banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kilenc éve történt a Colectiv-tragédia – még nem épültek meg az égési sérülteket ellátó központok

A Colectiv klubban 2015. október 30-án este ütött ki a tűz a nem megfelelően használt pirotechnikai eszközök miatt, a Goodbye to Gravity együttes lemezbemutató koncertje közben. A tűzvész következtében 64-en vesztették életüket. Huszonheten még a tragédia estéjén, a többiek az azt követő hetekben a kórházakban. Százötvenen sérültek meg, sokan maradandóan. 2017 nyarán, közel két évvel a tűzvész után az egyik túlélő öngyilkos lett.

A Colectiv-tragédia után, november 3-án több ezer tüntető követelte a fővárosban és a nagyvárosokban Victor Ponta kormányfő, Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes és Cristian Popescu-Piedone, a 4. kerületi polgármester lemondását. A Ponta-kormány november 4-én lemondott.Fotó: Nicolae Ciucă Facebook oldalaA tragédia kilencedik évfordulóján a Hotnews készített számvetést, a túlélők és az elhunytak hozzátartozói szerint nem sok minden változott az elmúlt években, és már egyre kevesebb szó esik a Colectivről. Idén júniusban a második Colectiv-ügyet – a Nicolae Bănicioiu volt miniszter és a sérültek külföldre szállításának elmulasztásával vádolt kórházvezetők ellen indított eljárást – lezárták az ügyészek.
„Jönnek majd földrengések, tüzek, válságok, háborúk. És az emberek továbbra is szinte magukra hagyva kell szembenézzenek ezekkel” – mondta a HotNewsnak Mihai Grecea, a tűzvész egyik túlélője, Mihai Grecea.

Ez alatt a kilenc év alatt nem sok változott, de már alig beszélnek a tragédiáról, tette hozzá Eugen Iancu, a Colectiv GTG 3010 Egyesület alapítója. Fotó: Agerpres

„A Colectivről már senki sem beszél. Egyre kevesebben keresnek minket. Nincs kommunikáció arról, hogy mi történik az égett betegekkel. Múlt héten Iaşi-ban áramütés ért egy fiatalembert. Senki sem tudja, mi történt vele. Átszállították? Nem szállították át?” – mondja Eugen Iancu, aki a tűzvész miatt veszítette el 22 éves fiát. Alexandru Iancu 3 héttel a tűzvész után halt meg a bukaresti kórházban, apja szerint kórházon belüli fertőzés miatt. Ő volt az 59. áldozat. Fia halála után Eugen Iancu létrehozta a Colectiv GTG 3010 Egyesületet, amelynek célja a tragédiához kapcsolódó vizsgálatok nyomon követése és a túlélők támogatása.

A romániai kórházakban az idén áprilisig a hatályos jogszabályok szerint nem voltak olyan kórtermek, amelyek megfeleltek volna a súlyos égési sérült betegek biztonságos kezelésére vonatkozó törvényi előírásoknak.

Áprilisban az Egészségügyi Minisztérium a Hivatalos Közlönyben közzétett egy rendeletet, anélkül hogy ezzel kapcsolatban bármilyen nyilvános bejelentést tett volna, lehetővé téve, hogy a meglévő egészségügyi intézmények a súlyos égési sérültek osztályai legyenek anélkül, hogy rendelkeznének az ilyen betegek ellátásához szükséges erőforrásokkal.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter tavaly kijelentette, hogy a temesvári és marosvásárhelyi égési központok, valamint a bukaresti „Grigore Alexandrescu" Gyermekkórház 2025-re készül el. Arra a kérdésre, hogy hány ágyra lesz szükség az égési sérülteknek Romániában, az egészségügyi miniszter azt mondta, hogy a három projekt befejezésekor 50-60 ágy áll majd rendelkezésre.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?