Hajmeresztő: a diákok tenyerének szkennelésével „segítenék” a pályaválasztást, sokan felháborodtak
Több mint száz Kolozs megyei tizenegyedik osztályos diákot vontak volna be abba a kísérleti projektbe, amelynek során egy készülékkel szkennelnék a gyerekek tenyerét, ez a készülék állítólag képes információkkal szolgálni a diákok képességeiről – írja az Edupedu oktatási szakportál. A tanfelügyelőség csütörtökön végül bejelentette, hogy leállítja a kísérleti programot, amíg nem győződnek meg arról, hogy az eszköz valóban hatékony és releváns információkat ad.
A Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő a projekt bemutatóján elmondta, a készüléket használó tanulóról egy pszichológiai profil készül, amely tartalmaz egy leírást a diák képességéről is, ez alapján pedig egy valós karriertervet tud majd készíteni.
Kiderült, egy román cég készítette a szoftvert, amely a tenyerek szkennelésével működik. „A diákok ráteszik a tenyerüket a szkennerre, majd nagyon alacsony elektromos impulzusok érik őket, amelyek stimulálják az agyukat. Az agy visszaválaszol, ekkor a szkenner adatgyűjtő üzemmódba kapcsol. Ezt követően az alkalmazás hét jelentést hoz létre” – mondta a főtanfelügyelő.
Daniel David, a BBTE rektora az Edupedu portálnak elmondta, a kísérleti projekt kidolgozása „hiba”, hiszen a készüléket a szakértők nem akkreditálták sem országos, sem nemzetközi szinten. A helyi sajtó szerint egyébként a Babeș-Bolyai Tudományegyetem partner ebben a kísérleti projektben, azonban az intézmény képviselői ezt cáfolják. Adrian Opre, a Pszichológiai és Neveléstudományi Kar professzora az Edupedunak elmondta, az általa képviselt intézmény nem írt alá semmiféle partnerséget erre a projektre.
A hír hallatán több tanár és szakértő is felhábordott, ugyanis szerintük amíg nem bizonyítják, hogy tényleg működik az eszköz, addig etikátlan és kockázatos hasonló projekteket elkezdeni.
CSAK SAJÁT