Kötelességtudók: kétnaponta jelentenek korrupciót a belügyminisztériumi alkalmazottak
A belügyminisztérium munkatársai kétnaponta tesznek bejelentést korrupcióról, derül ki a korrupcióellenes főigazgatóság (DGA) szerdán közzétett, az intézmény idei év első nyolc hónapos tevékenységét elemző jelentésből.
Az idei év első nyolc hónapjában a belügyminisztérium 140 alkalmazottja jelentett korrupciós bűncselekményt a korrupcióellenes főosztályon. Az előző év azonos időszakához képest több mint 26 százalékkal nőtt a korrupciós bűncselekményeket bejelentő belügyi alkalmazottak száma.
A legtöbb feljelentést a rendőrség alkalmazottai tették, őket követik a vezetői engedélyek és nyilvántartások főigazgatóságának és a megyei szakszolgálatoknak, a határrendőrség, a csendőrségnek alkalmazottai. Az állampolgárok által felajánlott kenőpénzeket visszautasító belügyi alkalmazottak életkora 20 és 45 év között volt, a munkakörben eltöltött szolgálati idő pedig egy évtől 18 évig terjedt, idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség. A vesztegetés miatt vizsgált személyek életkora 20 és 63 év között van, az is előfordult, hogy apa és fia próbálta megvesztegetni a belügyminisztérium munkatársait.
Ugyanakkor a DGA szerint megnőtt a testkamerás felvételekkel kísért feljelentések száma.
„Számos olyan feljelentés esetében, amelyben a belügy alkalmazottai vesztegetésről tettek feljelentést, a bűncselekmény bizonyítása érdekében body-cam- és radarkészülékek felvételeit a nyomozó szervek rendelkezésére bocsátották. Ezek egyre szélesebb körű használata a rendőrök mindennapi munkájában ahhoz vezetett, hogy megnőtt a bejelentések száma a járművezetők által felajánlott kenőpénzekről” – áll a Korrupcióellenes Igazgatóság közleményében.
A korrupciós cselekmények bejelentésének eszközeként a Korrupcióellenes Főigazgatóság kezeli a Korrupcióellenes Call-center telefonos rendszert - 0800.806.806.806.806, amely minden állampolgár számára állandóan elérhetőz.
A DGA szerint az év első nyolc hónapjában 17 546 hívás érkezett a korrupcióellenes hívóközpontba, ami mintegy 30%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
„A hívások magas számának magyarázata az, hogy nagyon sok hívást ugyanaz a néhány ember kezdeményez, akik nem értik ennek a kommunikációs csatornának a célját. Emellett a beérkezett hívások többsége nem a Korrupcióellenes Főigazgatóság munkájával kapcsolatos. A beérkezett érvényes hívások eredményeként 54 bűnügyi aktát regisztráltak, ami több mint 50%-os növekedést jelent az előző év első 8 hónapjához képest. Ugyanakkor 10 esetben került sor tettenérésre” – teszik hozzá.
A Korrupcióellenes Főigazgatóság emlékeztet arra, hogy a Büntető Törvénykönyv 290. cikkelyének rendelkezései szerint a megvesztegetés bűncselekményének minősül a pénz vagy más előnyök ígérete, nem csak felajánlása vagy adása, és 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
CSAK SAJÁT