Kormányülés: Napirenden a külföldi egyetemi ösztöndíjak
A kormány csütörtöki ülésén többek között megvitatják a határozattervezetet, amely az egyetemi alapképzés, mesterképzés és doktori tanulmányok teljes vagy részleges külföldi ösztöndíjainak odaítélését, valamint külföldi kutatói ösztöndíjakat szabályozza.
Az oktatási minisztérium azt javasolja, hogy az ösztöndíjak finanszírozása az állami költségvetésből, valamint a minisztérium saját bevételeiből történjen, ez utóbbi a felsőoktatási intézmények által a külföldi hallgatóktól és résztvevőktől beszedett díjak 5%-át jelentő bevételekből származna.
A minisztérium ezáltal biztosítja: havi ösztöndíjak folyósítását euróban, amelyek teljesen vagy részben fedezhetik a tandíjat, szállást, étkezést, külföldi megélhetési költségeket, valamint hasonló kiadásokat; az egészségbiztosítást – amennyiben azt a hatályos európai szabályozások nem fedezik –, továbbá a nemzetközi utazást Romániából a gyakorlati helyszínre és vissza, évente egyszer, ha ezt a fogadó fél nem biztosítja.
A csütörtöki ülés további napirendi pontjai között szerepel az állami költségvetés fő hitelgazdálkodóinak jóváhagyása is, akiknek kiadásai szerepelnek majd a 2026–2028-as időszakra szóló költségvetési-stratégiai tervben, a 2025-ös évre becsült kiadások alapján, az aktualizált, június 30-i program szerint.
A Bolojan-kormány emellett egy olyan memorandumot is megvitat, amely szerint a pénzügyminisztériumot bízzák meg azzal, hogy szándéknyilatkozatot írjon alá a bolgár, horvát, magyar, lengyel, szlovák, szlovén és észak-macedón partnerminisztériumokkal a tőkepiacok fejlesztésében való együttműködésről.
A kezdeményezés célja a likviditás erősítése, a nemzetközi befektetők vonzása, valamint a finanszírozáshoz való hozzáférés megkönnyítése a vállalatok – különösen a kis- és középvállalkozások – számára. A régiós cél egy olyan tőzsdékből álló, összehangolt hálózat létrehozása, amely egymással összefüggő, de független piacokból áll, elősegítve az innovációt, az infrastruktúra fejlesztését, és egyértelmű politikai üzenetet küldve a régió országainak elköteleződéséről a tőkepiacok integrációja iránt, idézi az indoklást az Agerpres hírügynökség.
A kormány emellett megvitatja a nemzeti jelentőségű gyalogtúraútvonalakról szóló törvény végrehajtási szabályzatát is.
Végül a kabinet megvitat egy határozatot is, amely jóváhagyja az elektronikus útdíjrendszer kiépítésének (1-es szakasz) szükségességéről és célszerűségéről szóló indoklást. A teljes beruházás értéke: 281 millió lej.
CSAK SAJÁT