Közlekedési szakpolitikus: nem csak a sofőrök felelősek a balesetekért

Nemcsak a sofőrt kellene felelőssé tenni a közúti balesetekért, hanem esetenként az útgondnokságnak és a rendőrségnek is felelősséget kellene vállalnia – állapította meg Benedek Zakariás. Az RMDSZ-es képviselő, a képviselőház Infrastruktúra és Közlekedésügyi Szakbizottság tagja arra mutatott rá, hogy sok baleset történik az országban és a különböző kormányok azt vállalták, hogy 50 százalékkal csökkentik ezek számát, hogy az európai uniós átlaghoz közelire mérséklődjön.

A közlekedési szakpolitikus szerint a sok balesetért három tényező felel, a járművezető, az adott útszakasz gondnoka és a rendőrség, ám elhibázott, hogy a jelenlegi törvénykezés kizárólag a sofőrt bünteti, holott mindhárom tényezőnek felelősséget kellene vállalnia.

Benedek Zakariás példaként említette, hogy a 2019-es adatok szerint az Olt völgyében található útszakaszon nyolc ember fulladt a folyóba, mert hiányos volt az útszéli védőkorlát. Hasonlóan az útgondnokot kellene felelősségre vonni például azért, mert az A1-es jelzésű, Bukarest–Piteşti közötti autópálya 84-es kilométerénél nyolc hónapja egy nyerges vontató átszakította a védőkorlátot, amit a mai napig nem javítottak meg, és életveszélyes, hiszen, aki nekihajt, annak nem megvédi, hanem kioltja az életét.

Fotó: Benedek Zakariás/Facebook

„Ezekért és hasonló esetekért büntetni kellene az útgondnokot. Ami a rendőrséget illeti, a közúton való fokozottabb jelenléttel kellene szabálykövető magatartásra bírniuk a járművezetőket, és nem a büntetésnek kellene a megelőzést jelentenie” – magyarázta a közlekedési szakpolitikus, aki szerint a rendőröknek nem a bokorból kellene radarozniuk, hanem sűrűbben és látható módon kellene jelen lenniük a közutakon. 

Benedek Zakariás azt is elmondta: a képviselőház Infrastruktúra és Közlekedésügyi Szakbizottságában alakult egy szakpolitikusokból álló csapat, amely a KRESZ módosításán dolgozik. A képviselő szerint a módosító javaslatok közé bekerült egy külön fejezet, amely a megelőzést szabályozza, és ebben tételesen szerepel az, hogy a sofőr mellett mi az útgondnok és a rendőrség felelőssége. A javaslatban szankciókat is megfogalmaznak mulasztás esetére. Emellett külön fejezetben szeretnék szabályozni az elmúlt időszakban megjelent elektromos járműveket, például a rollereket is, hogy azok mikor és hol közlekedhetnek.

Illusztráció: Kovászna Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség

Benedek Zakariás elmondása szerint szorgalmazzák, hogy a jogszabályból kerüljön ki az idén februárban sürgősségi kormányrendelettel beemelt „agresszív vezetés” büntetése. Magyarázata szerint ezzel az a gond, hogy a törvényhozó nem határozta meg egyértelműen, hogy mi minősül agresszív vezetésnek, így ezt a rendőr szubjektív megítélésére bízták. Példaként említette, hogy agresszív vezetésnek minősülhet, ha egymás után többször, egyik sávról a másikra előz a sofőr, ám ez autópályán nem agresszív vezetés, hanem bevett gyakorlat.

A szakpolitikus hibásnak tartja azt a februártól érvényes előírást is, hogy a helyszínen 150 napra vonják be a jogosítványát annak, aki óránként 70 kilométerrel meghaladja a sebességhatárt. Magyarázata szerint ez nem helyes, hiszen, ha a sofőr nem okozott balesetet, nem ittas vagy nem áll kábítószer hatása alatt, akkor lehetőséget kellene adni neki, hogy járművét hazaszállítsa, és ne kelljen az útszélen hagynia. Példaként említette, hogy az országban vannak útszakaszok ahol 70-ről hitelen 30 km/h-ra csökkentik a sebességhatárt és fizikai képtelenség időben visszalassulni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?