Kötelező munkahelyi zöldigazolvány: értékjegyekkel segítené az állam a vállalkozókat
A munkahelyi kötelező zöldigazolványok bevezetése akkor válik indokolttá, amikor három egymást követő héten 1,5 ezrelék fölött lesz az új koronavírusos fertőzések aránya – jelentette be közleményében az Egészségügyi Minisztérium.
A szaktárca szerint a vállalatokat az állam azzal is segíti majd, hogy ingyenes tesztelést lehetővé tevő értékjegyeket bocsátanak a rendelkezésükre. Az voucherek bevezetésének – várakozásaik szerint – az is előnye lesz, hogy így pontosabban nyomon tudják követni a járvány terjedését, és időben intézkedhetnek a megfékezés érdekében. A közleményben kifejtik, hogy a munkahelyi zöldigazolvány kötelező felmutatása akkor szűnik meg, amikor az új esetek aránya három egymást követő héten egy ezrelék alatt marad.
Hozzáteszik, hogy a munkahelyi kötelező zöldigazolvány bevezetését ugyan európai uniós minta szerint tervezik, de azt a hazai körülményekhez igazítanák figyelembe véve az egészségügyi rendszer és a gazdaság helyzetét. Az alkalmazottak tesztelése legtöbb 45 napot tartana, és az 50 lejes értékjegyek felhasználásával végeznék el.
Az értékjegyekkel egyébként nyál alapú antigéntesztek vásárlására lesz lehetőség, és az eredményeknek be kell kerülniük az országos rendszerbe. Az alkalmazottak legtöbb 15 teszt elvégzésére lennének jogosultak.
A szociáldemokraták becslése szerint az alkalmazottak ingyenes tesztelésére mintegy 150-200 millió lejt költene az állam. Hozzátették, hogy a koronavírus-járvány negyedik hullámában a betegek kórházi kezelése nagyságrendekkel több pénzbe került az államnak.
A STOP COVID elnevezésű zöldigazolványt a tervek szerint azok a dolgozók kaphatják meg, akiket teljes körűen beoltottak koronavírus ellen, vagy bizonyítani tudják, hogy átestek a betegségen és immunisak, vagy 72 óráig érvényes negatív PCR-tesztettel rendelkeznek, vagy 48 óráig érvényes negatív antigéntteszt-eredménnyel.
CSAK SAJÁT