Maros megyei megvesztegetés: az édesanyja érettségizett a diák helyett
Az érettségivel kapcsolatos Maros megyei megvesztegetések ügyében egy különös esetre derült fény: a diák meg sem jelent, mindhárom vizsgát az édesanyja tette le helyette.
A csalás az akkori főtanfelügyelő, Sabin Gavril Pășcan tudtával történt, aki három részletben kapott kenőpénzt a diák családjától. A tanárnő édesanya beismerő vallomást tett, és vádalkut kötött. A marosvásárhelyi bíróság várhatóan január végén hirdet ítéletet, derül ki a HotNews által vizsgált bűnügyi aktából.
Az összes felügyelő tanár vagy vizsgabizottsági tag, akiket vádalku alapján elítéltek, továbbra is az oktatásban dolgozik. A DNA a megállapodásokban nem írta elő további büntetésként a hivatás gyakorlásától való eltiltást.
A DNA 2023 novemberében, tartott meghallgatásokat a marosvásárhelyi érettségi csalás ügyében. Több feljelentés befutott, jelezve, hogy diákok úgy mentek át vizsgán, hogy megvesztegették az akkori főfelügyelőt, Sabin Gavril Pășcant. Az egyik feljelentés egy apától érkezett, aki arról számolt be, hogy Pășcan 15 000 lej kenőpénzt kért tőle azért, hogy sajátos nevelési igényű (CES) fia, átmenjen az érettségin. A férfi a feljelentéshez csatolta bankszámlakivonatát is, amely igazolja, hogy 2023 márciusa és júniusa között három, egyenként 5000 lejes részletben utalta át a kenőpénzt a főtanfelügyelőnek.
Ennek fejében a főtanfelügyelő azt ígérte neki, hogy ráveszi a felügyelőtanárokat és a vizsgabizottság tagjait, hogy segítsenek a diáknak.
Kapcsolódó
Betartotta ígéretét, majd úgy döntött, hogy a tanuló édesanyja fog helyette vizsgázni, sőt a megoldásokat is megkapja. A diszlexiában (olvasási zavar) és diszgráfiában (írási zavar) szenvedő diák családja betartotta az eljárási lépéseket. A tanuló a marosvásárhelyi „Traian Săvulescu” Mezőgazdasági iskolában román nyelv és irodalom, matematika és biológia tantárgyakból kellett érettségizzen. A módszertan szerint a CES-es diákok esetében, attól függően, hogy milyen problémákkal küzdenek, kérhetik egy tanár támogatását a vizsga alatt, ám családtag jelenléte a vizsgateremben tilos.
A meghallgatáson az anya mindent beismert, azt állította, hogy „a körülmények miatt kényszerült a csalásra” és hogy „kész tények elé állították” – olvasható a vallomások kivonatában.
A marosvásárhelyi bíróság január 28-án dönt az ítéletről. A család ügyvédje záróbeszédében kérte a bíróságot, vegye figyelembe, hogy az apa feljelentést tett a főtanfelügyelő ellen, ezzel segítve a nyomozó hatóságokat a további bűncselekmények feltárásában.
A 2023-as Maros megyei érettségi-csalás ügyben 61 vádlott – a bizottságokban részt vevő tanárok, felügyelők, valamint diákok – ellen emeltek vádat.
CSAK SAJÁT