Kampány vagy pénzégetés? – Az AUR két hét alatt költött annyit tévéreklámra, amennyit egy nagyvállalat egy év alatt
Az Állandó Választási Hatóság 2025. május 21-én friss információkat közölt George Simion, az AUR elnökjelöltje kampányának finanszírozásáról. A második fordulóban, azaz alig két hét alatt összesen 27,9 millió lejt költöttek, és ebből a Realitatea Plus kapott 15 milliót – írja a Snoop.ro oknyomozó honlap. A HotNews piackutatása szerint a 15 millió lej annyi, amennyit egy cég egy év alatt költ el tévéreklámra.
A Realitatea PLUS kapta a legmagasabb összeget televíziós promócióra, 15,05 millió lejt (3 millió euró), a pénzt a Păcuraru család által ellenőrzött DBV Media House vállalaton keresztül kapták. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) új jelentésében a DGI Multimedia Design cég, az AUR online szerződésekkel foglalkozó házon belüli cége is szerepel. Ezen keresztül 3,2 millió lejt fizettek ki George Simion népszerűsítésére.
A Claudiu Catargiu tulajdonában lévő Hirschkorn Verlag und Media SRL-t online politikai reklámozásra használták, és 350 000 lejt kapott, számol be a HotNews.
Ki költ ennyit?
A hírportál által megkérdezett reklámpiaci szereplők szerint 3 millió euró egy nagy magáncég televíziós hirdetési költségvetése Romániában. Egy cég egy év alatt fogyasztja el ezt a pénzt tévéreklámra, az AUR két hét alatt fogyasztotta el, csak a Realitatea TV-n, nem számítva a párt által elköltött egyéb pénzeket.
Bolojan gondolkodik a reklámokra fordítható pénzek korlátozásán
A HotNews Ilie Bolojan ideiglenes elnököt kérdezte meg a pártok állami támogatásának csökkentéséről, arról, hogy gondolkodik-e azon, hogy a parlamenttől kérje a választási reklámokra fordított pénzek korlátozását. Bolojan a Cotroceni-palotában tartott konferencián elmondta, hogy véleménye szerint „a következő időszakban csökkenthetők, de mindenekelőtt szabályozhatók a politikai pártoknak juttatott összegek”.
A HotNews riportere, azt is megkérdezte tőle, hogy tisztában van-e azzal, hogy a politikai pártok finanszírozása a romániai polgárok és vállalatok adóiból és illetékeiből nyolc év alatt 26-szorosára nőtt, és mára közel 380 millió lejbe került évente – ez a Snoop vizsgálatából derült ki. Ugyanakkor az említett összeg pedig kizárólag az állami költségvetésből kapott támogatásra vonatkozik, nem számítva a választási kampányok után visszatérítésként kapott összegeket, amelyek összesen több tízmillió eurót tesznek ki.
Arra a kérdésre, hogy ezzel összefüggésben csökkenteni fogja-e a pártok pénzét, és gondolkodik-e azon, hogy a parlamenttől kérje a választási reklámokra fordított pénzek korlátozását, Ilie Bolojan így válaszolt: „Úgy gondolom, hogy a politikai pártoknak juttatott összegeket az elkövetkező időszakban csökkenteni lehet, de mindenekelőtt úgy szabályozni, hogy a német alapítványok modelljét követve ezeket az összegeket elsősorban a pártok tagjainak képzésére, tapasztalatcserére fordítsák, hogy versenyképesebbek, szakszerűbbek legyenek, mert így ez a befektetés, amely alapvetően közpénzből történik, megtérül, azokon a szolgáltatásokon keresztül, amelyeket ezek az emberek az országunknak nyújtanak, ahol olyan helyzetben vannak, hogy a polgárok javát szolgálják”.
CSAK SAJÁT