Megtalálták a középkori Kolozsvár Torda utcai kaputornyát

Az Egyetem utca felújítási munkálatai során találtak rá a középkori Kolozsvár egyik kisebb kaputornyának alapjaira a régészek. Lupescu Radu történész elmondta a torony hivatalos neve a Torda utcai kaputorony, mely egykor a csiszárok céhének felügyelete alatt állt.

Fotó: Florin MorosanuA Maszol megkeresésére Lupescu Radu elmondta a városfelújítások során Kolozsvár 22 tornyából kettőnek az alapjait már megtalálták és kikutatták, az egyik a Híd utcai kaputorony, a másik pedig a Magyar utcai kaputorony. A történész elmondta, hogy Kolozsvárnak voltak nagy és kisebb kaputornyai, a nemrég feltárt kaputorony a kisebbek közé tartozik. Hozzátette, eddig csak sejtették a torony pontos helyét, most viszont teljesen fel tudták tárni és a kutatások során mind a négy sarkát megtalálták, így az épület alaprajzára is fény derült. Lupescu Radu kiemelte, a feltárásokat az Erdélyi Történeti Múzeum végezte, Oana Toda régész vezetésével.

A tornyok megépítésére Luxemburgi Zsigmond magyar király 1405-ben adott engedélyt, ezután fogtak neki a munkálatoknak. „Egy egyszerű négyzetes toronyról van szó, és elé még építettek egy barbakánt, egy kisebb erődítményt is” – magyarázta Lupescu Radu. Hozzátette a tornyok egy-egy céh felügyelete alatt álltak, ezek a céhek foglalkoztak az épületek karbantartásával. A megtalált Torda utcai torony a csiszárok gondozásában volt, ezért nevezhető a Csiszárok-tornyának is. A 18. században viszont már nem volt szükség az erődítésekre és a céhek is lemondtak róla, ezért a század végén elkezdték feltölteni a sáncokat, eladni a telkeket és megkezdték a falak és tornyok elbontását. „Sajnos nagyon korán, már 1841-ben lebontották a kaputornyot és nincs róla fotónk vagy komolyabb dokumentációnk” – mondta el a Maszolnak Lupescu Radu.

Kapcsolódók

Kimaradt?