Minden negyedik romániai gyermek megtapasztalta már milyen, amikor a szülő külföldön dolgozik

A romániai gyerekek közel fele megtapasztalta már, hogy milyen, amikor az egyik vagy mindkét szülője külföldön dolgozik – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének legújabb kutatásából.

 Illusztráció | Fotó: Pexels

Az adatgyűjtés 2022 júliusa és szeptembere között zajlott, személyesen, mintegy 1101 háztartásban. A szervezet által megkérdezett gyerekek több mint fele azt mondta, hogy nem ért egyet azzal, ha egyik vagy mindkét szülője külföldön vállal munkát, a legtöbb esetben pedig meg sem kérdezik erről a kiskorúak véleményét. A felmérésből az is kiderül, hogy az édesanyák általában gyereküket 7 éves korában hagyják magára és kezdenek el külföldön dolgozni, és átlagosan 3-4 évet maradnak idegenben, 58 százalékuk pedig egy évben csak egyszer tér haza. Az eredmények szerint az elmúlt évben több mint fél millió (536 ezer) gyermeknek dolgozott külföldön valamelyik szülője.

A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének felmérése szerint, az édesapák nagyobb számban mennek külföldre dolgozni, mint az édesanyák. A megkérdezett gyerekek 61,5 százalékának csak az apja tartózkodik vagy tartózkodott a határon túl munkaügyben, 20,4 százaléknak csak az édesanyja, míg 18,1 százaléknak mindkét szülője volt vagy jelenleg is külföldön van. A legnépszerűbb célországok a nők számára Olaszország (21%), Spanyolország (17%) és Ausztria (12%), a férfiak esetében pedig Németország (24%), Olaszország (22%) és Nagy Britannia (14%).

A külföldön munkát vállaló anyák és apák indokai hasonlók, rendszerint az alacsony jövedelem az, ami arra ösztönzi őket, hogy más országban próbáljanak szerencsét, de az általános családi helyzet javítása és a gyerekek oktatásának támogatása is elég ok ahhoz, hogy a határon túlra menjenek. A felmérésből kiderül az is, hogy az idegenbe eltávozott szülők 87 százaléka rendszeresen küld pénzt haza az otthon maradottaknak, valamint a szülő és gyermek közötti kommunikáció a kiskorú életkorának növekedésével egyre gyakoribbá válik, majd 14 éves kor után csökkenő tendenciát mutatnak az adatok, azaz ritkábbak lesznek a beszélgetések. A szülő távolléte kis mértékben, de okozhat magatartásbeli problémákat a gyerekeknél. A kutatás szerint az, akinek egyik vagy mindkét gondviselője külföldön dolgozik, agresszívabbá válhat a többi gyerekkel szemben, nagyobb valószínűséggel kezdhet el dohányozni, alkoholt és kábítószereket fogyasztani.

A kutatásban közel 4 millió gyermeket kérdeztek meg, az eredmény szerint közel egymillió, szám szerint 954 ezer gyermek tapasztalta meg gyermekkorában azt, hogy milyen, amikor egyik vagy mindkét szülője magára hagyja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?