banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Károkat okoz az áprilisi tél a gyümölcsösökben, méhészetekben

Fagyvédelem nélkül komoly károkat okoz az áprilisi tél, főleg a gyümölcsösökben. A méhészek sem örülnek a zord időnek, a fiasítást lassítja a hideg, pedig szükség lenne az erősen fejlődő családokra, hisz hamarosan kezdődik a repce virágzásának ideje. Az őszi gabonát kevésbé viseli meg az időjárás, ugyanis ezek a növények jobban elviselik a nagyobb mínuszokat is és jó, hogy csapadékkal, sok helyen havazással jött a lehűlés.

A gyömöldöcsökben komoly károkat okoz a fagy | Fotó: Pexels

Ott, ahol a vegetáció előrehaladott állapotban van, komoly károkat okozott a késői tél és a hosszan tartó fagyos időszak, a virágba borult gyümölcsösökben fagyvédelem nélkül komoly károk keletkezhetnek – nyilatkozta érdeklődésünkre Józsa Eszter falugazdász kertészmérnök, okleveles növényorvos. A szakember elmondta, hogy saját gyümölcsösében is – ahol már kivirágzott a szilva, barack, cseresznye – egész éjjel füstöléssel igyekeztek megóvni az idei termést a teljes elfagyástól, de károk sajnos így is keletkeznek, hisz szokatlanul hosszan tartó hideget jósolnak a meteorológusok.

Ahol a virágok bimbós állapotban vannak, ott kevesebb problémát okoz a lehűlés. Megtudtuk, hogy a füstölés mellett 4-5 kilogrammos paraffin gyertyákkal, és fagyás ellen védő permetszerekkel is igyekeznek védekezni a gazdák, főleg a nagyobb gyümölcsösökben. Az őszi gabona ellenben nincs veszélyben a nedves talajnak köszönhetően, ugyanakkor Hargita megyében sok helyen hótakaró is védi a növényeket. Bár a hidegnek sokan nem örülnek, a talaj nedvességtartalmát némileg javítja a most lehullott csapadék, de sajnos így sem pótolja teljes egészében a hiányzó nedvességet.

A méhészek számára a lehető legrosszabbkor jött a lehűlés, ami főleg a fiasításokat érinti negatívan, lassítva a családok megerősödését – adott hangot aggodalmának Lajos Ferenc csíkpálfalvi bioméhész. Elmondta, a hideg miatt a méhek a kaptárakba szorultak és etetni kell őket, a hosszan tartó lehűlés miatt a fiasítások visszaeshetnek, lassítva a családok erősödését, amire nagy szükség lenne.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?