banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Kiberbiztonsági igazgatóság: Legyenek óvatosak az Orange-ügyfelek!

Kormányzati intézmények, polgármesteri hivatalok, iskolák, kórházak, bankok, biztosítók, közlekedési és energiacégek, valamint magánszemélyek is érintettek az Orange Románia kiberbiztonsági incidensben, figyelmeztet a kiberbiztonsági igazgatóság (DNSC).

Az Orange Romániánál február 23-án történt az incidens, a hatóság elemzi a helyzetet, folyamatosan kapcsolatban állnak a telekommunikációs céggel. Az előzetes elemzés szerint nemcsak magánszemélyeket, hanem jogi személyeket is érint a támadás.

Az érintettek között szerepelnek kormányzati intézmények, polgármesteri hivatalok, oktatási intézmények, állami hatóságok, egészségügyi intézmények, pénzügyi-banki szervezetek, biztosítók, valamint közlekedési és energiaszolgáltató vállalatok – idézi az igazgatóság közleményét a News.ro.
A támadást követően az érintett szervezetek és felhasználók számára több  kockázat és fenyegetés áll fenn | Fotó: AdobeStock
A DNSC szerint a támadást követően az érintett szervezetek és felhasználók számára az alábbi kockázatok és fenyegetések a legjelentősebbek:

  • A phishing – adathalász – támadások fokozódása
  • További kibertámadások lehetősége, különösen a távközlési szektor ellen
  • Csalás és személyazonosság-lopás kockázata
  • Szociális manipuláció és jogosultság-kiterjesztési támadások veszélye
  • Hamis dokumentumok kibocsátásával elkövetett kereskedelmi csalások

A DNSC az alábbi óvintézkedéseket javasolja az érintetteknek:

  • Legyenek óvatosak a gyanús hívásokkal, e-mailekkel vagy üzenetekkel, amelyek azt állítják, hogy az Orange Románia munkatársaitól származnak.
  • Kezeljék fokozott figyelemmel az Orange Romániától érkező számlafrissítésekkel, adatkérésekkel vagy egyéb hivatalosnak tűnő értesítésekkel kapcsolatos üzeneteket.
  • Bármilyen gyanús megkeresést kezeljenek fenntartásokkal, és ellenőrizzék azok hitelességét az Orange Románia hivatalos csatornáin keresztül. Gyanús eseteket jelentsenek a DNSC-nek.
  • Erősítsék meg a biztonsági intézkedéseket az Orange Romániához kapcsolódó felhasználói fiókok esetében, például jelszócserével, az alkalmazások újratelepítésével, valamint a többfaktoros hitelesítés (MFA/2FA) bekapcsolásával.
  • Legyenek óvatosak a megtévesztő weboldalakkal, amelyek az Orange Románia hivatalos oldalaiként próbálják magukat feltüntetni. Mindig ellenőrizzék a weboldalak domainjét és használjanak olyan eszközöket, mint a ScamAdviser.
  • Figyeljék a bankszámlájukon végrehajtott tranzakciókat, különösen az Orange Romániával kapcsolatos számlák esetében. Ha lehetséges, aktiváljanak tranzakciós értesítéseket, és bármilyen gyanús tevékenység esetén azonnal vegyék fel a kapcsolatot a számlavezető bankkal.

Az incidens során kiszivárgott adatok elsősorban az Orange Romániát érintik, és mintegy 380 000 egyedi e-mail címet, a vállalatok belső dokumentumait, valamint ügyfél-információkat tartalmaznak. Az ellopott adatok között szerepelnek a jelenlegi és volt alkalmazottak, partnerek és alvállalkozók e-mail címei, továbbá forráskódok, számlák, szerződések, valamint részleges bankkártya-adatok romániai ügyfelekről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?