Mentesülnek az ingázók a beutazási digitális adatlap kitöltése alól
„A határ menti ingázóknak ezentúl nem kell minden 24 órában kitölteniük a beutazási adatlapot (PLF) az országba való belépéskor. A formanyomtatványt aktualizálni fogják, akkortól kezdődően egyszer kell kitölteni, és meg kell jelölni a kivételt képező kategóriát” – jelentette be Facebook-oldalán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
A kormányfőhelyettes ugyanakkor tudatta, az elmúlt időszakban többen kérték őket arra, hogy találjanak megoldást az áldatlan állapotra, hiszen az országhatáron át ingázó munkavállalóknak, kétkezi munkásoknak, sofőröknek, tanároknak, mérnököknek, orvosoknak, mind-mind az adatlap ellenőrzése miatt a határátlépés több időt vett igénybe, és voltak, akiket meg is bírságoltak azért, mert hiányzott az adatlapjuk. „A csütörtöki kormányülésen az ő helyzetüket könnyítettük meg” – szögezte la a szövetségi elnök.
Amint a Maszolon megírtuk, a digitális beutazási adatlap kitöltésének elmulasztása, illetve a helytelen informálás miatt számos ingázót megbüntettek. Mint megtudtuk: volt olyan személy, aki öt napon keresztül ment át napi rendszerességgel Magyarországra, mielőtt észbe kapott volna, hogy dolga lenne a „bevallással” – érkezett is az öt büntetés. Más esetben egy több fős család egyetlen tagja nyilatkozott, mert azt hitte ez elég. De persze ez sem volt rendben, küldték is a büntetést. Az esetek túlnyomó többségében a lakosság nem megfelelő tájékoztatása volt az oka a kihágásnak, és az ezzel járó büntetésnek.
„Hallottunk arról, hogy a külföldről érkezőknek valamiféle nyomtatványt kell kitölteniük, de csak a tévéből. Aztán jött a karácsony, a híreket sem figyeltük, majd január elején kénytelenek voltunk egy orvosi vizsgálat kapcsán Magyarországra utazni. Visszatéréskor a határőrnél rákérdeztünk, van-e valami dolgunk, de azt mondták, ha csak pár órára mentünk át, nincs semmi kötelezettségünk. Pár napra rá kaptam is a büntetést” – mondta Tempfli István a Maszolnak.
Egy másik esetben az előírások szerint járt el az illető, mégis érkezett a büntetés. „Már a hazaindulás előtt 24 órával kitöltöttem a formanyomtatványt, a határon pedig rá is kérdeztem, hogy rendben van-e, amit csináltam. Azt az információt kaptam, hogy a státusom »Activ în sistem«, aztán pár napra rá érkezett a 2000 lejes büntetés. Befizettem, majd ügyvéd ismerősöm tanácsára perre vittem az ügyet” – mondta el a Maszolnak Keresztes Ágnes.
A Maszol által felkeresett Szabó Bíborka ügyvéd szerint megoldás lehet a fellebbezés, nála is sokan keresik az igazukat. Véleménye szerint az egész procedúra több sebből vérzik, és ugyan az internetre kerültek fel sémák, ami alapján perelni lehet, minden ügy más, és minden esetet az adott helyzet alapján kell megfellebbezni. A személyre szabott érvelés pedig könnyebben hozhat sikert.
„Nem voltak a lakosság megfelelően informálva, a kormányhzatározat nem volt megfelelően közölve. Azt is mondhatjuk, hogy EU-s elveket sértettek meg a jogszabály nem megfelelő alkalmazásával. A hírekben ugyan volt róla szó, de nem volt megfelelően kihirdetve, az emberek csak most kezdik megérteni, hogy pontosan mi történik” – magyarázta az ügyvéd.
(Nyitókép: Borsi Balázs)