banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Megelőznék a bajt: medve-ember konfliktusradart mutatnak be Tusnádfürdőn

Az emberek és a barnamedvék közötti konfliktusok valós idejű megfigyelésére és előrejelzésére fejlesztettek ki egy új digitális radart, ennek prototípusát ismerhetik meg a Tusnad EcoBear Konferencián (TusnadEcoBearConf) Tusnádfürdőn, október 23-án, szerdán.

A szervezők szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében azt írták, hogy a holland Wageningeni Egyetem és a Sensing Clues Non-Profit szervezet az EU által finanszírozott Nature FIRST projekt keretében fejlesztette ki a medve-ember konfliktusradart. Ez a medvék jelenlétére és korábbi konfliktusaira vonatkozó adatokat, a vadőrök nyomkövetési információit, valamint a nagyvadak élőhelyéről szóló információkat használja fel egy konfliktuskockázati térkép elkészítéséhez. Emellett a digitális eszköz a közel valós idejű medve-ember konfliktusjelentések alapján képes előre jelezni a „problémás medvék” mozgását, és meghatározza a lehetséges konfliktusok helyét.

„Ez a rendszer segít a helyi közösségeknek abban, hogy időben megelőzzék a barnamedvékkel való találkozást, elősegítve a békés együttélést olyan térségekben, ahol ezek az állatok előfordulnak. A technológiát a közeljövőben más fajok, például elefántok, páviánok, tigrisek és farkasok megfigyelésére is felhasználják majd” – tájékoztatnak.Illusztráció: Pexels

Hozzátették, a medvék esetében gyakran szembesülnek azzal, hogy korlátozott mennyiségű és minőségű adat áll rendelkezésre. A platform viszont összeveti a kameracsapdák, a tudósok és a nyomkövető nyakörvek által szolgáltatott információkat, ezzel javítva az előrejelzés pontosságát. A környezeti adatok bevonásával a medvék élőhelyének alkalmasságát jelző modellt is készítettek, ami a korábbi konfliktusadatokkal együtt segít feltérképezni a helyi kockázatokat.

A Cluey nevű alkalmazás segítségével valós időben, közvetlenül a terepen gyűjtenek adatokat a medve-ember interakciókról és a medvék jelenlétéről. Ezek képezik a digitális modell alapját.

A Nature FIRST egy EU által finanszírozott projekt, amelynek célja a biodiverzitás megfigyelésének javítása előrejelző és proaktív módszerekkel: közel valós idejű megfigyeléseket végeznek, a változásokat időben észlelik, és az előrejelzéseket megvalósítható lépésekké alakítják át.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?