Kelemen Hunor: Simiont és Georgescut csomagban kapnánk – veszélyt jelentenek mindenkire

Feje tetejére állt az ország. Május negyedikén George Simion nagy fölénnyel megnyerte az államelnökválasztás első fordulóját, és az épeszű ember döbbenten nézte a választási eredményeket illusztráló országtérképet, amely azt mutatta, hogy a székelyföldi megyéken kívül minden más megye narancssárga. Hétfőn lemondott Marcel Ciolacu miniszterelnök és felbomlott a Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt és az RMDSZ alkotta koalíció. Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel sorra vettük a választások óta történteket.

– Minek tulajdonítható ez az eredmény?

Elsősorban azt gondolom, hogy a protest szavazatokat kell nézni, látni, és ez nagyon erős volt. A rendszerellenesnek tekintett jelöltekre leadott szavazatok domináltak. Ha megnézzük a Simionra leadott szavazatokat, a Nicușorra leadott szavazatokat és a Lasconira leadott szavazatokat, ezek összességében, valamilyen mértékben arról szólnak, hogy a rendszer ellen voksoltak. A jelölteket - mindhármat - a szavazók úgy azonosították be, mint a mainstream pártok ellenes, rendszerellenes jelölteket. Természetesen ott volt az emberekben az a frusztráció, ami a tavalyi választások érvénytelenítését követően a társadalomban felgyűlt.

A választópolgár így szokta büntetni a politikai vezetőket, így szokta lereagálni, ha valamire vagy valakire dühös: pecséttel a kezében.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Meg lehet magyarázni, meg lehet ezt érteni és természetesen orvosolni is lehet egy sokkal nagyobb mozgósítással a második fordulóban – de nem lesz könnyű.  

– Hétfőn lemondott a miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt kilép a kormányból, borul a koalíció. Ebben a felfordulásban hol találja magát az RMDSZ?

– A koalíció felbomlott. A szociáldemokraták ezt tegnap bejelentették, és ebben semmi meglepetés nincs. Az első pillanattól láttuk, mondtuk, tudtuk: ha Crin Antonescu nem jut be a második fordulóba – és 88-89 ezer szavazatkülönbséggel csúszott a harmadik helyre –, akkor a koalíciónak nincs jövője. A vasárnap esti szavazatszámlálás után világosan látszott, hogy sem a PSD, sem a PNL nem tudta egyetlen megyében sem - amit ő vezet - a koalíció jelöltjét győzelemre juttatni. Így jutottak a szociáldemokraták arra a következtetésre, hogy részvételük a koalícióban véget ért, a miniszterelnök pedig benyújtotta lemondását.

A következő 45 napban a jelenlegi kormány ügyvivőként működik tovább, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnökkel és ügyvivő miniszterekkel. Ez egy korlátozott hatáskörű kormányt jelent, amely nem hozhat sürgősségi rendeleteket, és nem vállalhat nagyobb elköteleződéseket. Kormányhatározatokkal vezeti az országot – maximum 45 napig. Ebben a kormányban ott marad ügyvivőként az RMDSZ két minisztere is: Tánczos Barna pénzügyminiszter és Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Az elnökválasztás után egy új kormánynak, új többségnek kell alakulnia – ez attól függ, ki nyeri az elnökválasztást. Az viszont egyértelmű, hogy a május 18-án megválasztott államelnöknek a jogköre, hogy miniszterelnököt jelöljön, miniszterelnököt kérjen fel arra, hogy többséget alkosson. Ha Simion nyeri meg az elnökválasztást, akkor ő kér fel miniszterelnök-jelöltet, ami egy AUR-os kormányt vetít előre – ez pedig semmi jót nem ígér. Ha Nicuşor Dan nyer, akkor ő fog felkérni valakit kormányalakításra. A kocka el van vetve. Ennek a koalíciónak vége, ez ennyit tartott. Május közepére, végére, a választások után meg fog alakulni valamilyen új kormány. Nehéz megmondani, hogyan fog kinézni és kikből fog állni. A parlamenti matematikát nem lehet megváltoztatni. Lehet vele egy-két kombinációt felrajzolni, de a parlamenti matematika adott. 

– Hogyan érvényesül ez majd megyei, helyi szinteken?

Erről a koalíciós tárgyaláson nem esett szó, most mindenki az elnökválasztások második fordulójára koncentrál. Általában mi úgy kezeltük a helyi koalíciókat, hogy országosan mi ebbe nem szoktunk beleszólni. Ha volt egy országos koalíció az elmúlt esztendőkben de közben helyben más többség alakult ki valami miatt, azt nem írtuk fentről át.

Az önkormányzati választások többnyire a parlamenti választások előtt történtek, és a parlamenti választások előttre már meg kellett alakítani az önkormányzati koalíciókat, a többséget. Volt olyan, hogy országos szinten különböző oldalon voltunk, de helyben együttműködtek. Kolozsvár esete például, a liberális párt kormányon, az RMDSZ ellenzékben volt, de attól még a városi önkormányzatban Emil Boccal, illetve a megyei önkormányzatban Alin Tișe-vel együtt dolgoztunk és nem írta fölül a helyi megállapodást egy országos határozat.

Én azt gondolom, hogy ez az alapállás: amit a helyiek jónak látnak, azt kell elfogadni, mert végülis helyben ők kaptak az emberektől bizalmat arra, hogy az önkormányzatot vezessék. Erről nem volt szó és a következő napokban nem is fogunk országos szinten erről vitát nyitni, mert nincs kivel. 

– Milyen üzenetet hordoz a most kialakult helyzet a dühös szavazók felé?

– A miniszterelnök lemondása helyes döntés volt, hogy felbomlott a koalíció. Ennek lehet egy mozgosító hatása a társadalomra. Egy sokkszerű hatása. Anélkül, hogy ezt valaki pontosan kimérte volna, azért itt nagy baj történhet.

Itt ma Simionnak van első esélye, és az ő kezében van az, hogy kit jelöl miniszterelnöknek. Itt néhány héten belül akár az is előállhat, hogy Simion az elnök és egy AUR-os kormány - még valakivel a parlamentből - vezeti az országot.

A következmények sok szempontból beláthatatlanok, de az biztos, hogy semmi jót nem ígér senkinek, semmilyen formában. Ennek lehet egy olyan hatása, hogy azokat, akik otthon ültek, nem mentek szavazni, május 18-án egy ilyen perspektíva megmozgatja.

A mostani számokat látva kb. 12 millió szavazatra lenne szükség ahhoz, hogy Nicusor Dan nyerni tudjon. Van ennyi, hisz közel 17 millió szavazópolgár van az országban, van tartalék, és megtörténhet, hogy ez a mostani helyzet sokakat ráébresszen arra, hogy nem szabad a sorsunkat mások kezébe tenni, el kell menni, kell szavazni.

Lehet egy ilyen hatása is, de nem vagyok jós, nem szeretnék ennyire előrefutni, mert ami a tegnap történt a koalícióban az a szociáldemokraták döntése volt, tudomásul vettük, ezzel nem volt mit kezdeni. Tegnap volt egy beszélgetésünk Ilie Bolojannal, ő elfogadta, tudomásul vette a miniszterelnök lemondását és ma elnöki rendelettel kinevezte az új kormányfőt.

– Az RMDSZ, a liberális párt és az USR már jelezte, hogy Nicuşor Dant támogatja a második fordulóban. A PSD viszont egyik jelölt mögé sem állt. Mivel magyarázható ez, és kit lehet még meggyőzni arról, hogy a saját szavazóbázisát Nicuşor Dan felé terelje?

– Nem szeretném túlzottan kommentálni a szociáldemokraták döntését. Valószínűleg úgy látták, hogy szavazóik jelentős része elvándorolt – azok, akik tavaly még őket támogatták az önkormányzati és parlamenti választásokon, most az AUR-ra szavaztak. A liberálisok szavazói is megoszlottak: egyik felük Simionhoz, másik felük Nicuşor Danhoz ment. Ez is szerepet játszhatott a PSD döntésében.

Az RMDSZ részéről elmondhatom: igen, megkeresett minket Nicușor Dan kampánycsapata. Azt szeretnék, hogy a következő napokban a jelölt és csapata legyen a kampány középpontjában, ne a pártok. Ez érthető: függetlenként indult, függetlenként jutott tovább, és ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania, aki segíteni akar. Nem a pártoknak, hanem Nicusor Dannak kell a választók felé fordulnia. Elsősorban a jelöltnek.

Én személy szerint azt fogom tenni, azt tartom helyesnek, és arra kérem, hogy mindazok, akik meg akarnak engem hallgatni, akik valamilyen formában bizalommal fordulnak felém, hogy kövessék az én példámat és szavazzanak Nicusor Danra a második fordulóban. Most tegyünk félre minden érvet, minden ellenérvet, mert ez a két jelölt van a versenyben, és Simion egy tragédiával, katasztrófával ér fel számomra is az ország számára is amennyiben elnök lesz belőle.

– Simion már kampányol, és azt ígéri, hogy Georgescut teszi az ország élére. A mostani eredményét vele együtt érte el. A magyarok megértik, mit jelent a szélsőségesek támogatása. Hogyan lehet meggyőzni a románokat, hogy ez nekik sem jó?

– Simion és Georgescu olyanok, mint a csatolt áru. A kommunizmusban volt ilyen: vettél valamit, amire szükséged volt, és mellé kaptál halkonzervet. Ők is csomagban érkeznek: szavazz Simionra, megkapod Georgescut is. Ugyanaz a tábor, ugyanaz az ideológia, ugyanaz a hálózat. Ha az egyikre nézel, a másikat is látod.

A magyar emberek bölcsességére lehet alapozni. A magyar emberek érzik és pontosan értik, hogy milyen veszélyeket jelent egy olyan ember az ország élén mint Simion és a kormány élén mint Georgescu. A kisebbség ezekre a dolgokra mindig érzékenyebb és lehet sok mindent mondani az első fordulóról, azt is lehet mondani, hogy az orszțgosnțl alacsonyabb volt a részvétel a székely megyékben, viszont ehhez én azt is hozzáteszem, hogy a magyar emberek, akik elmentek szavazni – 70, 67, máshol 80-85 százalék – elfogadták azt a tanácsot, azt a javaslatot amit mit tettünk és támogatták Crin Antonescut. Csak az általunk vezetett megyékben illetve Bihar megyében a mi segítségünkkkel tudott első helyre kerülni Crin Antonescu – ez közel 300 000 szavazat.

Ha a koalíciós pártok ilyen arányban az ő szavazótáborukat Antonescu támogatására tudták volna bírni, akkor az ő szavazatukkal Antonescu ma a második fordulóban lenne, sőt szorosan ott lenne Simion mellett. Az éremnek ezt az oldalát is meg kell nézni. Azt lehet mondani, hogy a magyarok kevesebben mentek el – és ez így van –, de én csak köszönetet tudok mondani azoknak a magyaroknak akik részt vettek a választáson, és különösen azoknak akik elfogadták a mi javaslatunkat, tanácsunkat, megértették, hogy azért mondtuk, mert ismerjük a politikai szereplőket és tudjuk, hogy ki mire képes.

– Következtetésként azt lehet mondani, hogy május 18-án többen el kell menjenek szavazni?

– Igen. Többen, sokkal többen. Elsősorban azoknak, akik múlt vasárnap otthon maradtak. Fel kell felismerniük, hogy rajtuk múlik, merre megy tovább ez az ország.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?