvosok szerint az út sokkal hosszabb lesz, mint előre jelezték. Tele lesz fájdalommal, altatásokkal, tisztítással, műtétekkel. De a végén Lavinia saját lábán fog kilépni a kórházból, és hazatérünk” – írta a nő.
Többféle bakteriális fertőzést kapott a kórházban
A román Szabad Európa Rádiónak adott beszámolójában elmondta, hogy ő és a nagybátyjuk – akik DNS-ük alapján kompatibilisek voltak – bőrt adományoztak Lavinia megmentésére. A családtagoktól származó bőrrel a beteg lábszárán lévő égett területeket fedték le. Az első napok után Lavinia fel tudott állni. A család reménykedni kezdett. A páciens azonban erős antibiotikumokat kapott.
„Az orvosok azt mondták, hogy nincsenek baktériumok, a gyógyszereket csak megelőzésként adják. De a húgom állapota egyre romlott. Mivel rosszabbodott, írásos kérelmet nyújtottam be a kórházhoz, hogy tájékoztassanak az állapotáról. Eleinte nem válaszoltak” – meséli Alina.
A nő nem adta fel: még a minisztériumhoz is elment, hogy hozzáférhessen a nővére egészségügyi adataihoz. „Ekkor derült ki, hogy többféle baktériummal is fertőzött volt” – mondta a rádiónak Lavinia nővére, aki az ezt bizonyító dokumentumot is átadta.
Július elején Lavinia állapota súlyosan romlani kezdett. „Egy újabb műtét után a létfontosságú szervei kezdtek leállni, a hemoglobinszintje nagyon alacsony lett. Akkor összefogtunk és vért adtunk. Még azután sem emelkedett meg a hemoglobinszintje, hogy egy héten át naponta kapott vért” – mondja a nő.
Július 16-án – az orvosok megpróbálták megoperálni a lábait, de az állapota miatt a műtétet félbe kellett szakítani. Ekkor közölték a családdal, hogy Lavinia menthetetlen esett. „Elmentem a szüleimmel, hogy elbúcsúzzanak. Elkezdtem kiabálni és könyörögni mindenkinek, hogy hadd vigyem el onnan” – mesélte a páciens nővére. Július második felében elkezdett külföldi kórházaknak írni, hogy fogadják a húgát.
Minden kórház plusz dokumentumokat kért – a Floreasca viszont megtagadta ezek kiadását. „A floreascai orvosok azt mondták, nem kérhetek transzfert, mert az állapota túl súlyos, nem szállítható. Azt is közölték, hogy nem kérhetem az európai S2-es nyomtatványt (amellyel Románia megtéríti a külföldi kezelés költségeit – a szerk.), mert az Égési Központ akkreditált, és itt a legmagasabb szintű ellátás zajlik. Csak akkor lehetett volna átszállítani, ha nem akkreditált központban kezelik” – magyarázta a helyzetet.
CSAK SAJÁT