Miniszter: nem a schengeni csatlakozás ára a Németországnak leszerződött fekete-tengeri gáz
Természetes lépés egy Románia és Európa számára stratégiai fontosságú projektben, hogy az OMV Petrom 2027 után egy nagy német vállalatnak exportál a fekete-tengeri Neptun Deep kitermelésből származó földgázból, szögezte le szerdai közleményében az energiaügyi minisztérium.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter rámutat, hogy veszélyesek és teljesen hamisak az olyan felelőtlen narratívák, melyek szerint a romániai gáz eladása a schengeni csatlakozás ára, annál is inkább hogy egy elenyésző mennyiségről van szó, amely nem befolyásolja a hazai energiapiacot.„A románok megnyugodhatnak: a román államnak minden eszköze megvan, hogy a Fekete-tengerből származó gáz először Romániába jusson, és csak a többletet adják el” – idézi a minisztert a News.ro.
A minisztérium a teljes tisztánlátás és az aggodalmak eloszlatása érdekében hangsúlyozza, hogy a Németországba exportált mennyiség a nyilvánosan elérhető adatok szerint a Neptun Deep mező teljes becsült termelésének kevesebb mint 1%-át teszi ki.
„Ez elenyésző arány, mivel a Neptun Deep több mint 100 milliárd köbméter földgázra becsült tartalékokkal rendelkezik. Ráadásul ezek a becslések a fúrási műveletek előrehaladtával jelentősen növekedhetnek. Biztosítjuk, hogy ezt az erőforrást felelősségteljesen hasznosítjuk Románia és polgáraink javára. A projektben részt vevő mindkét partner, mind a Romgaz, mind az OMV Petrom felelős a saját döntéseiért a kitermelt gáz jövőbeni kereskedelmi hasznosításával kapcsolatban, a törvényes feltételek mellett és Románia energiabiztonságának védelmével” – áll a minisztérium közleményében.
Az energiaügyi minisztérium szerint az export a Neptun Deep projekt üzleti tervének része, és tükrözi Románia elkötelezettségét az európai energiabiztonsághoz való hozzájárulás iránt.
„Románia már most is a legnagyobb földgáztermelő az EU tagállamai között. A jelenlegi mintegy 8-10 milliárd Nm³-es termelésével Románia teljes mértékben fedezi fogyasztását anélkül, hogy importra szorulna. 2027-től Románia éves termelése megduplázódik, és 18-20 milliárd Nm³-re emelkedik. A működés első évében tehát legalább kétszer annyi gázt fogunk termelni, mint Románia jelenlegi hazai fogyasztása. Ebben az összefüggésben határozottan kijelenthetjük, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy a románok kifogynak a földgázból. Ráadásul az európaiaknak exportált gáz után járó jogdíjakat és adókat Romániában fizetik ki, és ezek a román állami költségvetés bevételeivé válnak” – tette hozzá a közlemény.
„Felszólítom a politikai szereplőket, hogy ne manipuláljanak és ne tájékoztassanak félre olyan stratégiai projektekkel kapcsolatban, amelyek legalább 20 milliárd eurót hozhatnak a román államnak. A földgázexport egyértelmű bizonyítéka annak, hogy már most a stabilitás és az energiabiztonság egyik pillére vagyunk Európában. Ez konkrét hozzájárulás az európai energiafüggetlenséghez, az Európai Unión kívüli erőforrások befolyásának csökkentéséhez és országunk stratégiai partnerségének megerősítéséhez” – mondta Burduja.
A miniszter szerint a Neptun Deep projekt 4 milliárd eurós beruházást igényel, és minden ilyen nagyságrendű projekt alapját a tőkeköltségeket támogató kereskedelmi szerződések is képezik, amelyeket általában a kitermelés tényleges megkezdése előtt véglegesítenek.
CSAK SAJÁT