Kihirdette Iohannis: minden gyermek születésekor jár az apasági pótszabadság

Apasági pótszabadságra jogosultak a gyermek születésekor azok a férfiak, akik érvényes szolgálati vagy munkaszerződéssel rendelkeznek – az erről szóló törvényt pénteken hirdette ki Klaus Iohannis elnök.

A törvény a 210/1999-es számú apasági szabadságról szóló jogszabályt módosító és kiegészítő 117/2022-es számú sürgősségi kormányrendeletet hagyja jóvá.

Ennek értelmében az apák valamennyi gyermek születésekor apasági szabadságra mehetnek. A szabadság időtartamát az eddigi 5 napról 10 napra növelték, ha pedig az apa gyermekgondozási tanfolyamon vesz részt, akkor 15 napos szabadságra jogosult. Illusztráció: PexelsA munkáltatók nem bocsáthatják el az apasági pótszabadságon lévő alkalmazottaikat, és erre az időszakra a rendes bérükkel egyenlő juttatást kell biztosítaniuk számukra. Ez a jog ezentúl minden, érvényes szolgálati vagy munkaszerződéssel rendelkező apát megillet, tehát törölték a törvényből azt a rendelkezést, amely a társadalombiztosítási járulék fizetéséhez kötötte a jogosultságot.

Apasági pótszabadságra jogosultak azok a munkavállalók, akik egyéni munkaszerződéssel, megbízási szerződéssel, vezetői szerződéssel és sportolói szerződéssel rendelkeznek, vagy a közalkalmazotti méltóságból eredő tevékenységet végzők is, illetve az apasági szabadság szolgálati időnek (régiségnek) minősül. Az apasági szabadságot teljes mértékben a munkaadó béralapjából kell kifizetni és a 10 vagy 15 napra járó juttatásnak meg kell egyeznie a fizetéssel, illetve az apasági pótszabadság napjait nem lehet levonni az éves pihenőszabadságból.

Debreczeni László adótanácsadó korábban a Maszolnak elmondta, hogy az apasági szabadság csak akkor jár, ha az érintett munkavállaló azt igényli munkaadójától a gyereke születését követő 8 héten belül. Az új szabályok viszont arra kötelezik a munkaadókat, hogy tájékoztassák az apasági pótszabadsághoz való jogukról az alkalmazottaikat, ellenkező esetben 8000 lejes büntetést kockáztatnak. A tájékoztatás megtörténhet a cégen belül megszokott kommunikációs platformokon, emailen, hirdetőtáblán vagy akár a munkaszerződés kiegészítésével, az a lényeg, legyen bizonyíték arra, hogy az alkalmazottak – nők és férfiak – tájékoztatása megtörtént.

Az apasági szabadság az apa által a saját vagy örökbefogadott gyermekével való együttlét céljából igénybe vett szabadság, és nem azonos a gyereknevelési szabadsággal. Az előbbi rövidebb, az utóbbi hosszabb, és az esettől függően egy hónaptól két évig tart. Mindkét esetben ahhoz, hogy a szülő jogosult legyen az ilyen típusú szabadságra, a gyermek születését megelőző két évben legalább 12 hónapos szolgálati idővel kell rendelkeznie.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?