Kelemen Hunor: a liberálisok lépése politikai balett – a bizalmatlansági indítványnak se esélye, se jelentősége

Sokatmondó a kormánykoalíción belüli jelenlegi helyzet, arra világít rá, hogy valójában már rég nem működik, csak a látszatát tartották fenn annak, hogy vezetik az országot, szögezte le a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnökét és államfőjelöltjét annak kapcsán kerestük, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója csütörtökön jóváhagyta a Szociáldemokrata Párttal (PSD) fenntartott politikai párbeszéd megszakítását és a liberálisok kormányon maradását. Közben a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítvány benyújtását lebegtette meg.

A kormánykoalíció ostoba, rossz döntéseinek az elmúlt másfél évben, különösen az elmúlt év őszétől se szeri, se száma, de a Nemzeti Liberális Párt és elnökének legújabb bejelentése politikai Nobel-díjat érdemelne, szögezte le Kelemen Hunor, utalva arra, hogy éppen a Nobel-díjak odaítélésének hetében vagyunk. „Felrúgják a koalíciót, de közben maradnak a kormányban. Ilyen a világon sehol nincs. Ha felrúgod a koalíciót, elmész a kormányból, járod a magad útját. Olyan nincs, hogy »nem beszélek, nem veszem fel a telefont«, de maradok a kormányban” – értékelte a liberálisok lépését az RMDSZ elnöke.

Meglátása szerint, ez a „blődség” csak azt mutatja, hogy a koalíciós pártok nemcsak hogy rosszul kormányoznak, de bármilyen politikai „csínytevésre” később is készen állnak.Fotó: RMDSZ

Akkor maradtak volna hitelesek, ha kilépnek a kormányból

A szövetségi elnök úgy véli, ha a liberálisok következetesek és hitelesek akartak volna maradni, kilépnek a kormányból. „Azzal érvelnek, azért maradnak, hogy vigyázzanak. De mire vigyáznak? Választási csalást emlegetnek, miközben ők kérték a választások összevonását, néhány hónappal ezelőtt, az európai parlamenti választásokon még közös listán indultak a szociáldemokratákkal. Akkor nem féltek a választási csalástól. A közös kormányzás alatt nem voltak gondjaik, erre két-három nap alatt jöttek rá? A lépésük egyfajta politikai balett, amivel csak arról győznek meg mindenkit, hogy alkalmatlanok a munkára, amit végeznek” – részletezte Kelemen Hunor.

Ha a liberális pártot valóban érdekli, hogy a költségvetés állapota ne legyen rosszabb, a polgároknak a következő években ne legyen nehezebb, akkor kilépett volna a kormányból, mondta Kelemen Hunor. Ez esetben az ügyvivő kormány maradt volna az ország élén, amely kizárólag technikai típusú döntéseket tud hozni, nem fogadhat el sürgősségi kormányrendeleteket, nem terjeszthet elő törvénytervezeteket. „Így vigyázhatott volna a Nemzeti Liberális Párt, hogy a 8 százalékos államháztartási deficitből az év végéig ne legyen 8,5 százalék, ne szülessenek olyan költségvetési döntések, melyek jövőben és azt követő években megnehezítik a polgárok életét” – taglalta Kelemen Hunor.

A bizalmatlansági indítványnak se esélye, se jelentősége

Kérdésünkre arra is kitért, ilyen helyzetben az ellenzék benyújthat ugyan bizalmatlansági indítványt, de annak nincs esélye, hiszen ha a liberálisok nem lépnek ki a kormányból, a két kormánypártnak megvan a többsége. „A bizalmatlansági indítványnak két hónappal a választások előtt semmi esélye és jelentősége sincs” – szögezte le az RMDSZ elnöke.

Hozzátette ebben a helyzetben az ellenzék arra kell rámutasson, hogy amit a Nemzeti Liberális Párt tesz, a világon sehol nem vehető komolyan. Az ellenzék alkotmányos joga, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be, de annak jelenleg semmi esélye. Kérdésünkre, hogy az RMDSZ hogyan szavaz az USR bizalmatlansági indítványáról, Kelemen Hunor kifejtette, arról sincs meggyőződve, hogy az indítvány eljut oda, hogy szavazzanak róla. „Nincs esélye, hogy átmenjen. Az RMDSZ nem fog a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) szavazni. Nekünk ebben nem kell részt venni. Ami jelenleg a koalícióban történik, az egy rossz kocsmai verekedéshez hasonlít, amibe nem kell belekeveredni” – fogalmazott a politikus.

Hangsúlyozta, az RMDSZ politikusainak most az a feladatuk, hogy a választási kampányban alternatívát, a társadalmi problémákra jó megoldásokat mutassanak fel.

A szövetség kormányra kerülésének esélyét firtató kérdésünkre Kelemen Hunor leszögezte, nem szabad előreszaladni, a választások után fog kiderülni, hogy mit gondolnak a lakosok arról, hogy kire, kikre bíznák a kormányzást.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?