Mankó a felnőtté váláshoz: hOrizont program hátrányos helyzetűeknek
Lakhatás, mentorálás, önállóságra nevelés – ezekkel támogatja a fiatalokat a hOrizont program, amely a 16 és 18 év közötti hátrányos helyzetűek számára kínál kapaszkodót.
Sokan azt gondolják, hogy a felnőtté válás életkori határ – valójában ez egy hosszabb, nehéz átmenet, különösen azoknak, akiknek nem biztosított az erős családi háttérre. Nekik nyújt segítséget az Outward Bound Romania által működtetett hOrizont program, amely Marosvásárhelyen lakhatást és mentorálást is biztosít fiatal felnőtteknek.
„A célunk az, hogy a hozzánk kerülő fiatalok megtanuljanak felelősségteljesen élni, döntéseket hozni, és végül önállóan boldogulni” – mondja Tóth Orsolya szociálpedagógus, a program koordinátora.
Közölte, eredetileg az állami gondozásból kikerült fiataloknak találták ki a lassan 27 éve működő programot, később azonban. 18 éven felüliek számára két szociális lakást tartanak fenn a Kövesdombon, egyet fiúknak és egyet lányoknak.
„A fiatalok minimális hozzájárulást fizetnek, amivel arra tanítjuk őket, hogyan boldoguljanak az életben” – mondta Tóth Orsolya. „Próbáljuk a való világot leképezni nekik, megtenni az első lépéseket. Ezért is nem ingyenes a lakás: fizetik a számlákat és van egy minimális hozzájárulás, albérleti díj – 80 lej, 100 lej – annak függvényében, hogy milyen jövedelemmel rendelkeznek, csupán diákok vagy dolgoznak is” – tette hozzá.
Mentori támogatás: a fejlődés kulcsa
A program mentorálási részének célja, hogy a fiatalok személyiségét, kommunikációs készségeit és munkahelyi beilleszkedésüket is fejlessze – mondta Tóth Orsolya. A program során a fiatalok nemcsak tanácsokat kapnak, hanem lehetőséget is arra, hogy saját maguk fedezzék fel erősségeiket és képesek legyenek felelősséget vállalni döntéseikért.
A hOrizont komplex módon segíti a fiatalokat abban, hogy megtalálják helyüket a világban – nemcsak lakhatást, hanem átfogó, személyre szabott támogatást is kínálnak. A program különböző területeken nyújt fejlődési lehetőségeket, alkalmazkodva a fiatalok egyéni szükségleteihez.
„A munkahelykeresésben gyakorlati segítséget nyújtunk: pályaorientációs és szakmai mentorálással támogatjuk a fiatalokat abban, hogy megtalálják a számukra megfelelő munkát, megértsék a munkaerőpiac elvárásait, és felkészülten vegyenek részt állásinterjúkon. Szükség esetén lehetőséget biztosítunk szakmai képzések anyagi támogatására is. Segítünk az önéletrajzuk megírásában, a motivációs levél összeállításában és az interjúra való felkészülésben” – részletezte.
Minden hátrányos helyzetű fiatal számára ingyenes
A mentorprogram azok előtt is nyitott, akik nem az Outward Bound által működtetett szociális lakásokban laknak – hangsúlyozta a programfelelős. A román és idegen nyelvek tanításában, pályázatírásban, ösztöndíj igénylésben is segítenek, ugyanakkor olyan gyakorlati képzéseket tartanak, amelyek a mindennapok velejárói: számítógép-kezelés, e-mail írás, önéletrajz és hivatalos dokumentumok elkészítése – tette hozzá.
Nem mindig egyszerű megértetni a rászorulókkal, hogy ez a segítség a javukat szolgálja, ugyanis életkori sajátosság, hogy megpróbálnak mielőbb szabadulni. Éppen ezért személyre szabott támogatást nyújtanak. Tóth Orsolya szerint sokkal többen szorulnak segítségre, mint ahányan igénybe veszik azt. A program két alkalmazottja és egy kuratórium dönt arról, hogy ki vehet részt a abban. A külsősöknek kínált mentorprogramon kívül foglalkozásokat tartanak a Lídia otthonban és a Divers Egyesület által működtetett szociális központban is – mondta a szociálpedagógus.
A programot inkább szakiskolákban népszerűsítik, különös figyelmet fordítva azokra az intézményekre, ahol hátrányos helyzetű fiatalok tanulnak. Tóth Orsolya elmondta, kapcsolatban állnak a gyermekvédelemmel is, és a Maros megyei gyermekotthonokkal is. Megpróbálják elérni azokat a fiatalokat, akik rászorulnak. A program ingyenes és nemcsak a roma kisebbséghez tartozó, hanem bárminemű hátrányos helyzetű fiatal számára elérhető – hangsúlyozta ismét a szakember.
Tóth Orsolya közölte, a fiatalok három évig maradhatnak a szociális lakásban, a kuratórium időnként felülbírálja a jogosultságot, de a kapcsolat azután sem szűnik meg, hogy kikerülnek a lakásból. „Van olyan fiatal, aki már családot alapított, gyerekei vannak, és mi továbbra is kapcsolatban állunk vele” – mondja Tóth Orsolya.
A hOrizont programba előzetes, telefonos bejelentkezés szükséges, ugyanis a Dózsa György utca 9/88 szám (Hangya épület) alatti iroda nyitvatartása változó. Az elérhetőségekről és további részletekről a program honlapján vagy a közösségi médiás felületeken is tájékozódhatnak a fiatalok és segítőik.
CSAK SAJÁT