Mindenki reménykedik, hogy nem a diákok lesznek a tanügyi sztrájk áldozatai

Amikor május 22-én kirobbant az általános sztrájk a tanügyben, még mindenki abban bízott, legtöbb egy hét alatt létrejön a megegyezés a tanárok érdekeit képviselő szakszervezetek és a kormány között. A munkabeszüntetés már második hete tart, csütörtök és pénteken hivatalos szabadnapok lesznek a közszférában, tehát leghamarabb már csak jövő héten hétfőn térhet vissza a rendes kerékvágásba a hazai közoktatás.

Fotó: Albert Levente

Bizakodnak a külföldi egyetemre készülő végzősök

Leginkább az érettségizők aggódnak, hogy ne legyenek csúszások a vizsgaidőszakban, és közülük is, akik külföldre készülnek egyetemre.

Fotó: Adobe Stock

Krecht Regina a Székely Mikó Kollégium végzős diákja, a budapesti az Eötvös Loránd Tudományegyetemre (ELTE) készül biológia szakra, kutató szeretne lenni. Ehhez emelt szintű biológia érettségi vizsgát kell letennie, az írásbelin már túl van. „Július 18-ig kell feltöltenem a hazai érettségi okmányomat a magyarországi rendszerbe. Vakon bízom benne, hogy nem lesz fennakadás, minden rendben zajlik. Nem is merek belegondolni, hogy gond lehet. A megérzéseim azt mondják, nem lesz semmi baj” – mondta a Maszol megkeresésére Regina. Jelenleg teljes erőbedobással tanul, készül a vizsgákra, felkészítőkre jár. Abban is reménykedik, hogy ha a sztrájk miatt mégis eltolódik az érettségi vizsga, akkor a magyarországi egyetemen is kap haladékot, hogy bemutassa az oklevelét.

Aggasztó a bizonytalanság

Még mindig időben vagyunk, nincs veszve semmi, reménykedünk, hogy nem lesznek csúszások, a külföldi egyetemekre jelentkezők is beleférnek a határidőkbe, mondta megkeresésünkre Szőcs-Torma Katalin, a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum egyik végzős osztályának osztályfőnöke. Emlékeztetett, a határidők szorosak, amint Romániában kiállítják az érettségi okleveleket, a diákoknak egy nap áll a rendelkezésére, hogy azt a magyarországi egyetemi felvételi rendszerben érvényesítsék. Az idei végzős évfolyamon négy fiatal készül külföldi egyetemre, de bíznak benne, hogy nem származik semmilyen hátrányuk a sztrájk miatt.

Illusztráció: Adobe Stock

Szombaton megszervezik a kicsengetést is, valamivel visszafogottabban, de a nap közös reggelivel indul majd, az iskolaudvaron nem lesz ugyan osztályelsők díjazása, de az elmúlt négy év versenyeredményeit méltatják, mindenképpen ünnepélyesen zárják az elmúlt négy esztendőt. Szőcs-Torma Katalin elmondta, a bizonytalanság rányomja a bélyegét ezekre a napokra, akárcsak a világjárvány idején, a gyerekek nem tudhatják, mi történik a következő napokban, emiatt aggódnak. „Azért eljárnak énekelni a tanárokhoz, együtt vannak. Arra biztatom őket, használják ki az időt, tanuljanak, készüljenek a vizsgára”- mondta a sepsiszentgyörgyi pedagógus.

Alkalmazkodnak a helyzethez

A sztrájk miatt szükséges átütemezésekről a minisztérium meghozta a döntéseket, meghosszabbították az érettségire való iratkozás időszakát is június 9-ig, mutatott rá Kiss Imre. A Kovászna megyei főtanfelügyelő hozzátette, a lezárásokat szintén el lehet halasztani június 9-ig. Alkalmazkodunk a helyzethez, várjuk, hogy a kormány megoldást találjon a szakszervezetek jogos követeléseire, mondta a főtanfelügyelő. Kifejtette, ha egy hetet tartott volna a munkabeszüntetés, az nem okozott volna semmi problémát, viszont már második hete tart a sztrájk, következnek a hivatalos szabadnapok, és egyelőre még úgy indulnak neki júniusnak, hogy nem körvonalazódik a sztrájk leállítása.

Fotó: Pexels

„Remélem, nem kell a tanévet meghosszabbítani, mert az azzal járna, hogy a vizsgákat is halasztani kell, hiszen míg zajlik a tanítás, nem lehet lebonyolítani a tanintézetekben a képességvizsgát és az érettségit” – taglalta Kiss Imre. Meglátása szerint, elég lazák a határidők, egy hetes csúszás még akár bele is fér, anélkül hogy megszenvednék a diákok. A nyolcadikosok esetében nincs kockázata, ha csúszik a képességvizsga. Az érettségizők esetében az egyetemi felvételik határidejét kell tartani, ezt a helyzetet a hazai egyetemek valószínű rugalmasan kezelik. A főtanfelügyelő emlékeztetett, hogy Ligia Deca miniszter megígérte, ha szükséges levélben fordul a külföldi egyetemekhez, hogy késéssel is fogadják el a romániai jelentkezők okmányait. A kormány részéről tetten érhető a pozitív hozzáállás, hogy a tanév, a diákok ne szenvedjék meg ezt a helyzetet, éppen csak a pedagógusok jogos követeléseit nem teljesítik, mondta a főtanfelügyelő. Úgy véli, ha hamarosan véget ér a sztrájk, maximális erőfeszítéssel pótolni lehet a kiesést, hiszen június 16-án véget kellene érjen az idei tanév.

Az idei nyári érettségi június 12-én kellene kezdődjön a román nyelvű szóbeli kommunikációs kompetenciák felmérésével, az írásbeli vizsga június 26-án kezdődik a román nyelv és irodalom megmérettetéssel. A vizsgaeredményeket július 3-án teszik közzé, majd az óvások elbírálása után végleges eredményeket július 7-én. A nyolcadikosok számára június 9-én ér véget a tanév, a képességfelmérő vizsga június 19-én kezdődik a román nyelv és irodalom írásbelivel, június 21-én kerül sor a matematika vizsgára, majd 22-én a magyar nyelv és irodalom próbára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?